Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет: Струни за Ел.Китара


Badass

Recommended Posts

Пич не, че нещо, ама ти май се чудиш какво да правиш? Колегата ти е писал, ако е класическа само пластмасови, а ти искаш да слагаш от ел китарата. Моят съвет е не прави глупости. До сега не знам с какви струни е била и колко е била ползвана, но заслужава ли си със спестяването на 10-20лв. да съсипеш кухарката? Прочети ако не те мързи из нета има доста теми относно класически и акустични китари, какви са разликите, кой с какви струни и тнт. Да не говорим, че онлайн магазините имат оставени кординати, ако трябва завърти една шайба и обясни на хората какво точно искаш, за да знаят какво да ти пратят.

Според мен не бързай и не си прави експерименти, за да не те е яд после.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струните са ми na Ernie Ball (rock 'n roll classi , slinky hybrid 2252) 9,11,16,26,36,46 made in usa , подмених го преди около година някъде и мисля ,че е време за смяна.Въпросът ми е дали да си остана със тях или да ги сменя примерно със по-дебели или друг модел който според вас ще е по-добре за един начинаещ? 

 

Първо да ти кажа не съм чувал да има струни за начинаещ, така че няма опасност да си купиш за напреднали.

А относно дебелината - имай предвид че размер 9-46 какъвто си писал, че са твоите се води хибриден размер между 9-42 и 10-46.

Освен това за да избереш размер трябва да знаеш в каква тоналност възнамеряваш да си настроиш китарата.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Строя в който ще свиря си е - EADGBE ,аз вече го получих и ги сложих ,сега имам малък проблем ,че горното Е (дебелата) бръжди на най-горното прагче ,но и преди беше така не знам от какво е проблема ,промених височината от бриджа 2мм и малко отгоре даже ,но не се променя ,сега мисля ,че е от тръст рода ,но не смятам да пипам там ,просто ще си свиря така :)

Струните са много хубави ,вадят по-различен звук от другите с които още не съм свикнал ,но иначе всичко е окей

 

За класическата китара попитах дали мога другите струни да сложа ,само защото до сега е била със метални и си помислих ,че няма да имам проблеми добре ,че ми карахте иначе до 2 бях ги сменил ,сега ще видя какви ще поръчам за нея (пластмасови) или дали изобщо ще поръчам тъй като не знам дали няма да се разпадне ако тръгна да ги слагам тъй като до сега е била с метални ....Дали трябва някакви промени да правя ако ги сменям според вас?

Редактирано от Badass
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ок, за да спазваме терминологията нека бъде строй, няма спор по въпроса :thumbs_up:

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Автора на темата го съветвам щом ще свири в Е, да пробва следните размери - 10-42, 10-46 и 9-46. След като натрупаш опит, стамина и свикнеш на бендове и т,н, експериментирай колкото щеш, дори 11-ки можеш да сложиш. За горепосочените размери, сетъпване на китарата при всяка смяна, няма да се налага, вече за 11-ки - да. На твое място бих се съсредоточил върху и само свирене, прекалено много излишни неща се изписаха в темата и са само загуба на време. Разбира се зависи колко искаш да напреднеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Само да добавя и един съвет за смяната на адаптерите/китарата: ако искаш upgrade на тона, първата работа е да си купиш хубав усилвател. Не си написал какъв усилвател ползваш, но предполагам, че е евтин, съдейки по китарата. Но изключвайки пръстите ти, усилвателят е това, което има най-голямо значение за тона. Чак след това са адаптерите, струните и перцето. Относно дебелината на струните - според мен с хубав усилвател и ефекти можеш да постигнеш желания тон при всякаква дебелина на струните, така че е по-важно да намериш такива, които са ти удобни за свирене - тогава просто ще свириш по-добре, което е най-важното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми така си е. Амп за 1000 лева с китара за 200 лева винаги ще звучи 5 пъти по-добре от китара за 1000 лева в амп за 200... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да добавя и един съвет за смяната на адаптерите/китарата: ако искаш upgrade на тона, първата работа е да си купиш хубав усилвател. Не си написал какъв усилвател ползваш, но предполагам, че е евтин, съдейки по китарата. Но изключвайки пръстите ти, усилвателят е това, което има най-голямо значение за тона. Чак след това са адаптерите, струните и перцето. Относно дебелината на струните - според мен с хубав усилвател и ефекти можеш да постигнеш желания тон при всякаква дебелина на струните, така че е по-важно да намериш такива, които са ти удобни за свирене - тогава просто ще свириш по-добре, което е най-важното.

Усилвателят ми е Roland Micro cube ,нищо особено ,но ми върши работа за сега :). За усилвател скоро сигурно няма да е ,но пък за китара вече взимам да се замислям ,и всичко което четох от този форум преди една година сега вече го осмислям и виждам ,че сте били прави от самото начало ,за това и продължавам да искам съвети от вас .

 

П.С. Сега ме подсетихте да попитам , преди свирих от компа с гитар риг , сега като съм с този усилвател ,мога ли да го вържа към уредбата , компа ? Примерно от там да пускам бекинг тракове или просто за по-силен звук от колонките на уредбата

Редактирано от Badass
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз свиря по подобен начин. Китара -----> Кубе -----> Компютър (в line in) ------> Уредба. Причината е точно бекинг траковете, но имай в предвид, че от волюма на компютъра line in трябва доста да го намалиш, също така и волюма на усилвателя иначе поне при мен става мазало. Аз съм с Роланд Кюб 20 и резултатите от свиренето по този начин лично за мен са доста задоволителни. Пробвай и ти и пиши дали се получава.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът със свиренето през компютъра обикновено са латенциите. Аз така и не успях да постигна задоволително малки латенции, дори с ASIO драйвери. Но всъщност какъв е проблемът да си пуснеш бекинг траковете от уредбата и да си свириш през усилвателя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема при мен е, че живея в апартамент и въпреки, че имам вграден атенюатор, става доста звучно, а и основната причина е, че съм предимно на слушалки, и така всичко ми е в едно.

BTW проблем с латенции и дразнещи забавяния и тнт съм има само, когато се опитвах да свиря през Amplitube.

Учудващо качествен звук се получава през компа. Без забавяне и други странични ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не знам дали Roland Microcube-чето има вградена симулация на китарен говорител. Ако няма, по всяка вероятност ще звучи гадно на слушалки. Ако има, ще звучи по-добре, но пак няма да е както хубав усилвател с хубав говорител, защото симулациите на китарни говорители са далеч от идеални.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че нещо, ама да сменяш струни през 1-2 седмици си изисква спонсор с размерите на скандалния банкер, когото преди има-няма седмица закопчаха в Сърбия :D :D :D За да има смисъл да даваш по 12-15 кинта за струни поне 2 пъти в месеца, трябва буквално само да свириш по цял ден. Не знам тези, които го правят, какви мотиви имат за това, но си мисля, че материалите са достатъчно износоустойчиви, та да можеш да свириш поне няколко месеца без да сменяш комплекта. Има го момента, че може да почнат да губят еластичност с времето и да поувисват повече, ама затова хората са измислили ключовете за настройка.

 

това изказване не е вярно

- да даваш по 15-30 лева на месец не означава, че си банкер

- един комплект струни може да се скапе и за 60 минути свирене

- това, че "си мисля, че материалите са достатъчно износоустойчиви, та да можеш да свириш поне няколко месеца без да сменяш комплекта" е абсолютно невярно

- досега не съм виждал струна която да е "увиснала"

 

рядко пиша във форума, но понякога има потресаващи коментари!

 

Поздрави

Йордан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.