Jump to content
Българският форум за музиканти

Conversion from EL 34 to 5881


Recommended Posts

Много усилватели на пазара се предлагат за универсално ползване с EL 34 и 5881

 

Някои компоненти в крайното стъпало обаче изискват определени стойности.

 

Да разгледаме маршал като най разпространени усилватели:

Усилвателите им са фабрично сетнати за един от двата вида лампи - обикновено за американския пазар 5881  за европа EL34.

 

Примерен вариант какво трябва да се подмени при конверсия от EL34 към 5881  в модела 2203 reissue:

 

marshall_2203_el34_5881_zps400d995c.jpg

 

 

С червено са отбелязани резисторите на решетка втора.

За EL34 трябва да бъдат със стойност 1 КилоОм, а за  5881  470 Ома

 

Тези съпротивления са обикновено монтирани на цоклите на крайните лампи - в този модел може да се видят на снимката:

100_0858_zps4067a23b.jpg

 

 

След  това трябва да се провери дали отрицателното преднапрежение (Bias) има обхват да подаде необходимата стойност.

На схемата това е отбелязано в зелено.

 

За да бъдат в режим 5881 изискват стойности около  -50 волта, докато EL 34  около - 36  (това са абсолютно примерни стойности).

В тази връзка дори в крайно положение на тримера може да не получим необходимата стойност за 5881.

В този случай се коригират някой стойности на компонентите (в случая R30 и/или R28).

 

Следващото нещо това е промяна на стойностите на съпротивленията на входните решетки - отбелязани са със син цвят на схемата.

За EL34 тази стойност е 5,8 КилоОма.

За 5881 подходяща стойност е 2,2 КилоОма.

 

Ако усилвателя ви е "универсален" добре е да проверите стойностите на посочените горе компоненти и ако са различни от предпочитаните от вас лампи да ги сетнете на правилните такива.

 

Enjoy :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм разглеждал в детайли по-новите Маршали, но Мен повече би ме притеснило, колко от съвременното производство 5881 биха изкарали при, доколкото си спомням, ще ме поправиш, ако бъркам, между 450-500 волта анодно напрежение, отколкото необходимостта от горните промени :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

90 години има проблеми с доставката на лампи и Маршал масово въвеждат 5881 (явно само руснаците са им доставяли). Пише го и на предните панели на амповете 900.

 

Сло-100 което е на 500 волта анодно стоково се продава с премаркирани 6п3с-е,  Sovtek 5881 е едно към едно.

 

Корава лампа и свири доста добре.

 

Иначе на 2203 повече подхождат 6550.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има лека разлика, между старите 6П3С-Е и новите Совтек, поне визуална, в базата, иначе не съм ги изследвал, но е напълно възможно да са абсолютно еднакви. Поне така пише тук таме из нета. Ама око да види, че new Sensor от време на време доста импровизират.

Иначе съм абсолютно съгласен, пържа ги на 500 волта в един усилвател тука едно от няколко комплектчета от 70-те и се държат и звучат чудесно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6П3С-Е са буквално чук - за съжаление запасите свършиха и няма вече...

 

Совтек 1 чифт замени бойните 6П3С-Е и още един чифт ше го тествам персонално колко ще изкара в усилвател който е пред очите ми постоянно.

 

Има един амп който е подложен на зверски ситемни натоварвания и не го бях виждал с години и като го видях наскоро и гледам вътре 6П3С-Е които бях сложил аз - попитах сменял ли си лампите - човека каза не... 3-4 години свирене на макс всеки ден часове, няма такава лампа просто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има лека разлика, между старите 6П3С-Е и новите Совтек, поне визуална, в базата,

Разлика в базата няма :)

 

6П3С-Е:

ref6l6quad.jpg

 

Солдано мачед 6П3С-е:

solda3.jpg

 

 

Sovtek 5881 WGC:

 

124_0.jpg

 

 

Разлика в базата има при Sovtek 6L6 WXT

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда... аз тях съм гледал -WXT :) Има още от старите, но все някога ще зачезнат или пък ценово ще станат неприемливи.

В някой от Дъмбъл стил усилвателите наоколо, ми звучат най-добре от всички налични, вкл. и няколко NOS комплекта - 7581А, 6L6WGB/5881...

Иначе - дет се вика ние все ще се снабдим и запасим, ама следващите поколения ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все още се намират NOS 6П3С-Е. За тях се знае, че държат, от новото производство нямам наблюдения. За всеки случай в нови проекти не залагайте напрежения от 500В. Иначе Сънчо е прав, че Совтек, а също и ЕХ обичат да импровизират...

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По стечение на обстоятелствата този уикенд тествах няколко фабрични 100 ватови усилвателя - маркови (едния 450 другия 460 волта анодно).

Сами по себе си звучат доста сносно, до момента в който не се сравнят с такъв със 500 волта анодно - звука му е HUGE !

 

Динамика, натурален, целия честотен спектър - направо смазва - значително по мощен. Слага ги в малкия си джоб.

 

Ако трябва да бъдем максималисти  450 волта е за  50 ватов амп - с 2 крайни лампи, за 100 ватов модел задължително добре оразмерен захранващ трансформатор и  500 волта анодно (а и винаги може да се пуснат допълнителни изводи за по ниско напрежение).

 

JMP - то ми от 1967 е по спомен  нещо от сорта на  560-580 волта анодно, биас намотката е  100 волта.

 

При  немските усилватели Dynacord има модели които са фабрично на 750 - 800 волта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   "JMP - то ми от 1967 е по спомен  нещо от сорта на  560-580 волта анодно, биас намотката е  100 волта."

 

560 - 580v анодно за EL34 не са проблем, но 100v преднапрежение на първа решетка са безмислени -  EL34 се запушва напълно при напрежения от -45 до -60, в зависимост от конкретния екземпляр - мерил съм над 100 бройки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И 800 волта анодно не са проблем за някой EL 34 (NOS най вече).

 

Намотката на захранващия траф за биас е отделна и дава 100 волта променливо напрежение - след това следват съответно изправителна и филтриаща верига - идеята е, че  стойности от сорта на - 60 или - 70 волта са в обхвата на променливия резистор (тример).

 

Тази екстра не е често срещана..

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.