Jump to content
Българският форум за музиканти

Marshall CFX и Blackstar ID - мнения, препоръки и впечатления


pakoti

Recommended Posts

Нека който има опит с усилвател от тези две серии да каже какво мисли.

   Аз съм пред купуване на усилвател и най вероятно ще е или Blackstar ID30 или Marshall MG101CFX, като от днес съм по-благосклонен към Маршала. Доколкото съм чувал Blackstar ID сериите са едва ли не "силни като лампови" (и едва ли не звучат като такива), но ми се струва, че 100 вата са си 100 вата срещу 30 (за конкретните модели, цената е почти еднаква). А и Маршала е 2x12.

Идеята ми е, че понеже транзисторните биха звучали еднакво на разни нива на 'волумето', да ползвам един усилвател вкъщи, на репетиции и на участия. Като при последните идва въпросът за максималната сила на звука. Чувал съм и за 15-ватови усилватели (предполагам лампови), които са звучали прекалено силно. В икономов, където ме упътиха към Маршалите, (предложиха ми и някакви Peavey, но не ми допаднаха много, много) пичът ми каза, че 50-ватовия MG50CFX с 1x12 би отпаднал при по-пълно помещение, освен ако не е с микрофони (*скептичен поглед). При което ми предложиха и микрофон за 200 лв , то по-добре просто 100-ватовия да взема :D Не знам защо бях останал с впечатлението, че когато се свързват с пулт, озвучителите имат нужната техника?

Та общо взето към кой усилвател бихте се насочили вие?

 

П.П. :/ Фуутсуичовете явно си вървят отделно , като на Маршал е 96 лева, а на Блекстар - 156 лева.  :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отзвучителите имат нужната техника да ти набият един инструментален микрофон от сорта на Шур 57-ца пред комбото и това е достатъчно,не се мятай на големи ватове,лампов усилвател и 5-ватов ще ти изкърти ушите в стая,но звучи както трябва,естествено с подходящите ефекти за по тежка музика,е,ако барабаниста троши чинели - 50 вата лампа минимум,горе -долу се равняват на 100 в транзистор като сила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За участия по клубове по принцип и 30 вата кубе е напълно достатъчно. Обикновено се държи усилвателя на ниски нива, пък с един микрофон отпред и добър озвучител си е напълно достатъчно. През 50-те/60-те може и да са разчитали само на усилвателите, ама в днешно време се предпочита да минеш през централното, та да може да се нагласи баланс на звука в клуба.

Що се отнася до Blackstar ID сериите, те не са транзисторни усилватели, а са тип "modeling", т.е. липсва динамика на звука при свирене. Но пък симулацията на лампите е доста добра, пробвал съм я.

За Marshall - не съм им фен, но (това си е лично мнение) въпреки, че се водят "легендарни", драйва/дистъра им не струва.


Както и да е, зависи в какъв бюджет искаш да се вместиш, каква музика свириш, с какъв "гиър" (китара, ефекти) разполагаш до момента и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Не те е срам,келеш,и ти кат мен с ес-джи гибсън и да не се радваш на маршалите :lol:

Шегувам се,както обикновено,но транзисторните серии на Маршъл нямат много общо с легендарните плексита,а за клуб,както им викат на дупките и 30 вата комбо е достатъчно без микрофон (обикновено читав озвучител не пита трябва ли ти микрофон),ама идеята е да се чуваш какво свириш,да чуваш и вокала ,и ако няма монитори е гадна работа..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отзвучителите имат нужната техника да ти набият един инструментален микрофон от сорта на Шур 57-ца пред комбото и това е достатъчно,не се мятай на големи ватове,лампов усилвател и 5-ватов ще ти изкърти ушите в стая,но звучи както трябва,естествено с подходящите ефекти за по тежка музика,е,ако барабаниста троши чинели - 50 вата лампа минимум,горе -долу се равняват на 100 в транзистор като сила.

 

Шур 57-ца ще рече нещо хубаво предполагам. За в стая знам, че не е здравословно дори да надуваш 5 вата лампови.

За участия по клубове по принцип и 30 вата кубе е напълно достатъчно. Обикновено се държи усилвателя на ниски нива, пък с един микрофон отпред и добър озвучител си е напълно достатъчно. През 50-те/60-те може и да са разчитали само на усилвателите, ама в днешно време се предпочита да минеш през централното, та да може да се нагласи баланс на звука в клуба.

 

Що се отнася до Blackstar ID сериите, те не са транзисторни усилватели, а са тип "modeling", т.е. липсва динамика на звука при свирене. Но пък симулацията на лампите е доста добра, пробвал съм я.

 

За Marshall - не съм им фен, но (това си е лично мнение) въпреки, че се водят "легендарни", драйва/дистъра им не струва.

 

 

Както и да е, зависи в какъв бюджет искаш да се вместиш, каква музика свириш, с какъв "гиър" (китара, ефекти) разполагаш до момента и т.н.

30 вата кубе лампово ли? Принципно и аз предпочитам да мина през централното :D. Иначе добрите озвучители са хубаво нещо, не знам лично дали са често срещани. Благодаря, че ме поправи за Blackstar, modelling са наистина.

 

Като гиър до сега имам Ibanez GRG 370d и едно камионче OD40 на Behringer, а музиката варира от Deep Purple, Black Sabbath и Rainbow през Whitesnake, доста Metallica, Nirvana Steel Panther и Iron Maiden, та до Green Day, RHCP и отвъде... :D

Деликатната тема бюджет в момента е около 650 лв с тенденция да нараства постепенно.

 

Иначе благодаря за бързите отговори до сега знаех си, че няма нужда от чак такава мощ :) А и макар че транзисторите на маршал наистина нямат нищо общо с плекситата, CFX като че ли са доста по-добре от предишните (DFX май бяха).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Братко,тон от китара не се вади лесно.И аз почнах с моделинг комбо на Line 6,после с правена БГ глава,втора правена и вече се оглеждах за 3 ти боклук,когато говорих с приятел с повече опит от мен,който ми каза:Защо не си спестиш опитите с гадни усилвателите докато"катериш стълбата" а не си вземеш "the real deal".Взех та го послушах и вече повече от година си цъкам на як амп и нямам оплаквания,хода с кеф на репетиции и спрях с тая "болест".Та ако питаш мене си е чиста проба набутвация да катериш стълбата.Ако си металист взимай едно 5150 втора ръка цената е 1400-1500 лв. и повярвай си струва всеки лев.Ако ти омръзне го продаваш на същите пари и си свиркаш.Също така знам че няма да ме послушаш.

Редактирано от serengeti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите 5 стишки.

 

За тези пари може да си купиш  изцяло лампов амп от по бюджетна марка (копие на нещо много истинско) и да почнеш да свикваш със неговото тоноизвличане и след това да скочиш на "the real deal"  както казва serengeti.

 

 

Blackstar ID30 и Marshall MG101CFX  не са удачен избор за свирене с банда или лайв.

 

На първия ти сплит със друга банда ще дойде някой колега с лампова глава и кабинет и ще увесиш нос колко зле звучи китарата ти в сравнение с неговата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми,основния ми усилвател е Лейни про-тюб 30,произведен в Англия,в края на 80-те,четири преамп лампи и две крайни 6V6 по западните форуми го наричат poor man Marshall,взел съм го за 350 ЛВ втора ръка,(е верно китарите са ми доста по скъпи,ама си държа да ми звучи акустично китарата добре и без амп), с твоя бюджет можеш да намериш хубав усилвател без проблем.

Дано не седи като реклама,но Владо Балев за по 500 кинта предлага 18 вата лампова глава с кабинет,според мен звучи чудесно,имаше го в магазина на ММГ мюзик в София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Идеята ми е, че понеже транзисторните биха звучали еднакво на разни нива на 'волумето', да ползвам един усилвател вкъщи, на репетиции и на участия. Като при последните идва въпросът за максималната сила на звука.

 

Понеже имам усилвател Blackstar HT-5, който се води лампов, мога да ти кажа че свири с еднаква атака и състейн, както намален, така и усилен с барабани без да издиша.Нямам представа дали става въпрос за вграден атенюатор или е резултат от някакво хибридно изпълнение, но това по мое мнение е изключително практично.Само че и парите са му повече.

 

Имам някакъв скромен опит - свирил съм на репетиция с 50W valve head по схема на Marshall в кабинет 1х12, и с фабрична лампова глава Laney 100W в кабинет 4х12 и за своя изненада не открих Blackstar-а да издиша нито като мощ, нито като саунд, въпреки скромните си 10 инча и оскъдния брой лампи.

 

Мисълта ми е, че ако единствената причина да предпочетеш транзистора пред лампата е еднаквото звучене при различни децибели, то тогава не си заслужава, защото вече се предлагат лампови решения и за тези изисквания.

 

Иначе съм сменил няколко т.нар. моделинг усилватели от различни марки, и лично за мен не звучат никак добре - нито като атака, нито като ефекти.По тази причина няма да взема отношение към сравняваните от теб модели, защото имам субективно мнение по въпроса.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има един много съществен аспект, който често се подминава - озвучителното тяло. Ако ще две Меси и три Дизела да включиш ако си с гаден евтин говорител с ниска чувствителност - забрави да излезе нещо. Скоро се натъкнах на едно комбо, което беше лампово, но звучеше като гъз и едно 90% от този гаден пръдлив и кашонест звук идваше от ужасния говорител.

 

В тоя ред на мисли какъв говорител очаквате в амп за 200 лева при положение, че само говорителя (истински) струва толкова. :) А разликата е огромна! :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

50 вата лампа минимум,горе -долу се равняват на 100 в транзистор като сила.

 Watt e мерна единица за мощност, и когато един усилвател отдава мощност 1 ват, без значение дали е лампов, транзисторен или извънземен, отдадената мощност си е все 1 ват. Колко силен звук се чува зависи от чувствителността на говорителя/кабинета (дБ за ват). Понеже ламповите усилватели като цяло са с по-ниска изходна мощност, е нормално те да бъдат комбинирани с по-чувствителни озвучителни тела, откъдето идва заблудата за по-силния звук от лампа при еднаква изходна мощност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Е, намерих нещо по-различно, един Fender Super Champ XD - 15w лампа, 'тунингован' с говорител Eminence Ragin Cajun 10". Според хората на Интернет звучало по-добре така, и масово се слага този говорител. Аз не съм го чувал с оригиналния, но звучеше доста солидно с новия говорител. Сега обаче срещам голям отпор вкъщи и затова исках да разбера дали някой тук има добри или лоши вчепетления от тоз Fender? Благодаря предварително за отговорите :)

 

За тези, които ги дразни това - извинявайте, че 'съживих' 'заспала' тема, но все пак няма смисъл да отварям нова.

 

П.П. 520 лв. СЪС футсуич, което ме радва извънредно :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам такъв за упражнения, ползвал съм и по участия - за мен си е супер. Моя също е с такъв говорител, аз го сменях. Доста по-солидно звучи с него. За метъл обаче, според мен, не става. 500 и няколко не беше ли нов?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За метъл обаче, според мен, не става.

 

За качествен и мощен метъл звук и бюджет от 500 до 1000 лв си взимате един Blackstar HT-5 и друго освен подходяща китара не ви трябва!

 

:thumbs_up:

 

Цената варира в зависимост от размера на говорителя - предлага се като 10 и 12 инча, както и от изпълнението - комбо или глава с кабинет.

 

п.с. - да не се бърка с китайската марка Black Heart ...

 

:whistle:

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.