Jump to content
Българският форум за музиканти

Тоналност на песен


Recommended Posts

Гледам разни клипчета с обяснения по темата и общо взето мотото е "като определите и знаете в каква тоналност е дадена песен (или предполагам част от нея), можете да отгатнете кои са възможните акорди", т.е. сигурно е че други няма да се появят. Примерно До мажор, Ла минор, еди кво си - съответни акорди и т.н.

Това ми звучи логично и да кажем вярно ако песента е някоя с 4 акорда и някое соло върху тях, базирано върху тези акорди и тоналност.

 

Хубаво обаче каква е тоналността на някой траш-риф, който включва кажи-речи безогледно всичките ноти по 5-та и 6-та струна?

Каква е тоналността на началото на Master of Puppets?

Или на This Was My Life на Мегадет?

Или някой заплетен риф на Kreator?

 

ОЧевидно не съм корифей в музиката, но въпроса ми се струва логичен. Чета и навлизам полека, но ето тоя въпрос на пример ме гложде много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 103
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Е по какво се познава?

Точно тия рифове в началото кажи речи изреждат почти всичките ноти хроматично. Всеки траш риф ли ще е в ми тогава заради жуленето по свободната Ми между всичките други

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Key Finder

 

Most of the time the key is the same as the first note in the song. If that's not right, try the last note of the song. This doesn't work always, but works more often than not!

 

Нацъкай по грифа всички позиции по пета и шеста струна и ще получиш отговор, че това не е в никоя тоналност.

Впрочем, трашърът малко се интересува в коя тоналност свири.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

AC/DC от 40 години свирят в Ми и не е проблем.

Трънци,и в Ла свирят,понекога и в другите си, ре,, ,в последно време с полутон надолу на концерт,че вокала вече е на години и му идва тегаво стандард строя.

Ма за метъл има ли значение,не знам,тука се пише за "дропнати" в До китари и некви такива,виШа математика един вид. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истината е една. Научаваш всички тонове по грифа и нямаш проблеми с "отгатване" на тоналности. Разбира се и познание на елементарна теория на музиката, хармонизиране на Мажорната скала. Петте албума на Металика до черния и той включително(че после не ги броя) са в Ми минор(E Minor - relative G Major). Разбира се да се има предвид, че примерно доста сола на тръгват от тона Ми. Slayer по същия начин, в комбинация с хроматизъм, на моменти има и  Phrygian Mode и Phrygian Dominant(5-ят Лад на Хармоничния Минор). Locrian също е популярен в метъла заради half step интервала, което придава dark sound(пример - Painkiller на Judas Priest). Понеже се споменава Металика. Кърк основно използва - Пентатоника, Аеолийски и Дорийски ладове в солата си.

 

Човек, който не разбира много от нещата може доста да се обърка и да остане с погрешни изводи от доста от написаното по-горе. Например, за AcDc. Kакво означава свирят в ла(А). Че китарите са дропнати(което разбира се НЕ Е), или че използват A MINOR pentatonic, първата скала, която научава всеки един начинаещ( от 5-то прагче 6-та стуна).

 

За дропнатите китари какъв е проблема. Познавайки тоновете не е проблем да знаеш в какво свириш и кое къде е .

 

 

Авторът го съветвам или да хване учител или методики и правилни систематизирани уроци, започвайки от А.....с основите. После с много осмисляне и свирене, интуитивно идват много неща и грифът се "отваря'.

Редактирано от JacksonSoloist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е точно в момента съм на етап "осмисляне".

И не случайно давам примери с траша, не щото е пример за някаква особена виртуозност, а щото действително ме обърква противоречието "няма как да се появи акорд от друга тоналност" с почти хроматичните рифове.

С риск да съм досаден, нека отново попитам - как точно в Мастер-а става ясно, че първите рифове са в Ми-минор?

Правилно отбеляза някой - настройката е Ми-минор, но рифа по какво разбрахте, че е Ми-минорен, нищо общо с гамата няма

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми,настройваш си ушките да слушкат,преди очките да гледат Крък с каква китара свири и воала,ако имаш уши(слух) не мнОО сложно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дреме ми с каква китара свири, седя и нотите гледам даже и ако можех с ушичките да го хвана логиката, нямаше да питам

Отговора ти е по-ламерски от въпроса ми даже

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам разни клипчета с обяснения по темата и общо взето мотото е "като определите и знаете в каква тоналност е дадена песен (или предполагам част от нея), можете да отгатнете кои са възможните акорди", т.е. сигурно е че други няма да се появят.

 

Да ти кажа, хич не е сигурно.

 

Може да има чужди акорди, взаимстрани от други тоналности. Когато пък един акорд е хроматичен/ чужд за тоналността, той обикновено привлича внимание и носи изненада, новост. Тази черта, разбира се, се откроява преди всичко ако музиката не е силно хроматична, инак ладовостта ѝ би била доста размита.

 

Също така, не всички хроматични тонове са важни (по отношение на хармоничната схема). Някои са просто пълнеж в мелодическата линия - проходящи или съседни тонове, които най-често попадат на слабо време или част от време на такта и не встъпват заедно с акорд, т.е. те имат изцяло мелодически характер. Но при подобна активност в няколко гласа са възможни и такива акорди, т.е. проходящи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дреме ми с каква китара свири, седя и нотите гледам даже и ако можех с ушичките да го хвана логиката, нямаше да питам

Отговора ти е по-ламерски от въпроса ми даже

Не знам кво е ламерски,че съм зле с английскио,ама ти верно ли мислиш,че металица ърли иърс са търсили логика и са свирели по ноти..

"ако можех с ушичките да го хвана логиката" :slap: ,ма ти на основно училище ходил ли си?

Нема логика,музиката е не само математика,а и въображение,както свирят някои между минор и мажор,та се ебаваме - тоналност - До МИНДЖОР.

Явно не ми разбираш хумора,ама пробвай да слушаш какво се свири и после гледай нотите :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е рокет сайънс това с тоналностите, но си иска целенасочена работа, четене, последователност в заниманията.

Най-простите песни могат да са с акорди само от една тоналност. Но има други, които не са "прост" минор/мажор, ами са от ладовете на мажора. Има с взаимствани от паралелна тоналност акорди, има modal interchange и какви още бози бяха... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.