Jump to content
Българският форум за музиканти

Gibson Les Paul


Manolev

Recommended Posts

Вуду :D

 

Тялото е по-различно, малко по-дебело, различна форма, мензурата е 24 3/4" с 1/4" по къса от ПРС-а, магарето е различно (много важно!!), формата, дебелината на грифа са различни и накрая споменах ли - вуду :cheers:

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. мисля,че това е много добра идея.Този човек е по информиран от Yahoo :(

По-информиран от Yahoo може да е само и единствено Петър Вучков("Минута е много").Ив.Гарелов и Н.Кънчев се опитват,да го стигнат,но първият лесно забравя,а вторият - трудно помни! :D

 

 

Това,което знам аз,по начало е общоизвестна и достъпна информация + малко личен опит.Т.е. - нищо кой-знае колко особено и едва ли - чак за хвалене!

 

 

По темата:

Не мога да кажа нищо в подкрепа на нечие твърдение(относно възприемането и съпоставянето на звученето,на G.L.P.),защото то си е индивидуално/субективно и има собствена аргументация.

Според мен,всеки инструмент изработен със същите конструктивни особености и белези,и на същото производствено ниво,като някой от LP моделите би трябвало да звучи,като,или макс. сходно със съответния "първообраз".

 

Бих могъл само да споделя,това което занам за Gibson Les Paul.

 

G.L.P. е аъздаден в началото на 50-те и е плод на сътрудничеството на Gibson Guitars(с президент Ted McCarty) и актуалната pop/jazz звезда и "шредър" Les Paul.След появата на Telecaster-a(в тогавашния му вид и наименование - Broadcaster),solidbody-концепцията става много модерна и Gibson залагат на името на Les Paul,който е с репутация на иновативен експериментатор и electric player.Той самият е предлагал на Gibson идеи/прототипи,още през 45/46г.,но са били отхвърляни. Първият му прототип(1941) е наречен "The Log".Идеята на L.P. e ,за bolt-on инструмент,но Gibson са имат вече традиция с полуакустичните си електрически китари,със set-neck,а от друга страна се стараят и да са "противоположни" на Fender.Затова Gibson LP трябва да са скъпи китари,с традиционната за фирмата добра изработка.Les Paul има изисквания и за цветовете,в които ще се предлага signature инструмента - златно(така известният Goldtop)-защото се асоциира със скъпо и престижно;и черно - защото изглежда стилно(като смокинг),а и ..... при черния фон се създава илюзия,че пръстите се движат по-бързо(както е видно,"имиджарството" и маниерността при китаристите съвсем не е от вчера - казвам го с добри чувства)!Също така предлага и трапецовидния обтегач на струните. Всъщност обаче,през 51г. Gibson представят на L.P. почти завършен модел и единствената дискусия е относно maple-добавката,която L.P. иска да е по-периферията на инструмента,но се налага схващането на Gibson,да е отгоре(top).

През 1952г китарата е с 2 single coil адаптера и трапецовиден бридж.Доста е тежка и скъпа,но е със забележителен sustain(дължи се на комбинацията mahogany/maple - и двете са "тежки" дървета)и балансиран,богат звук.По-късно са направени "подобрения - бриджът е подменен с познатия и досега тип.(впрочем,ето още един елемент търсено-противостоящ на Fender - монтирането на струните да става от горната страна,а не отдолу-string through).Екипират се с по-модерно конструирани адаптери (разработените от Seth Lover през 1955 P.A.F. HB,се монтират на G.L.P. от 1957 и стават стандарт за инструмента).Появяват се и модификации: Standard;Custom;DeLuxe.Последният е с мини хъмбъкери,наричани още "New York humbuckers",но не си извоюва популярност и не след дълго е спрян.(скоро Gibson му направиха кратко преиздаване).Появяват се и фигурните топ-ове,като белег за висококласност( още един елемент,за времето - контрастен на Fender: аналогията със скъпи фурнировани мебели,докато при "по-специалните" Fender-и,асоциацията е с покритието на скъпи коли).

През 1954 се появява "бюджетният" LP Junior - flattop с един адаптер Р90 - предназначен за начинаещи,но бързо доказал се и като pro-инструмент.През 55-та излиза L.P. Special(Junior с 2 адаптера),а през 1958 тези модели стават Double Cutaway.По-късно през годините,се появява и "клонинга" LP Standard DC(Double Cutaway).През 1959 излиза L.P. Melody Maker - вариант на Junior.

През 1960,по редица причини(високите цени,изострената конкуренция...)Gibson Les Paul претърпява значителни промени.Тялото става по-тънко и без топ;роговете стават два.Обаче...като вижда новият инструмент,Les Paul отказва той да се свързва с името му(достлука се разваля) и от 1963г. моделът се нарича SG(Solid Guitar).По-късно през годините,Gibson правиха преиздание на този "междинен"модел,под наименованието SG Les Paul - SG с,или без Bigsby тремоло;с 3 HB;правоъгълни инлеи и "диамантен"орнамент на главата - като при Custom).

През 60-те,много от изгряващите и налагащи се китарни звезди(Ричардс;Пейдж;Клептън;Тауншенд...)използват късните 50s G.L.P.-модификации и през 1968 "линията" G.L.P. е въведена отново в производство, с познатите си от 50-те белези.

(Един любопитен детайл:- подновеният модел Custom,за кратко време се произвежда с никелиран хардуеър,за разлика от традиционният за модификацията - златен.По-късно Gibson правят преиздания на този инструмент,с наименование G.L.P. Custom 1968. ...Моят е такъв!)

През 1980 е въведен L.P. Studio,който е с белезите на L.P. Standard,но с компромиси по отношение на детайлите и на класа на материалите(дървото),и е предвиден да "заеме позиция" м/у Junior/Special и Standard.По-късно се появява и серията L.P. Smartwood,при която за топ се използват някои екзотични дървета(първоначално - избор от 6 вида),но и тя е насочена към позицията на Studio и в последните години,са обединени в една серия.

През годините се появяват и най-различни еволюционни варианти на G.L.P.: напр. Classic(Standard със 60s slim taper neck и мощни керамични адаптери);Vixen(вариант на Special);Goddes(микс м/у Standard и Special)... и немалко други,както и signature модели с модифицираните елементи на персоналните инструменти,на известни артисти.

 

 

П.С. Защо звучи така уникално(и според мен),обаче не знам!Стига ми,че го има!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за информацията :(:D изчерпателно както винаги.Не знаех около половината от подробностите. :P

 

Колкото до саунда,и за мен е мистерия.Аз имам скромнен ЛП студио със страшно много забележки към направията,но саунда наистина не може да се сбърка.Туй то

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ docc - Винаги е било удоволствие за мен да чета твои постове, информация, много и все полезна информация :(

 

:twisted: Марио :twisted:

Редактирано от killer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[През 1952г китарата е с 2 single coil адаптера и трапецовиден бридж.Доста е тежка и скъпа,но е със забележителен sustain(дължи се на комбинацията mahogany/maple - и двете са "тежки" дървета)и балансиран,богат звук.По-късно са направени "подобрения - бриджът е подменен с познатия и досега тип.(впрочем,ето още един елемент търсено-противостоящ на Fender - монтирането на струните да става от горната страна,а не отдолу-string through).Екипират се с по-модерно конструирани адаптери (разработените от Seth Lover през 1955 P.A.F. HB,се монтират на G.L.P. от 1957 и стават стандарт за инструмента).Появяват се и модификации: Standard;Custom;DeLuxe.Последният е с мини хъмбъкери,наричани още "New York humbuckers",но не си извоюва популярност и не след дълго е спрян.(скоро Gibson му направиха кратко преиздаване).Появяват се и фигурните топ-ове,като белег за висококласност( още един елемент,за времето - контрастен на Fender: аналогията със скъпи фурнировани мебели,докато при "по-специалните" Fender-и,асоциацията е с покритието на скъпи коли).

DeLuxe.Последният е с мини хъмбъкери,наричани още "New York humbuckers",

 

именно на такьв вчера има щастието и удоволствието да свиря

 

много тежьк и като усещане и като звук

- да може Гибсьн да са тежки (и оттам уморавящи за продьлжително свирене - прав,)

може и грифа да не е удобен, като на джакьн и йбаниз

може и цените да са им завишени

спрямо днешното сьстояние на пазара ( продават се доста хубави и евтини неща за качествата им китари)

 

но експириьнса да свириш на ГИБСЬН - е несравним

АМ ЛОВИН ИТ :inlove:

 

вьпросният за сьжаление не се продава

иначе да сьм го лапнал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През 1960,по редица причини(високите цени,изострената конкуренция...)Gibson Les Paul претърпява значителни промени.Тялото става по-тънко и без топ;роговете стават два.Обаче...като вижда новият инструмент,Les Paul отказва той да се свързва с името му(достлука се разваля) и от 1963г. моделът се нарича SG(Solid Guitar).По-късно през годините,Gibson правиха преиздание на този "междинен"модел,под наименованието SG Les Paul - SG с,или без Bigsby тремоло;с 3 HB;правоъгълни инлеи и "диамантен"орнамент на главата - като при Custom).

Рогатия дявол губи името Лес Пол - и по още една причина

Лес е в момент на развод с жена си Мери -която е една от най известните певици по онова време в САЩ и смяната на името е от сьображения -да спесят пари от сьдебни дела

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TONY,въобще не съм съгласен че по-дебелия гриф е неудобен,при мен е обратното..все пак ръцете са различни при хората :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Ем..

не знам дали сте забелязали, по едно време почти всяка мералкор банда праскаше с Джаксън и Лес Пол. Лес Пола си става за всичко, наистина за всичко, въпроса е просто какъв звук търсиш.

Дано някой ден имам щастието да докосна един. :inlove:

Я да ви питам,всички,разбирам сте капацитети - ква е разликата между Епифон Лес пол кастъм и Гибсон лес пол кастъм, като от 1947 год.Епифон произвежда и Гибсъни? Материалите са същите,електрониката също,качеството е изумително на всеки детаил,а Епифон дава доживотна гаранция на всеки детаил!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SG!!! По всичко което съм прочел за нея, ми допада повече отколкото Les Paul.

Въпреки че искам да свиря по тежка музика, мазния звук на Тони Иомми ми е от любимите! Но то предполагам че идва от друго той. Най-чистия и звук би трябвало да се чува при АС/ДС, тъй като Ангъс Йонг връзва китарата директно към амп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я да ви питам,всички,разбирам сте капацитети - ква е разликата между Епифон Лес пол кастъм и Гибсон лес пол кастъм, като от 1947 год.Епифон произвежда и Гибсъни? Материалите са същите,електрониката също,качеството е изумително на всеки детаил,а Епифон дава доживотна гаранция на всеки детаил!

Я да отговоря без претенции за "капацитетност".

 

Разликата е очевидна,известна и съответстващо-остойностена(даже и във Форума е споменавано нещо по въпроса).

 

Epiphone никога не са произвеждали Gibson,а точно обратното!

 

През 1947г. китара модел Les Paul(естествено - и съответното производство) все още няма.Има прототипи на solidbody-китара с автор Les Paul.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-чистия и звук би трябвало да се чува при АС/ДС, тъй като Ангъс Йонг връзва китарата директно към амп.

;) - бичи ампа яко и изкарва кривоч от крайните лампи.

Най-чистия звук на LP и SG е много добър за блус и по-лека музика, тъй като хъмбъкърите им са с по-малък аутпут (8к спрямо сегашните 15-20к и нагоре, които дори и на клиин претоварват усилватела)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешката е моя! Правят китарите Лес пол заедно от 1959 г.Освен ценово,все пак какви конкретно са разликите? А ЕПИФОН единствени произвеждат Лес пол официално.Трябва да има защо.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 1957г собственик на Epiphone става Chicago Musical Instrument (който е собственик и на Gibson) и Epiphone са трансформирани в поделение на Gibson.Моделите на Epi(някои от които-полуакустични и акустични-имат сходни белези с модели на Gibson,но никога не са били замисляни,или представяни,като копия/реплики/варианти)започват от 1960г. ,да се произваждат във фабриката на Gibson в Kalamazoo MI....И така до 1970,когато производството на Epi е пренасочено в Япония(а по-късно и другаде).

Модел Epi Les Paul е въведен в производство през 1986(заедно с Explorer и Flying V).

В началото на 90-те е пусната серия на Epi - Nashville USA Collection,която включва няколко "славни" Epi модела от времето на USA-периода и която се произвежда в Gibson Custom Shop USA.През 1994 са вклчени още 3 акустични Made in USA модела(но сред тези китари,естествено няма никакъв Les Paul).

 

Solidbody модели на Epi от USA/Gibson-периода(съответно - произвеждани от Gibson-фабрика)са:Crestwood;Coronet;Olympic и Wilshire.Всички са прекратени до 1970г.

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.