Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонт на Бас Кремона


Recommended Posts

Здравейте,

След като събрах повечето от липсващите части, дойде време за дълго отлагания ремонт на моя бас кремона.

Следват няколко снимки от разглобяването и няколко момента, за които се надявам да получа Вашите съвети.

 

Започвам с това

 

IMAG0415.jpg

IMAG0417.jpg

 

Целта е нещо подобно на това:

IMAG0409.jpg

IMAG0410.jpg

 

Следват няколко снимки от разглобяването, гриф - електроника адаптери - остатъците от хардуера

20140416_184657.jpg

видна е картонената вложка за  приближаване на струните - която според мен е поставена неправилно (по цялата дължина на сглобката

20140416_184733.jpg

следва електрониката

20140416_184749.jpg

Тук възниква първият момент - липсва тон потенциометъра (но намерих същата капачка) трябва да подбера вида и размера на потенциометъра и кондензатора - разчитам на вашите мнения.

За разглобяването на електрониката подходих така, отделих нек адаптора от пластмасовата основа, и цялата паяжина излезе през отвора за бридж адаптера:

20140416_192054.jpg

Изглежда така без тон потенциометъра и жак плейта (който още не съм си набавил)

20140416_192443.jpg20140416_192459.jpgОчевидни лоши / прекъснати спойки, смятам да заменя всичко освен кабелите до адаптерите, при което възниква и следващия въпрос

20140416_193058.jpg

20140416_193108.jpg

0.1М = 100к - опитът ми с електрическите китари до момента показва, че нормалните стойности са в 

района 250к-500к (сингъл койл - страт) и 500к-1М (хъмбъкер - леспол). Не знам дали подобни стойности

са нормални и при бас китарите и проверявам хиляди схеми в нета, но ще се радвам да чуя и вашето мнение.

Останаха няколко снимки от тялото

20140416_192728.jpg

20140416_192744.jpg

Смятам да сваля цялата боя, на места се лющи с нокът, на места е здрава. на дъното се усеща един притеснителен момент, поддава при лек натиск с пръст в района където трябва да е напречната структура под бриджа. От дясната страна не поддава, но от лявата леко хлътва и остава усещане за много тънък материал. Веднага казвам, че не смятам да разглобявам тялото, и стойността на китарата не предполага професионална намеса. Мисля да опитам с лепило за дърво и евентуално стърготини да заздравя участъка (създава усещане за плътност на картон, а не на дърво / фазер), не знам дали е добра идея

На по-късен етап ще възникне и въпросът дали да я боядисам в същите тонове, дали изцяло в черен гланц или да е само гланцов лак върху естествената структура на дървото.

Надявам се, че не съм досадил с дългия пост и ще се радвам да прочета вашите отзиви.

Поздрави на всички

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Кремоната напредва с бавни темпове, че се заиграх с няколко други по-лесни ремонта

1мм лаковото покритие изглежда като асфалт и се сваля изключително трудно

20140502_172402.jpg

20140502_202025.jpg

След титанична неколкоседмична борба по уикендите, крайният резултат е следния

20140502_202010.jpg

20140502_203554.jpg

20140504_203733.jpg

На снимка изглежда по добре отколкото е, външното покритие е напукано и се лющи на големи парчета и отдолу излиза по-светъл слой дървесина. Смятам да сваля колкото мога и да изгладя неравностите с кит за дърво. При това положение, прозрачното лакиране отпада и ще трябва да се боядиса в цвят.

Някакви съвети, идеи, смели решения относно покритието - ще се радвам да ги прочета

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Привет! 

Радвам се на ентусиазма ти и те подкрепям в начинанието! С труд, воля и усилия нещата се получават ...е и малко познания трябват, но това се учи с практиката. 
Искам да те попитам, ако трябваше да оцениш труда, който положи за сваляне стария лак, на колко би го оценил? Включи си в стойността цената на времето което ти отнема, материалите, осветлението и всичко, което се сетиш.

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересен въпрос на BassTraffic, аз също очаквам отговорът с нетърпение!..

Към посочената сума (ако някога получим такъв отговор) хората, които си изкарват хляба с този занаят, разбира се ще трябва да прибавят и данък печалба, както и (в някои случаи) ДДС - едва тогава посочената стойност ще добие реални измерения.

Аз също приветствам всеки труд, усилие и воля за постигане на определен резултат и затова - пожелавам успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за подкрепата :)

Много добър въпрос от Bаss Traffic (използвам момента да изразя цялото си уважение на база на видяното из форума - работите ти са истинско вдъхновение).

Отговорът лично за мен е, че няма цена - хоби, нещо което да запълни смислено (крайно липсващото) свободно време.

Обичам да човъркам и да си оправям нещата сам, но уважавам труда и когато уменията ми недостигат винаги съм се обръщал към професионалисти. 

Като време - отне ми около 6 пъти по 3 часа по уикендите, когато времето позволяваше да се заигравам на терасата. Сигурно би отнело по-малко с подходящи инструменти, но поради любителския и експериментален характер на начинанието мисля че времето не е от значение. От към средства даже съм на плюс (на + поне 20 л бира ако съм на някой капан за същото време:)

Ако вземем за база 5лв на час - общата сума за свалянето на лака би била 90 лв (без осигуровки и прочие). По обявата ми, която бях пуснал за търсене за части за същия бас, получих предложение за цял такъв (занемарен, но в по-добро състояние) за 50лв, от което се възползвах (има го в първия пост).

IMAG0409.jpg

Същият, след регулиране на височината на струните (имаше нужда единствено от премахване на неправилна подложка под грифа и интониране), стана насърчителен подарък за рождения ден на начинаещ басист.

Поздрави на всички ентусиасти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах такъв навремето-беше голяма тръпка,беше и с Томастик стуни,защото беше собственост на едно читалище.Сори за офа,но не се сдържах.Добре се получило с минимални средства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Интереснa мaкaр. Интересно ми е и до къде е стигнaл aвторa (нaли ъози, последния бaс, е друг?)

 

Инaче толковa нaпукaнa и лющешa се боя, нaй-удaчно би било с пистолет зa горещ въздух.

Сaмо където нa толковa стaр и зле скaлъпен (предполaгaм) инструмент е опaсно зa сглобкуте му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

ЗОМБИ ТЕМА
Сетих се че имам регистрация тук и днес погледнах и видях, че темата седи, а снимките са изчезнали покрай домейна на който бяха постнати.
Тъй като най-накрая приключих с проекта около май 2017та , реших да сложа снимките по реставрацията

 

 

20140416_192744.jpg

20140416_193108.jpg

20140502_172402.jpg

20140502_203554.jpg

20160131_162001.jpg

Редактирано от MaciejKot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-общо - основната греда беше липсващия бридж, получи се от втория опит с али експрес - първият се оказа прекалено широк.
И така туй то :)

20170501_123519.jpg

20160131_163958.jpg

20170501_125904.jpg

20170501_132156.jpg

20170501_143450.jpg

20170501_152535.jpg

20161120_164722.jpg

20161228_205302.jpg

20170107_145225.jpg

20170107_162815.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.