Jump to content
Българският форум за музиканти

Китара за абсолютно начинаещ


loffel

Recommended Posts

Здравейте!

 

Още не може да се каже, че съм китаристка. Тепърва трябва да избера първата си китара и имам някои въпроси, които може да ви се сторят ужасно глупави, но... трябва да попитам някого, нали?

 

1. Мисля да си купя акустична китара, може би с найлонови струни. Обаче имам малко пари. Какво бихте ми препоръчали до 200 лв. в моя случай?

 

2. Найлонови или метални струни? На много места препоръчват първия вариант, но какво ще кажете вие? Все пак няма да свиря само класика. Има ли тенденция концертните или уестърните да са по-скъпи при близко качество?

 

3. Ясно е, че китарата първо трябва да се изпробва. Като отида в магазина обаче, не очаквам китарата да е настроена. Не мога да я настроя сама. Как тогава ще разбера дали е добра?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ти кажа, аз какво мисля:

 

По 2-ра точка: Трябва да си избереш какво звучене търсиш. Металните са по-звънливи и с тях се правят по-лесно бендове, но се натискат по-трудно отначало (даже е възможно да ти се стори доста по-трудно):) Не смятам, че едното е по-добро от другото - избери сама, надали ще съжалваш, ако случиш на китара.

Ако ще преобладава класиката (макар че и на Уестърн може се свири класика) вземи класическа. От друга страна на класическа също могат да се свирят всякакви песни (в които няма много бендове). При някой уестърн китари, грифът е по-издаден, някой пък са с "изрязани" тела, така че да се стигат по-високите прагчета - вземи това също предвид. Също така питай с електроника (могат да се включват в усилвател/компютър) ли са или без.Прецени, дали ти трябва, защото без са по-евтини.

Смятам, че може да се каже, че има горепосочената от теб тенденция в ниския ценови клас- За 200 лева може да си вземеш доста, ама доста прилична класическа китара за начало.

Иначе провери Ямахите , а и Стаговете (като Уестърн китари - тук примерно) в Динакорд-а и евентуално какво има във Фактор - някой Washburn примерно, макар че те са по-скъпчики . Със акустичните китари Squier не съм запознат - май там играе роля и малко късмет :) Всеки случай избягвай да ги купуваш от Технополис

 

За настройката тук има доста, обърни внимание на мнението на KeRRANGKid Можеш да помолиш да ти я настроят в магазина, какво толкова, не е срамно. Пробваш най-вече дали ти е удобна китарата (или в случая не ти е твърде неудобна :D). Проверява се също дали флажолетът на 12-то прагче е с една октава над тона при натиснато 12 прагче (ако можеш да го усетиш)... и т.н. Но това зависи доста и от струните...

 

Евентуално взимаш разбиращ приятел :)

 

Също така използвай търсачката на форума, може да се открие много информация за всяка марка.

 

Късмет и много свирене! :cheers:

Редактирано от CaptiveAlien
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверява се също дали флажолетът на 12-то прагче е с една октава над тона при натиснато 12 прагче (ако можеш да го усетиш)... и т.н. Но това зависи доста и от струните...

 

по-скоро трябва да са точно еднакви тоновете :read:

флажонетът над 12 прагче е с една октава по-висок от тонът при празна струна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

възхитително грамотен и културен първи пост (сериозно го казвам). Рядкост е тука, за което те поздравявам. Това е начинът да получиш отговор на въпросите си.

 

1. Ямахите наистина ми се струват харабийски за парите си. Много са си читави, виж за стаговете не мога да твърдя убедено каквото и да е. Има и някакви Фендери за тия парички, сигурен съм, че си струват проучването. За 200 лева можеш да си вземеш много сериозна китара. Аз навремето на старо за 60 кинта каква машина си намерих (Кремона за износ - страшна!, ама си я счупих :angry: )... има, има и на старо много здрави, даже може би варианта е по-добър: една китара няма да се е скапала от 2-3 години разумно ползване, а се качваш в по-висок клас инструмент, който ще ти е от полза години наред.

 

Абе най-важното е да ти е удобна, ако не знаеш какво точно значи това, опитай дали я чувстваш като "твойта китара" като я хванеш в ръчица - и женската интуиция може да се окаже от полза :P

 

Едит: сега видях, че може би и Kirkland си струват проучване.

 

2. Аз лично ти препоръчвам пластмасови струни. Наистина е неприятно усещането да свириш на метални, ако нямаш опит - дебелите не можеш да ги натискаш, тънките ти режат пръстчетата, съответно мазоли... А и пластмасовите имат много хубав топъл тон, който не можеш да постигнеш с метални. Бих казал разчувстващ тон. Става си за любими песнички, както и, разбира се, за класика.

 

3. Не мисля, че китарите в магазина ще са разстроени. Е, може би малко, но ако знаеш как се настройват, няма да ти е проблем, ако не - потърси в този раздел. И да - най-добре с приятел-разбирач, или поне не напълно начинаещ.

 

нтп = hth (hope this helps) :P

Редактирано от olygofren
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверява се също дали флажолетът на 12-то прагче е с една октава над тона при натиснато 12 прагче (ако можеш да го усетиш)... и т.н. Но това зависи доста и от струните...

 

по-скоро трябва да са точно еднакви тоновете :read:

флажонетът над 12 прагче е с една октава по-висок от тонът при празна струна

Мдам вярно, дет' се вика "Печатна грешка". Съжалявам за объркването и неточността. :angry:

Редактирано от CaptiveAlien
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ти кажа, аз какво мисля:

 

По 2-ра точка: Трябва да си избереш какво звучене търсиш. Металните са по-звънливи и с тях се правят по-лесно бендове, но се натискат по-трудно отначало (даже е възможно да ти се стори доста по-трудно);) Не смятам, че едното е по-добро от другото - избери сама, надали ще съжалваш, ако случиш на китара.

Ако ще преобладава класиката (макар че и на Уестърн може се свири класика) вземи класическа. От друга страна на класическа също могат да се свирят всякакви песни (в които няма много бендове). При някой уестърн китари, грифът е по-издаден, някой пък са с "изрязани" тела, така че да се стигат по-високите прагчета - вземи това също предвид. Също така питай с електроника (могат да се включват в усилвател/компютър) ли са или без.Прецени, дали ти трябва, защото без са по-евтини.

Смятам, че може да се каже, че има горепосочената от теб тенденция в ниския ценови клас- За 200 лева може да си вземеш доста, ама доста прилична класическа китара за начало.

Иначе провери Ямахите , а и Стаговете (като Уестърн китари - тук примерно) в Динакорд-а и евентуално какво има във Фактор - някой Washburn примерно, макар че те са по-скъпчики . Със акустичните китари Squier не съм запознат - май там играе роля и малко късмет ;) Всеки случай избягвай да ги купуваш от Технополис

 

За настройката тук има доста, обърни внимание на мнението на KeRRANGKid Можеш да помолиш да ти я настроят в магазина, какво толкова, не е срамно. Пробваш най-вече дали ти е удобна китарата (или в случая не ти е твърде неудобна ;)). Проверява се също дали флажолетът на 12-то прагче е с една октава над тона при натиснато 12 прагче (ако можеш да го усетиш)... и т.н. Но това зависи доста и от струните...

 

Евентуално взимаш разбиращ приятел :P

 

Също така използвай търсачката на форума, може да се открие много информация за всяка марка.

 

Късмет и много свирене! :)

Момичето много знае какво е "бенд" и "флажолет" и за настройването на китарата. Тя си казва, че е абсолютно начинаеща, няма да и паднеш кой знае колко в очите ако и обясниш с прости думички, които не са термини и ще те разбере ;)

 

Бенд е като удариш струна на някое прагче и тя да си промени тона.

Флажолет е като удариш празна струна (не натискаш на никое прагче) да сложиш пръстче върху струната (в случая, който колегата описва - на 12то прагче, има 2 точки на него обикновенно) но съвсем лекичко, без да я натискаш а само като вибрира в най-голямото си отклонение от правата линия да докосва пръста ти и си променя звука. Надявам се да ме разбра :)

 

абе шом си момиче заеби класиката и фащай духовите инструменти
5 минути някъде мислих какво мога да кажа по коментара ти, но не успях да измисля... не мога да коментирам... дано поне това на което ме свежда поста ти е плод на мръсното ми подсъзнание.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе шом си момиче заеби класиката и фащай духовите инструменти
5 минути някъде мислих какво мога да кажа по коментара ти, но не успях да измисля... не мога да коментирам... дано поне това на което ме свежда поста ти е плод на мръсното ми подсъзнание.

Да ти кажа, честно аз имам. АДМИН. Е, та такива постове требе се трият. И наче искам да благодаря за хубавите обяснения, тъй като иаз планирам си взема кухарка тия месеци и отговорите и въпросите ми бяха от голяма полза :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бенд е като навеждаш струната нагоре или надолу и се получава ефекта "уау" :greenangel:

 

Моят съвет е да отиде в някое читалище да се запише около 30 кинта е на месец да походи поне 2-3 месеца да разбере поне как да си настройва китарата, а на първия урок да си пита даскала(ако няма познат) каква китара да си вземе.

Трябва да усети инструмента ( :green: ) преди да прави барета :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е стига бе момчета

не ограничавайте момичето да се развива и да свири на секви инструменти

колкото повече познания в свиренето на различни инструменти--колкото повече владеене на устни езици толкова по голяма преспектива за реализация в бъдеще

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е стига бе момчета

не ограничавайте момичето да се развива и да свири на секви инструменти

колкото повече познания в свиренето на различни инструменти--колкото повече владеене на устни езици толкова по голяма преспектива за реализация в бъдеще

Гледам те на какво свириш, демек инструмента, и си мисля, че вярно може да ти се вярва в тази насока :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не така 'е пичове!

Може да е некво 14 -годишно дете.

Супер възпитано пита к'ва китарка да си вземе и ние дай се'а да ............. целия свят!

 

Един път бях нахокал нек'ва бивша визаж (от Плевен). Но оная беше груба. Просто си представете, че може да некво малко момиче, на което тия майтапи не са му смешни още (има си време за всичко).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@KILL_EM_ALL: ако си тоя, за който си мисля, съм ти виждал малоумията и в други форуми, и нищо чудно всъщност ти да си на 14 години. :happy: Ба'ти келешките изпълнения.

 

Хайде малко чистка, че много стана офтопика.

Редактирано от olygofren
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.