Jump to content
Българският форум за музиканти

Безопасно ниво на звука при свирене


vrajcheff

Recommended Posts

^Е, нали трябва да си премерим пишките, няма как иначе да стане.

 

Пробвал съм няколко пъти да свиря с тапички, наистина е доста по-добре, и после не те цепи тиквата. Сравнявал съм (макар и не веднага едно след друго) от тези евтините, от аптеките, и някакви по-така (също все пак евтини, 20-30 лева), и вторите за мен определено имат превес, по причините, които описва Цецо. Единствената причина да не съм оборудвал за себе си един комплект такива, е че от много отдаван не съм свирил системно на високи нива/или с барабани, и не ми е наложително. Живот и здраве ако пак започна, определено ще си взема. Един приятел се мотаеше със своите (не знам какви са, но са от по-джиджаните) навсякъде, дори по барове и лайвове, докато си порка биричка с приятели.

 

Към автора на темата - посети лекар УНГ специално с този въпрос. Очевидно имаш проблем, както сам си каза, не се доверявай за здравето си на форуми.

 

До това как да си настроиш ампа и драйвовете и така нататък, просто трябва да намериш нещо, което да звучи добре и тихо. Някои ампове звучат ОК на стайно ниво, други - не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих казал, че Бейби Томас е прав за тапите от аптеката - те не помагат особено. Ако имам пари, ще си взема предложените от него, сега съм с обикновени.

 

Аз засега използвам само слушалките си (свързани с пулта), като преимуществено си оставям лявата на ухото, за да изолирам (поне донякъде) шума от усилвателя, да си чувам гласа по-добре най-малкото. Това бих казал, че помага доста повече от силиконовите тапички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Една седмица след излагане на по-силна музика при мен започнаха да ми заглъхват ушите, като при качване и слизане с автомобил в проход, със смяна на надморска височина. Това проблем ли е, забелязвали ли сте при Вас това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твa обяснение нa Хилбили е кaто: едно време не ползвaхме предпaзни колaни и кaкто виждaте, сме живи... :D

Ма едно време сме играли с топка на улицата и немаше бесни селяндурчета дошли "на Софията" с БМВ да минават със 70-100км/ч там..,но

 това е друга тема..

Принципно при силно свирене оглушаването е за високите честоти,поне при мен,и барам ампа да ги вдигна,

тук доста хора правят грешката да усилят самия амп и баланса отиде на кино ако е имало саундчек,не трябва да се усилваш,а мидъл буст и/или високите,то и така се вписва в общата картинка китарата най-добре..

За горния пост - не ми се е случвало това,пищят ми ушите и преминава,ясно ми е ,че слуха се убива с времето и оглушаваме,ма все си мисля,че нема да живееме вечно и да си гледаме като неква кифла как си гледа маникюра как да е по безопасно ми е смешно ..

Абе слагаш едни антифони и нема проблем :)

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Значи не се притеснявайте, че оглушавате щом имате потенциометър за високите. А пък като ги нацепите, получавате и бонус - публиката отпред също ще оглушее.  :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ма публиката сама си го избира,да ти кажем ли ,че след концерта на Слаш и компания в София,(в зала) ми пищяха ушите и на другия ден,на жената също,не съм само я увреден явно.. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че не свиря често на високи звукови нива винаги нося в калъфа с баса си чифт тапи и неведнъж съм се "спасявал" с тях на някой малка сцена от барабанист или криво разположен монитор. От различните марки, които съм пробвал най-качествен е резултатът с Alpine и Etymotic Research. Поради тази причина до скоро бях вносител на Alpine за България (в момента представител е Music Division). 

Цената от 30-50 лв за чифт е съвсем поносима - инвестирате в здравето си. Тапите от този ценови клас са достатъчно качествени като материал за да се използват година - две, а с периодично измиване с топла вода и сапун и въпросът с хигиената им е решен, което не може да се каже за евтините модели  за  2 лв. от аптеката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имайте впредвид, че  шума ( обикновено високочестотен), който се получава при излагане продължително време на високо звуково налягане ( обикновено над 115 dB SPL, като 125 e прага на физическата болка по мои спомени) се дължи на увреждане (загиване) на нервна тъкан. Тя обикновено ако е силно засегнат участък,  НЕ се възстановява и шума остава с години, ако не и завинаги. Това е доста по-различно от това да се увреди тъпанче, слухова костица или евстахиева тръба, което се оправя с операция. При всички случаи обаче сметката плаща този, който е бил достатъчно немарлив за да допусне това да се случи.

 

Нискочестотния шум или бучене е доста по-опасен и е твърде вероятно да е по съвсем други причини свързани с високо кръвно налягане, стеснения на артериални съдове и.т.н. Но това е друга тема и тя пак е свързана с немарливост за съжаление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам тапи за уши подобни на тези за които спомена Разбойника, но имам и едни дето ги е снимал и BabyThomas. Последните са ми винаги в калъфа с китарата. А другите са ми на ключодържателя. Купил съм такива и за жена ми. На всеки концерт, с изключение на тези в Каварна ги слагам защото нивото е доста силно. Но пак е малко след дъжд качулка защото вече имах пищене в ушите, когато ги взех. Поне от тогава не се засилва. С тапи от аптеката пак става но те са доста небалансирани честотно. Въпреки всичко са по-добре от нищо.

В последно време имам и едни слушалки на shure, които са in-ear. Те се ползват, когато свиря. Хем монитори, хем заглушители :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... в каква обстановка трябва да се свири.

Нивото на децибелите.

Къде да сложиш усилвателя в стаята.

Размера на стаята има ли значение за силата на звука.

 

Всичко има значение. Ако репетираш сам вкъщи просто намали волумето, силното свирене не означава по-добро свирене. Ако си с група - вече ти препоръчаха тапи. Все пак там зависиш и от силата на другите инструменти.

 

За стаята ... това вече е цяла наука. Идеалният вариант е помещението да е звукотретирано. В случай, че не е (най-вероятно :) ), търси максимално голяма, добре обзаведена стая. Постави усилвателя върху стол/легло/стойка или каквото и да е стига да не е директно на пода. Ориентирай го към центъра на стаята и се старай да свириш пред него. Тези съвети няма да ти спасят ушите, но поне това, което чуваш с тях ще е малко по-близо до това, което излиза от говорителя/ите.

 

Ако получите шум в ушите, който до 24 часа не е намалял осезаемо, бързо отивайте на лекар. Аз го направих на 4-5ия ден ... и вече 20 години с едното ухо чувам само ниски честоти + въпросния шум.

 

Поздрави! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Част от нещата съм ги преживявал. Понеже не се занимавах професионално с музика успях да огранича щетите навреме. След това започнах да харесвам и свиря по-лежерна музика с по-малко барабани и децибели. Препоръчвам!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.