Jump to content
Българският форум за музиканти

• 0
G.Varbanov

Fretwraps - без излишен шум

Въпрос

Вероятно сте забелязали как китаристи като Ola Englund, Keith Merrow и ред други използват "ластици", които увиват около нъта или някой от първите прагове на китарите си.

От раздел FAQ на сайта на Ola Englund:

▶ What’s that capo thing on your headstock?
That is a GruvGear Fretwrap. I use it to remove string sound above the nut. Check them out here: www.gruvgear.com

Идеята е, че можете да свирите малко по-чисто без да се налага да заглушавате толкова упорито свободните струни. При бързо свирене на единични ноти, където се изисква дефиниция на всяка нота, за да изпъкне тя се заглушават свободните струни, които вибрират заедно с нея. Изключително удобно за "tapping" техники, в които използвате двете си ръце за да свирите ноти по фингърборда и няма как да заглушавате ефективно с длан.

Да, разбира се, че можете да използвате ластици, но това е едно доста по-професионално и лесно за употреба решение. Сайтa посочих по-горе, има ги и в thomann, но цената е малко по-неизгодна и нямат "Sampler pack" - той включва 3 различни размера за 6,7,8 струнни китари и 4,5,6 струнен бас.

Изглеждат така:
dwv01x.jpg
Fretwraps__51d97b8d08990.png

Как се използва (thanks anomandrus!)

Тук Джеф и Кийт ползват fretwraps и за 2-те китари:

Ола (предполагам, че Кийт му ги е показал):

Има по-евтини решения, които също работят, но не толкова ефективно и лесно. На флойд китара можете да сложите парче дунапрен зад нъта за обиране на част от нежеланите вибрации на свободните струни:

За първи път разбрах за това, когато взех тази китара от колега във форума, нътът на която изглеждаше така:

4qkllc.jpg

Пробвал съм с ластици, но трябва да намерите точния размер и да го оставите там без да го махате постоянно, което е малко дразнещо. 

Ако имате други подобни решени - ще бъде интересно за всички да ги споделите.
Редактирано от G.Varbanov

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

• 0

Томан продават по 3 броя еднакви за 25Е. А от щатите си купуваш 3 различни за 25$. Нямам представа защо така правят от Томан. В България също не съм ги виждал.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

^^Абсолютно прав си за чийтинга, за това при упражнения без него, а на живо или записи можеш да си позволиш да го сложиш :)

Иначе за наличности musicman ти каза как стоят нещата, аз се надявах от томан да стане, но цените им са много по-високи и нямат баш най-изгодния пакет. Ще им драсна един мейл тези дни да ги питам дали няма да направят нещо по въпроса, но дори да направят пак ще е 25 евро и при положение че за 29$ + 6,50$ доставка ти идват за 1-2 седмици от официалния сайт е по-добре от там.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Те и на мен от Щатите ми стъпиха на толкова. Paypal цакат и в момента не мога да се сетя дали имаше и някаква доставка... Но за мен беше важно комплектът да е за 6, 7 и 8 струнна китара. Пуснах мухата в Телесаунд да поръчат. Ще видим...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

А дано, мен ми стъпаха на 56лв общо с доставката - Sampler Pack, за седмица по пощата, ама може и да съм уцелил момент в който изпращат икономичните пратки. Но, като гледам най-вероятно на някой етап ще е добре да се вземе поне още един pack, изглеждат податлви на разнищване и накъсване. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Ай сиктир ве, 20 кинта за такава шитня. На мен лично ми се струват много. Нека чичо Стъмпи да помисли все пак, де, може да си променя мнението :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Около 15лв излиза като махнеш доставката и си струва всеки лев :> При всяко положение ще е по-добре от колкото в томан.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Добре че са изкарали XL размер, защото Large, който се води за 6 струнен бас едва пасва на 5 с доста опъване :>

vi36ed.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Идеята на качването на fretwrap-a/ластик/шал/чорап по-нагоре по грифа е че се заглушават струните като цяло, а не само зад нъта и тва е доста полезно ако свириш с висок гейн. Работите излизат по-чисто. Аз лично използвам тая врътка ако ми се налага да sweep-вам, тъй като не съм се научил да заглушавам както трябва и sweep-овете не излизат достатъчно чисто. Само целия филм на тва нещо както аз го правя е да не става обертон, а ако удариш свободна струна да излиза ghost note(учил съм се от gp5).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Единственото за мен специално предназначение е при много гейн и Тapping със String Skipping, и при свирене на първа струна рънове alternate picking. Местя си ъгъла на ръката заглушавам и все на моменти чувам едно звънливо гадно звуче като тръгвам от 24-то прагче посока към първо и между 13 и 6-7-мо го чувам. Не знам прекалено ли съм педантичен, това неизбежно ли е, праговете са за смяна ли(което няма да ме изненада, пиля 2г., но се подравняваха веднъж), не знам. Иначе всичко друго ми е чисто. Колега, не знам sweep-а как и от колко време се упражняваш, но си трябяа бая упражнения и анализ на двете ръце и синхронизация. Заглушаването идва най-вече от дясната ръка, като трябва да е съвсем леко на повърхността на струните и лявата ръка като сменя струна дясната вднага заглушава горната. При високи скорости това е автоматизирано и общо взето от много свирене го правиш на автопилот, както си се учил в ранните си месеци и години. Има видеа в ютууб и то много добри, предполагам си гледал?

Та някой ден дано и по тукашните магазини има и може да купя да пробвам тези джаджи. Все пак, ако имате информция текуща или за в бъдеще мернете било в Икономов, Дайнакорд, Телесаунд или други, свиркайте :).

Редактирано от JacksonSoloist

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.