Jump to content
Българският форум за музиканти

Софтуер за чертане на панели


Recommended Posts

Здравейте колеги, 
от известно време търся подходящ софтуер за проектиране на предния и задния панел на китарен усилвател.
Намерих една програмка (Front Designer), но никъде не я открих безплатна. :wallbash: 
Имате ли опит с подобен софтуер, кой е подходящ за чертането на панели и т.н.
Ще се радвам, ако споделите опита си.
Поздрави, Румен :) 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами всяка програма за векторно става - Аз когато си правих за моя усилвател и предусилдвател панелите - разучих набързо Adobe Illustrator, после малко и CorelDRAW, че във фирмата за табелки работеха с нея. Все тая коя програма е, въпроса да ти е удобна. То за чертане на панели не се изисква да я владееш добре програмата - гледай размерите и разтоянията да са точни на всичко - другото въпрос на вкус. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно със същата цел реди два дни си свалих paint.net - безплатна е.

http://www.getpaint.net

 

Успех и да покажеш произведението когато е готово :)

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би е добра идея да избереш къде ще ги правиш и да питаш какво ползват или поне какъв формат могат да отворят безпроблемно. За да не се налагат разни извънземни конвертирания със съмнителен успех после, което включва и супер много време и нерви. ;)

 

П.П. Покрай правенето на плакати съм срещал маса идиоти отварящи всичко де що им попадне в CorelDraw - .jpg, .png, .pdf, че даже и .psd. Някои дори не са чували за .psd и не знаят какво е Фотошоп. Темата е дълга и само навява мъка... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На повечето места трябва да се справят с пдф документ, векторна графика.

Отваря се в корел, фотошоп и т.н. с размери както си го сетнал при чертане.

---

Иначе, мн. удобно за работа е лейаут на скечъп, като ти трябва платена версия на гуугъл скечъп.

Експортва прекрасно в пдф, векторна графика, с всички леъри по отделно, сляти, т.н.

Но ако се иска да е .dwg формат (примерно лазерно рязане), по добре не си играй с експорти.

Почти сигурно ще трябва да отвориш експортнатия чертеж в аутокад, за да видиш какви *омна са се получили, и в зависимост от сложността на чертежа да стане двойна и тройна работа за да го дооправиш :D.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

На всички места е препоръчително ако е вектор да е в "EPS" ако е растер "TIFF".

На "Google" нещата правят мазало при по сложни чертежи НЕ СТАВАТ!

За техническо 3D - Rhinoceros или Solidworks

За техническо 2D - AutoCAD

За вектор дизайн CorelDRAW или Adobe illustrator

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Личи си, че е за първи път.

Необходими са минимум два слоя!

Единият за механичната обработка, и втория за лицевия вид - фолио, ситопечат или ецване.

Те не са еднакви. Различват се по размери и други неща.

Има доста неправилни виждания. 

Има и неописани отвори. Все пак един външен човек няма как да се ориентира кое за какво е. Чудил съм се на ключета, които нито се знае за какво служат, нито кое положение за какво е.

Например за какво е bypass на LOOP-a? Излишен и неудачен. Това става автоматично, стига да се знае как.

Какво е Protection? Индикация, бутон, какво? 

Ако Input са два жака, защо има само един надпис?

Ако машината е само с един DRIVE канал, за чий

стои надписа?

 

Има още и още, ама достатъчно за сега... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдаам.
За пръв път ми е не само да правя лицеви панели, но и да се занимавам с програми за дизайн и т.н.
В моя случай не са необходими два или повече слоя, защото няма да се изработи по нито един от опоменатите начини.
Неописаните отвори са индикатори. (с изключение на едно ключе, което съм забравил да наименувам)
Причината да има bypass на Loop-a, е че искам в даден момент просто да махна всичко във "възела" и това ми се стори най-лесния вариант.
Protection е индикатор.
Входният жак е само един, неописаният отвор е индикатор за включен Drive канал.
Надписът Drive честно казано не знам как точно да го формулирам. Изключването му (на канала) е bypass. 
Благодаря за критиката, на пръв поглед определено има неща, които няма как да се разберат.
Надявам се след монтажа всичко да си дойде на място. :) 
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно техническата част и слоевете това са пълни глупости. Екстра си е направил файла не знаеш в какъв вид идват файлове от профи дизайнери работещи за големи компании :greenball:

На мен не ми харесва подравняването на текста спрямо дупките.

Относно автора на тебата:

Когато цъкнеш върху един обект в "Корела" и после със "шифт" маркираш друг обект с копче "С" от клавятурата подравняваш в център втория обект спрямо първия.

C- хоризонтален център

E- вертикалн център

T- в най-горната част на обекта спрямо, който центрираш

B- в най-долната част на обекта спрямо, който центрираш

L- в лявата част на обекта спрямо, който центрираш

R- в дясната част на обекта спрямо, който центрираш

Бързо лесно вкусно :coolp:

Валяк това за байпаса може да е потенциометър, а може и да е копче, а може човека да иска да си го байпаснва без да вади буксата.

Хората сме различни и харесваме различни неща :greenangel: и това няма нищо общо с това кое е правилно и кое не   :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там където на мен ми режат на лазер им давам корелски файл, те си го обработват допълнително. От там могат и да се експортват почти всякакви формати.

Някои шрифтове в корела изглеждат много хубави, обаче като се отпечатат стоят по друг начин, така че е добре накрая панелът да се разпечата на хартия и да се огледа още веднъж. Също ако буквите са "пробити" през хромникел, там също не всеки шрифт е удачен, особено в границите 9-12 пункта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато накрая си готов със дизайна - направи всички места където ще се реже със червен цвят и дебелина hairline - да улесниш този който ще реже и да не му обясняваш къде точно. Където ще се гравира си го остави черно.  Предполагам че на лазер ще го даваш. Махни тези хиксове от отворите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се реже нито с лазер, нито с фреза.
Ще пробвам един експериментален домашен вариант, затова не искам да казвам засега какъв, в случай че не се получи желания резултат, пристъпвам към лазер. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.