Jump to content
Българският форум за музиканти

Създаване на "студио" за продуциране на електронна музика


Recommended Posts

Здравейте,

От няколко години се занимавам с продуциране на електронна музика. Абсолютно самоук съм заради това нещата не стават бързо. Вече стихнах едно прилично ниво на създадените от мен тракове и мисля, че това което ме спира в моето развитие е техниката. 

Още като започнах си взех нисък клас студийни слушалки - AKG K99. Мога да кажа, че съм ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ДОВОЛЕН. Според мен това беше изтрел в десятката. Много добри слушалки, които вече ме държат трета година.

Преди няколко дни ме прасна по главата "гениалната" идея да си взема студийни монитори. До такъв извод стигнах след контакта ми с по-успели продуценти и четене на теми. Всички препоръчват да се ползват колони за миксиране и мастеринг. От там дойдоха доста въпросителни. След като си взема не скъпи монитори това ще подобри ли осезаемо работата ми? Дали най-накрая ще успея да докарам трак достатъчно качествен за издаването му в лейбъл?
Та такааа... 
Започнах да разглеждам модели. Бюджетното ми ограничение е до 360 лв (това е абсолютен максимум). Спрях се на 2 модела

http://www.thomann.de/gb/maudio_bx5_d2.htm

http://radoslavmusic.com/p/m-audio-bx5a-deluxe

Някой ако може да каже разликата... Нещо не я виждам  :excl:

и

http://radoslavmusic.com/p/alesis-monitor-1-mk-ii

 

Понеже бих пречил много на съседите и ми дойде "гениалната" идея да си направя някакво подобие на студио в мазата. Бих казал, че помещението е подходящо за целта. Доста е малко и няма да има нужда да увеличавам много. 

Обаче за да правя студио ми трябват още неща. Някои може ли да ги сподели с мен. Знам, че за момента микрофон не искам. Нямам зорове да записвам вокали.
Ако има някакво значение ще продуцирам транс и хаус за момента.
Благодаря предварително! :headbang:  :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре дошъл във форума :)

Студийните монитори ще ти дадат ясна картина за звука, за панорамата и за честотния баланс на микса. Има едно голямо, НО ако нямаш подходящо третираната стая е много вероятно да чуваш неща, които са грешни и микса ти да страда от това.

Според мен , ако си решил да е в мазето,почети малко за акустични панели за стените и тавана. Персийски килим за пода върши чудна работа.

Разположението на мониторите също е много важно , а и самите монитори не са без значение....

В ниския клас бих препоръчал Behringer ;) Можеш да си вземеш нещо и втора ръка. (Втора ръка Мерцедес е по-добре, от нова Дачия ;) )

Нищо не каза за аудио интерфейса ти, който също е от голямо значение за звука, който чуваш!

Според мен, с едни сериозни мониторни слушалки също можеш да постигнеш прилични резултати - Beyerdynamic DT 770, 880, 990. Audio-Technica ATH-M50 са класика в тази област. Има и други разбира се.

Може да качиш и един трак да чуем какво в същност правиш, за да се ориентираме.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор,

Техниката с която разполагам е единствено лаптоп + AKG К99 слушалки. За момента съм доволен от АКГ-тата. И реших да се насоча към монитори. 

Относно музиката, която продуцирам ето пример

ето един транс трак. Целта ми е да го направя годен за хубав лейбъл. Чисто и просто това е! Който иска да си мисли, че се изхвърлям и се целя твърде на високо да си го мисли...

https://soundcloud.com/djxciter/trance-new/s-zkaJl

Това пък е нещо съвсеем експериментално. За първи път се опитвам да правя такъв тип хаус. Даже ми е малко трудно да го определя какъв стил е... Може би нещо между дийп и техно и аз не знам  :D

https://soundcloud.com/djxciter/mastering/s-bohRt

Забравих да кажа, че ползвам Ableton за DAW ако има някакво значение.

 

 

Аз имам едно питане към теб 

aarab

Виждаш ли разлика между http://www.thomann.de/gb/maudio_bx5_d2.htm и http://radoslavmusic.com/p/m-audio-bx5a-deluxe

Относно този модел, забелязах, че колоните са мониторни 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То на всяка сапунерка взеха да пишат, че е монитор. А маудиото определено не са. Послушай aarab за мониторите, обработката на помещението, аудиоинтерфейса и слушалките.

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, да, но за момента толкова... За сега разполагам само с 300 лева. Няма ли да свършат по-хубава работа мониторните тонколони от слушалките. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://raichevaudio.wordpress.com/category/51%82%d0%be%d0%bd%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%bd%d0%b8/page/%d/ Какво мислите за този сайт. Дали е надежден? Бихте ли ми препоръчали някой от тези модели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За M-audio вече получи отговор. Няма да ги коментирам. Лаптоп и слушалки не звучи като да имаш нужда от монитори. Ако ползваш вградената карта на лаптопа, то имаш нужда повече от аудио карта (24 битова) повече, отколкото от монитори.

За 300лв. и слушалки да си вземеш, без подходящ интерфейс, може и да не сработят....

Започни с карта, после слушалки, изолация и монитори.

Понеже смесваш транс и техно(където баса е от значение), като дойде време за мониторите ще е по-удачно да са 8", за по акуратно възпроизвеждане на ниските честоти. В твоя ценови клас са ESI near 08.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже не съм съвсем наясно и съм есе още прохождащ в тези теми ще попитам следното. За какво ми е звукова карта? за какво служи и как ще подобри продукцията?

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна, че К99 са ужасни слушалки за смесване. Силно нелинейни и много мътни. Според мен и за слушане на музика не стават. Е, ако не си чувал нищо по-скъпо от 25 лева са супер... :D

 

Ако искаш евтинийка вземи едни Superlux HD668B. И те си имат проблеми с линейността, но с EQ това може да се коригира, а иначе са доста ясни и детайлни. За скъпи ти казаха, аз мога да добавя AKG K-240 Studio.

 

Но без интерфейс наистина е съмнителна файдата от пазаруване на друго оборудване... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам да събера пари за ESI near 08. Изглеждат доста добре, пък и смятам, че това е доста дългосрочна инвестиция, защото трябва да напредна мнооогоо за да има нужда да надградя. Относно звуковата карта... получавам доста странни съвети. Имам един приятел. Има си студио и като цяло си е доста навътре в нещата. Каза ми, че хич не е било чак толкова наложително и важно да имам звукова карта - можел съм за започна и с вградената на лаптопа.. До сега не ме е подвеждал и му имам пълното основание да му вярвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи на твоя приятел, дето има студио, че има стая и лаптоп, а не студио. Спрете да се залъгвате и да си мислите, че ще минем тънко. В този бранш тънко няма. Вземаш , каквото плащаш. Без минимума от техника трудно ще постигнеш задоволителен резултат. Сравнявай траковете ти с известни вече тракове и ще разбереш защо всеки компонент от веригата е важен, дори и кабелите ;)

Интересно ми е как ще вържеш монитори към лаптоп. Качи снимки да видим, че за сефте чувам...

Не се обиждай, но всички ти казахме, че първо ти трябва карта. 

Под всички разбирай, че тук има хора с опит, студиа и години са сменяли техника и са трупали опит. Споделили са го с теб напълно безплатно, а ти дори не искаш да отвориш един Гугъл и да почетеш какво етова животно звукова карта и има ли то почва у нас...

Има един израз: Когато знаеш малко, си мислиш, че знаеш всичко. Когато знаеш много, разбираш, че нищо не знаеш......

Дано това те накара да преосмислиш някои неща.

Целта е да ти помогнем, а не да те прецакаме. На мен лично повечето хора писали тук са ми помагали и съм им страшно благодарен, защото знанията от опит НЯМАТ ЦЕНА!

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Откъс от въведението на книгата  Dance Music Manual: Tools, Toys, and Techniques ( 3 edition ) от Rick Snoman

 

 

In particular, I think one of the biggest problems evolving out of the current dance music scene is the attitude banded around by various media that the entire production ethic is down to a few 'secrets', and with nothing more than a laptop and a quick tutorial that reveals these 'secrets', you too can be knock-ing out hits like Skrillex or David Guetta.

 

Whilst I wouldn't argue that it is possible to produce a good quality dance track on little more than a laptop and some carefully chosen software, I would argue that good music production amounts to much more than spending a few hours with a magazine or video tutorial!

 

There are no secrets to producing dance music, and there are certainly no shortcuts either. To be successful as an EDM artist today, you need to be fluent in music theory, composition, arranging, recording, synthesis, sound design, producing, mixing, mastering and promotion, and have an understanding of computers. This takes time to learn and time to practice.

 

Simply put, producing EDM dance music is far more involved than many first realize. Whilst on face value the music can appear superficially simple, it involves an incredibly intricate and multifaceted process of production ethics. Even something as simple in appearance as the basic house drum loop requires knowledge of synthesis, compression, reverb, delay, filters, limiters and mixing alongside techniques such as syncopation, polymeter, polyrhythm, hyperbeat, compound time and both frequency and pitch modulation. And that's before you even consider composing a bass line. Indeed, the real trick with dance music is making something extremely complex appear incredibly simple. And the simpler it appears, the more complex it usually is to produce.

Ако не ни вярваш на нас - виж какво казва Рик. Особено първите два абзаца в твоя случай в момента, останалите ще са валидни на малко по-късен етап.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно не сте ме разбрали правилно :( Извинявам се ако съм прозвучал така, че все едно не ви вярвам. Въпроса е, че както може би се досещате съм зле бюджетно... Ще ми се да си взема хубави неща за много пари, но за малка цена :P Идеята ми беше, че със сигурност няма да мога да направя това "студио" (може би твърде сериозна дума) за 1, 2 или 3 месеца чисто поради бюджетна причина. За сега съм едва на 17 и както се досещате нещата не стават толкова лесно :D не е да си кажеш "този месец ще съкратя харчовете и ще си взема звукова карта", а всичко зависи от мама  :blush: . Това което се сетих... Като си взема монитори, повечето от тях работят самостоятелно (тоест нямат нищо общо с другия монитор) как ще ги свържа към компа? Може би тук се намесва звуковата карта?

Извинявам се още веднъж.
Поздрави! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^

Дали ще може да го прочете...че да го разбере?

 

То не е само до пари. Имаше една реклама...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.