Jump to content
Българският форум за музиканти

Препоръчайте 15" говорител за бас китарно кубе


Recommended Posts

Решил съм сам да си сглобя кубе(или по-скоро комбо) за бас китарата.

Изискванията са: 

- да работи в малък обем;

- да има добра дефиниция в ниския регистър и много добре изразени среди;

- да има много добра импулсна характеристика;

- честотна лента 40Хц - 4-5кХц, нямам изискване да е с добра линейност;

- чувствителност при 100Хц(сто херца) поне 93-94 децибела.ват/метър;

- номинална мощност поне 200-250 вата(може и 100-150 вата, ако е с по-висока чувствителност); 

- да е най-подходящ за басрефлексно тяло.

Усилвателя също сам ще си го изработя, за това номиналния импеданс на говорителя може да е от 4 до 16 ома.

Може и втора употреба да е говорителя, понеже бюджета както винаги е строго ограничен :)

Като таван мога да дам до 200лв.

Някой ако се сеща за нещо подходящо - да дава линкове тук - към сайтове на производители или други сайтове.

За сега се мъча да се уча на 4 струнен бас, но по-натам знае ли човек, може да поискам 5 струнен :)

За това сега поставям по-високи изисквания към говорителя.

Моля без въпроси защо 15", а не 2-4х10" и подобни - така съм си решил!

Мисля да добавя и високочестотен по принцип.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Направата на озвучително тяло (ОТ), особено бас-рефлексно, изисква внимателно изчисление и прецизна изработка. Не е дори толкова важно кой говорител ще избереш, по-важното е кутията да е сметната правилно за съответния говорител и да е изработена добре. Конструирането на ОТ за бас не е лесна работа и резултатът е неизвестен. Практиката показва, че едно добре изработено ОТ не е по-евтино от готово такова, а и продажната му цена, ако/когато решиш да се разделиш с него е много по-ниска. Накратко, ще си спестиш много работа и разочарование ако се поогледаш в базара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам как да проектирам ОТ по реално измерени параметри на говорителя и да си го изработя качествено.

Запознат съм с всичко изброено от теб.

Моля придържайте се към темата - 15" говорител, който да слиза ниско в малък обем и да е с достатъчно висока чувствителност.

Редактирано от dzwer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

dzwer

Изискванията , които си посочил са несъвместими по естествени ( физически) причини.

По-скоро влизат в територията Не научна фантастика.

Ще избера само няколко от посочените изисквания:

- да работи в малък обем; Несъвместима е дължината на вълната с честота 40 Hz с малък размер.
- да има добра дефиниция в ниския регистър и много добре изразени среди; Няма как в малък обем да има нисък регистър.
- да има много добра импулсна характеристика; Това иска затворен обем с Q фактор под 0.707, което няма как да отговори на предните изисквания.
- честотна лента 40Хц - 4-5кХц, нямам изискване да е с добра линейност; Ако няма добра линейност, няма и качествен звук. За какво басът да е изравнен, когато през озвучителното тяло ще е крив...
- чувствителност при 100Хц(сто херца) поне 93-94 децибела.ват/метър; Малък обем и висока чувствителлност са като деня и нощта...
- номинална мощност поне 200-250 вата(може и 100-150 вата, ако е с по-висока чувствителност); Чувствителността на ТЯЛОТО, която в края на краищата е валидната, ще е ниска при малък обем.
може да поискам 5 струнен  :) Може, искането няма ограничения. Но свалянето под 42 Hz предпоставя още по-трудно постигане на което и да е от изискванията.
така съм си решил! Разбира се. Сега остава да се скараш на природата, че не се съобразява с решението.

Съжалявам... всичките са несъвместими.

Ако се постараеш да прегледаш сътвореното до сега през годините на развитие на електроакустиката, ще видиш потвърждение на моите коментари.

Ще допълня още нещо. Има неща, които не се дефинират с посочените изисквания. Например разликата в агресивността на звука, която е различна при различен размер на излъчвателя.  А това е нещо важно. Или не е. Зависи.

 

ПП. Извинявам се за поста. След като видях последния коментар, моля да не се обръща внимание на коментарите ми. ;)

 

 

 

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам как да проектирам ОТ по реално измерени параметри на говорителя и да си го изработя качествено.

Запознат съм с всичко изброено от теб.

Моля придържайте се към темата - 15" говорител, който да слиза ниско в малък обем и да е с достатъчно висока чувствителност.

Ако наистина знаеше, щеше да си наясно, че искаш невъзможното, кактъо беше вече обяснено. Също така щеше и да си наясно какви и в каква степен компромиси можеше да се направят и вече щеше да си направил сам избора, базиран на публикуваните от производителите TS-параметри. Повтарям, спести си блъскането и разочарованията и потърси 15-инчово комбо втора ръка. Виждал съм не лоши предложения на доста атрактивни цени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инж. Maнов и blr  са прави .. В случая имай разума и послушй хората , ако не ти се катастрофира рязко с идеята , да  излезе 100 лева по- евтино.. Въпреки че ... не знам, дали ще е - по евтино.

Кутия от 5 пластов тополов шперплат с хубава сглобка , лепило и  облицовка или боя... 150 лева (поне) ако е от ПДЧ- още тука катастрофираш сензационно.

як хубав 15 инчов говорител Eminence , Fane , BMS  - 200- 350 лв.

Драйвер ( почти задължително) -   40-80 лв

Филтър  - ( не ти препоръчвам да си лепиш сам , за да не го преправяш 100 пъти докато стане )  - 30 лв.

Дръжки - 15 лв

ъгълчета , жакове, кабелчета, рефлектор - поне едно 20 лв.

решетка - тука е изненадата.. ако е готина приготви си 80 лв.  ако е някаква пластмасова супер грозна и ужасна , и не пази  10 лв.

 До тук станаха някъде към 650 кинта...Ще е  скъп и вероятно доста грозен на вид риск, не мислиш ли ...

 

А на единствения ти въпрос, между всички изисквания, къде съвместими помежду си   къде не,  отговарям ..

Провери FANE Soverein 15 -  400 LF - евтин и сравнително качествен за парите си.

 

 

P.S

Teя дни явно доста хора ги хапе бълхата.. Един мой ученик иска да прави кабинет с 4 х 15'.

С уважение Гого

Редактирано от rudibass
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек трябва да си начеше крастата, за да му мине, нали?

:)

Благодаря за изчерпателните мнения!

Наистина са полезни, ако някой като мен реши да мине по този път.

Предлагат ми и един 15" Black Widow/Super Structure 1505DT-4 - някой да ги е чувал на живо? Знам че в Пийви комботата ги слагат.

Реалист съм и знам че под 70-80 литра вътрешен обем на ОТ няма как да падна, за това ще гоня тази цел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При ОТ от бас-рефлексен тип кабинетът е част от цялата аукистична система и определя звученето и не по-малко от говорителите. С други думи, един и същи говорител може да звучи коренно различно в различни кабинети. Трябва ти малко по-систематичен подход. Моят съвет е: започни от най-важното, а именно каква мощност ти трябва и подсигуряване срещу повреда. Посочената максимална мощност съвсем не е мерило при бас-рефлексните ОТ. Можеш да си повредиш механично говорителя при далеч по-ниски мощности ако превишиш Xmax. Та, започни оттам. Прегледай публикуваните T/S параметри,  от по-големите производители. Подбери и симулирай няколко говорителя, като се съобразяваш с Xmax при необходимата ти мощност и настройка на порта. Това е класическа оптимизационна задача по няколко параметъра. След това вече ще можем да коментираме детайлите по изчисленията и изработката. Така, както си тръгнал (чували ли сте говорителя Х...) няма да стане. Свърши твоята част от работата  и ще помогнем с каквото можем, ако се вижда, че знаеш какво правиш и вървиш в смислена посока.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега проекта се замразява...

С жена ми чакаме второ дете и ще трябва да посъберем една хубава сума, с която да разполагаме по време на раждането, че нашата здравна система я знаете каква е...

Благодаря за градивните отговори!

Ако случайно има развитие по темата - ще пиша и ще кача снимки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За всяко нещо си има майсторлък - няколко пъти съм се опитвал сам да си изчисля и проектирам ОТ за китара - което би трябвало да е по-проста задача отколкото за бас, и уж на хартия и програмки всичко изглежда супер, но както са ти казали - хем излгежда грозно, хем не излиза никак по-евтино ако трябва да го направиш с всичките му глезотийки и салтанати, хем после първата ми мисъл беше "абе звучи ама...". После хвърлих дъските и намерих втора ръка изтъбушен хубав кабинет без говорители и сложих там моите - еми разликата е от земята до небето - хората са си го изчислили от типа дърво до сглобката. В тоя смисъл - ако ще правиш нещо, поне използвай някой готов модел и се опитай да го копираш колкото може по-близо, а още по-добре намери изтърбушен сандък без говорители и си сложи твоите вътре. Успехи с новия член на семейството :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички писали до сега са прави, но си има чар и плюсове в DIY. Ако съумеш да подбереш правилните материали, сглобки, лепила може да осъмнеш с един хубав кабинет от истински материал на цената на днешно производство среден клас(с други думи според мен кофти). И ако е спазен подбора на материали и качеството на изработка, освен, че може да има готина визия, може и да звучи супер. Лошото е че трябват време, пари и сръчност.

Съжалявам, че е замразен проекта и чакам с нетърпение "размразяването" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прпусна, че трябват и сериозни, не фиктивни знания, за да се получи добър резултат. За умението и сръчността няма спор. 

Изобщо дали ще стане нещо качествено и правилно зависи преди всичко от човека, а не от копирането.

Това, което предлагат сегашните проиводители е по-скоро недомислено и недоклатено. Но пък с добре обмислено маркетиране и с висок процент печалба за сметка на качеството.

При определени условности, индивидуалното създаване на продукт има повече шанс да стане качествено.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много технически грамотен,и това което ще кажа е от личен опит. Акустиката според мен не е шега работа,и резултатът от производството  на такъв кабинет в домашни условия е доста съмнителен.

Това за обема и чувствителността и т.н сигурно е така в повечето случаи,но има производители,които постигат доста добри резултати.

Аз разполагам с 2 малки кабинета,които  успешно се преборват с доста по-големи "шкафове".

Говоря специално за Bergantino AE 210 и Euphonic audio NL 210 III,и ако на някой му е интересно можем да направим сравнение дали това е истина. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.