Jump to content
Българският форум за музиканти

Транзисторна китарна глава 75W


Recommended Posts

Аз не мисля, че можеш да купиш точно такова изделие. Относно недостатъците - не знам какво имаш предвид, но при едно добре обмислено решение, трябва недостатъците да са пренебрежимо малки и да не обезмислят изделието(а всяко нещо има свои недостатъци, особено в потребителския ценови клас). Без да съм запознат с това, което си наравил, бих предположил, че след време ще ти се прииска да смениш крайното стъпало с по-китарджийско такова, че дори и лампово. Като изключим това - машинката изглежда ОК.

Може би най-големият недостатък(до колкото виждам на снимките) е липсата на управляема комутация. Но това е поправимо.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам напредък в работата си. Имам предвид, че ако го бях направил преди 2 години, нямаше да изглежда по този начин, съмнявам се и във функционалността му. Правил съм доста неща, някои не са работили както тябва, други са изглеждали много зле, трети никога неса виждали бях свят.  

Недостатъците са(по моите виждания, вероятно има и други): непредвидено дълги оси на потенциометрите, прекалено голям трансформатор (недостатък относно теглото и габаритите). 

Стараех се да няма недостатъци, но уви, допуснал съм ги.  :crying: 
С всеки следващ проект се надявам и ще се страя да намаляват.

Надявам се по някакъв начин да е полезно на по-начинаещите какво може да се направи само и единствено в гаража.


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, той и Steve Vozniak е направил нещо в гаража...  :hooray:

ExYBC5e.gifpE4R7oM.jpg

Това в дясно е задачка за музикантите. Кой е вторият на снимката...

William Hewlett and David Packard също са направили нещо в гаража...Точно този, пред който са се снимали доста по-късно.  :hooray: 

QmRoEE4.jpg

Да не изброявам колко много неща са направени в гаражите...  :D 

 

Искам да кажа, че това не може да бъде аргумент !

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Осите на потенциометрите могат да станат по-къси, като се сменят потенциометрите(а те обикновенно не са скъпи при тези апаратури).

С спридобиване на необходимите познания и опит(или вграждане на подходящ готов модул и подходящо екраниране), трансформаторът може да бъде сменен с импулсно захранване, което е значително по-леко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За потенциометрите имаш два елегантни варианта:

1. Местиш ги на нова планка назад.

2. Местиш предния панел напред, като между него и кутията подложиш нещо за дистанциране.

 

В следващия проект ще си го предвидил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неведнъж казах, че за парите които съм вложил, може да си купя глава втора ръка. 

И по-точно: 

Материали за кутията:
ПДЧ-6лв.
Кожа изкуствена-13лв.
Ъгли Adam Hall-4,80лв.
Дръжка Adam Hall-10,80лв.
Крачета-2лв.
Лепило за кожата-7,20лв.
Метална мрежа-2лв.

Общо за кутията: 45.80лв. без труд 
Време за изработка: 18 човекочаса

Материали за шасито: 
Стара тенекия: С молене и благодарности би ми струвала 5лв., но не я смятам
Боя (която съм ползвал и в кутията)-4,80лв.
Нитове: не ги смятам 

Общо за шаси: При наличие на разни парчетии ламарина, може да излезе без пари  :hooray: 
Време за изработка: 6 човекочаса (много зор ако нямаш абкант, а искаш да стане точно)

Материали за предусилвател, дилей, крайно стъпало:
Букси 6,35мм-13,20лв.
Евро букса + гнездо за предпазител + ключ-4,90лв.
Индикатори: 6лв.
Крайно стъпало: кит за 19лв.
Радиатори-9лв.(купих ги тънко)
Трансформатор-подарък от шефа ми   :godbless:  35-0-35 250VA, не знам колко би струвал, не го смятам
Части за предусилвател-7лв. 
Части за дилей-8лв. 
Защита на крайно стъпало-3.20лв.
Потенциометри-9,35лв.
Врътки-11лв.
Разпечатване на преден и заден панел и ламиниране-4.50лв.
Кабели-6лв.
Платките съм си ги правил сам , иначе сметката щеше да бъде доста по-различна.

Общо за материалите в шасито: 101,15лв.
Време за изробатка: с моите познания и възможности: 85-90 човекочаса
За да завърша проекта ми трябват още не повече от 5 човекочаса, като до завършването няма да има никакви разходи.

Общо за целия проект: 146,95лв. (като не съм давал пари за трансформатор)

Не разполагам с кола и всяко едно търсене, обикаляне за материали, носене и т.н. се извършило пеша. 

Не веднъж по-можещите във форума са ми писали за оценяването на труда, за разходите, които не могат да се сметнат (ток, износване на инструменти и т.н.). Вече рабирам за какво става въпрос (поради по-големия мащаб на проекта). 

Ами това е, до ден усилвателя ще е готов напълно, остана да си намеря и едка китарка и да го пробвам.  :metalist: 

Благодаря на всички отделеното време и за всички съвети, критики в тази и в предишни теми, пуснати за идеи как да го направя по-добре. 

Те си знаят кои са.  :godbless: 

Поздрави, Румен :) 



 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесна и полезна разбивка.

Наличието на инструменти, също трябва да се вземе предвид.

 

Тъй като се занимавам само с лампови усилватели - в тях само трансформаторите надвишават двойно посочената сума за части (при това говорим за нещо от типа 2хEL84, 6V6, etc, и нормални добро качество трансформатори, налични в Европа - Hammond например).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^

Не бързай с чертата ! Не казвай хоп преди да си скочил! 

Нека да мине ефекта на капака, пък тогава!

Доста още време може да отече, докато се изчистят проблеми дошли от нищото. Поне при мен винаги е така  :secret:

След това вече можеш да отдъхнеш !

 

Забележката на syncho за инструментариума е съвсем на място ! И за механическия и за електрическия и за измерителния! Няколко пъти съм натяквал за апаратура, и сега пак ще изокам! Е, то осъзнаването ще си доиде, ама може да е по лесния или по трудния начин!

Тест на сделаното устройство няма да е пълен само с клепнали ушета.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както винаги инж. Манов е прав! :godbless:  За мое съжаление. 
Намъкнах цялото чудо в кутията, включих и преди да стигна до мерене нещо изгоря. В крайното стъпало. Поне зашитата сработи.  :excl: 
Утре ще меря, защото както са казали по-възрастните хора: Утрото е по-мъдро от вечерта. Освен тва се изнервих.  :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, ще си поставя ново лого :

 

Както винаги инж. Манов е прав!

  :metalist:  :yes:  :yahoo: 

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще го бъде!  :metalist: 
Опукал съм немалко неща по крайното стъпало, но диагностиката беше лесна. 
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.