Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет за конкретно дом.звукозаписно студио?


Recommended Posts

Здравейте! Искам да си задам въпросите в тази тема и се надявам някой да ми отговори наистина компетентно практически. 

Искам да си направя домашно звукозаписно студио, искам да записвам вокал и синтезатор. Виждам, че сте писали за Скарлета: http://www.thomann.de/gb/focusrite_scarlett_2i4.htm мен ме вълнува по-конкретно този модел Focusrite Scarlett 2i4. Би ли правил проблем с шум, със софт и т.н. Видях, че е писаното по темата но в някой от темите не е довършено започнатото проучване по темата в реален запис. Ако предложите нещо около тази сума, но по-добро и ново примерно ще съм благодарен. Това с което разполагам в момента е: лаптоп Asus М51Vseries, синтезатор Yamaha moX6 и микрофон Shure sm58. Микрофона ще го сменя с Rode NT2-A. Ще записвам женски вокал, мисля че избрания микрофон е подходящ слушах в томан записите и не само там...на живо не съм имал възможност да го тествам за момента. Гледах и четох по тази тема доста, но все пак опита и ревютата нямат много общо. Ако някой може да ми помогне в начинанието ще съм благодарен. Решил съм си нещата с обезшумяването на стаята...а мисля да ползвам слушалки за записа имам идея какви да са. Основното, което ме интересува е каква звукова карта да си взема при тези ми изисквания?

Гледах и тази звукова карта Native Instruments Komplete Audio 6: http://www.thomann.de/gb/native_instruments_komplete_audio_6.htm но не знам дали крайния резултат няма да е почти същия като при Скарлета? Опит нямам с конкретните карти, затова търся мение от хора които са ги ползвали. Разглеждах и руски сайтове по въпроса...И съм в дилема. Чудя се и дали тази втората карта ще работи безпроблемно с моята операционна система Windows 7? Повечето от вас препоръчват Скарлета, като някой твърдят че дори по-скъпи карти не дават по-добър резултат при звукозаписа. Всичко до тук е това, което съм чел. Но сега се надявам наистина на някой пробвал нещата реално да ми пише в темата, лс не мога да пиша а може би и да получавам тъй като имам малко на брой публикации във форума...предполагам.

Благодаря предватиелно за отговорите. (Интересува ме дали записа през USB е добро решение?) Като цяло търся качествен звук, до колкото е възможен в домашни условия.

Ами това е, надявам  е да съм бил изчерпателен и ясен.  :) Чакам с нетърпение съветите Ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

SCARLET!

към спестените пари добави още, и си купи активни студийни монитори, ако вече нямаш. Картата се държи стабилно, и няма проблеми. Естествено, ако апетитите са ти по големи, можеш да помислиш и за един ченъл стрип - преамп с еквилайзер и компресор-лимитер. ТАка ще имаш всички възможности да работиш на спокойствие от към латенция (когато записваш вокали, и слагаш на входа компресор, лимитер и ривърб винаги има латенция, която дразни.... :singer: )

ето нещо около спестените пари http://www.thomann.de/gb/art_tube_mpc.htm

 

ПОздрави, и успех!

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мога да спомена че NI Komplete Audio 6 е много стабилна карта и работи добре под Уин 7/64 бита.

Предусилвателите не са нищо особено, но за такива пари не може да се очаква много.

По-старите модели имаха проблем - фантомното не можеше да захрани едновременно два кондензаторни микрофона.

В новите следва да са го оправили.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и на двамата за помощта и съветите, от помощ са ми. 

VSTi благодаря за пожеланията, дано наистина да имаме успех в начинанието. :)

Успешен ден на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П. VSTi

(когато записваш вокали, и слагаш на входа компресор, лимитер и ривърб винаги има латенция, която дразни.... )

 

Латенсията се получава когато на входа се поставят компресор, лимитер и ривърб(хардуерно) или когато се поставят софтуерно?

 

Ако е от софтуера до колкото разбирам латенцията, ще представлява времето което е нужно вокала да влезе през микрофона да се обработи от софтуера и да се върне обратно в слушалките или мониторите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има още нещо при NI - в пакета идва легален Cubase LE6.

За 100 лева можеш да направиш ъпгрейд до Elements 7, което е много добро решение за домашен DAW.

Разбира се, не знам с какво си свикнал да работиш, защото пък Скарлета идва с Ableton Live Lite 8...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе само на мен ли ми се струва, че тези орязани версии (Elements 7 конкретно) са толкова куци, че дори и за малко по-сериозна домашна работа не стават. От тая гледна точка, аз лично не бих ги вземал като фактор при избора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ Не са.

 

Аз лично не виждам нещо в Elements 7, което да ми липсва за запис на вокал, китари, работа с всякакви VST-та и базови МИДИ операции, както и последващо миксиране.

 

(Ако се казвах Andy Wallace, Bob Clearmountain или Tony Maserati със сигурност нямаше да ми е достатъчно.... ;) )

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

към muzikataevsichko-

да, става дума за софтуерни симулации.....екстрите на софтуера изискват процесорна мощност, и почти винаги имаме компромис 10-20 м.секунди или поне 256 семпъла. За това те насочих към външно решение, но естествено със бюджетните забележки. Относно софтуера Кюбейс и картата NI - идеята беше да се прецени коя от двете, разликата е около 70 евро, и т.н. Да не се впускаме в излишни коментари, които нямат отношение вече към темата .....

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ Конкретно липсата на следните функции:

 

- Fraunhofer MP3 encoding

- Batch export

- Logical Editor

- Assignable key commands

- Extended Mixer View

- Sidechain Inputs

- Switching between linear and musical time base

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен Sidechaina, който нямам представа дали може или не, да бъде постигнат с някое VST точно в Cubase, останалите са по-скоро функции за удобство и бързина, отколкото за запис и смесване. Но - всекиму - своето :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Последен оффтопик от мен по темата (за което се извинявам):

Някои от описаните от теб като липсващи в Elements 7 функции всъщност са налични. Една от тях е Assignable Key Commands. 

Предполагам си гледал сравнителната таблица в сайта на Steinberg. Маркетингов трик за оправдаване на разликата в цената...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.