Jump to content
Българският форум за музиканти

Тоналност на песен


Recommended Posts

то и аз съм на същото дередже и не мога да разбера защо в бързото соло на мастера- като е в ми минор бека се появят тонове като ре диез, до диез, ла диез, сол диез, фа

абе мани човек се депресира :)

ако някой има желание и може да ми каже коя скала се ползва, ще му бъда благодарен и от къде идват тези тонове които така или иначе не трябва да са там пук не са фалшиви :) и аз като автора на темата седя и си блъскам главата и по този начин уча, не че не мога да ги свиря тези сола напротив (свиря много и различни)но се опитвам да разгадая теорията :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 103
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да я разгадаеш не е необходимо... сравнително точна наука е. 
Все едно да гадаеш висшата математика :)

Не съм се занимавал с това соло , но доколкото съм го слушал съдържа някой хроматични  последователности , които обикновено си минават  и може би тези чужди тонове визираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да я разгадаеш не е необходимо... сравнително точна наука е. 

Все едно да гадаеш висшата математика :)

 

Не съм се занимавал с това соло , но доколкото съм го слушал съдържа някой хроматични  последователности , които обикновено си минават  и може би тези чужди тонове визираш.

ами да хроматични, точно това се чудя как така минават като е точна наука и тя не позволява :) поне в мойте начални познания дотук, как тогава да си вкарвам и аз тонове които не са от никоя минорна скала например пък да не са ми фалшиви

 

 

а и се чудя как се определя тоналност която се свири само с два или три тона т.н power chord един и същи тон например ми насечено писикато -------------------

                                                      2 2 2---2-2--2-2-2---------

                                                      0-0-0---0-0---0-0-0------------та сега минорна или мажорна скала да се ползва :) или ако може и двете,,, то могат ли да се смесват  както знаем, че на една и съща позиция зависи например дали ползвам първите 12 тона на пентатонична минорна или вторите 12 тона на мажорната пентатонична скала ще отговарят на тона ми например

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Силно се съмнявам,че (поне за блуса) нещо е точна наука - както е лафа - ако не го чуваш,не можеш да го изсвириш,ся ако някой нотира на Хендрикс номерата да вдигне втора и на свалянето е на 3-та,ся му казват бендване,а то може и да минава през мажор-минор..ще е голямо чудо да се вкара в схема такъв тип свирене.

едит -Според мен е основна грешка фразата да свършва на основния тон,то цвят има ,6,7,9,и основно вибратото- е тук се усеща дали някой е влезнал в материята,или само по уроци свири такъв стил

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорех за теоретичната част на нещата. Емоциите  , които се предизвикват чрез музика  по никакъв начин  не  могат да се изразят чрез математичен модел :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно доста неща ти куцат. Гореспоменатите скали са пентаточнични, защото имат 5 тона. Къде ги виде 12? :)

е добре де, казах 12 защото първата позиция на пентатониката съдържа 12 тона които са 5 и се повтарят, но за да ме разберете какво имам в предвид, първа позиция на пентатоника 6 струни по два тона на всяка, това исках да кажа

 

иначе мерси на всички, но така или иначе многомного логика и врузка босите откъм теория като мен не мюнамират, дори и да знаем повечето гами, пак връзка няма :) това е обезпокояващо, 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато човек осъзнава, че има някакъв проблем (проблем, силно казано, разбира се), в случая, неразбиране на теория, може или да направи необходимото да го реши (уроци, образование, самообразование и тн) или пък просто да го преживее и в случая да свири по слух, без да си задава излишни въпроси. Защото на прости въпроси като горния, нямам прости отговори, които да не водят единствено до повече въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мале ква тема е изписана :D Обяснението за това що е тоналност, (след което човек би следвало да разбира как се определя тоналността на дадено парче, пасаж и т.н.) мисля, че се събира на една-две страници обикновен текст във всякакви учебници по елементарна теория на музиката... Дето има един програмистки лаф: три дни разцъкване на софтуера спестяват 10 минути четене на документацията ;) Та и тука така. Седем страници дискусии във форум спестяват 5 минути четене на елементарна теория  :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Явно доста неща ти куцат. Гореспоменатите скали са пентаточнични, защото имат 5 тона. Къде ги виде 12? :)

е добре де, казах 12 защото първата позиция на пентатониката съдържа 12 тона които са 5 и се повтарят, но за да ме разберете какво имам в предвид, първа позиция на пентатоника 6 струни по два тона на всяка, това исках да кажа

 

иначе мерси на всички, но така или иначе многомного логика и врузка босите откъм теория като мен не мюнамират, дори и да знаем повечето гами, пак връзка няма :) това е обезпокояващо, 

 

Явно се бъзикаш нещо - седни си на Ушите,освен на органа за седене и почвай да вадиш по слух,и не да почнеш от металика,а от старите банди..снощи ме втрещи едно момче,дето пее в дет метъл група - седнали сме на кафето до нас,пиеме бири - е кво му стана,ама изпя част от парче на старата Тангра 1:1 -един вид той е почнал с азбуката,па и аз съм ял бой от селяндурите,че сме свирили Пърпъл и им заглушаваме сръбското,един вид не слагай каруцата пред коня :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Към автора на темата ....Аз съм слаб музикален теоритик,но как определям тоналност и свиря сола върху  непознати парчета т.е. импровизирам - Взимам китарата и слушам парчето,търся по грифа тона който звучи най-стабилно по време на цялата фраза (това е тоналността),понякога баса свири точно него и като го намеря свиря соло в скала от съответната тоналност на този стабилен тон.Ако се свирят пауър акорди (като почти всички акорди в метъла) можеш да използваш и минорна и мажорна скала защото те нямат 3-та степен,която да им придава маж или мин характер,а дали ще звучи добре солото е въпрос на усет,талант,опит и умения.Очаквам вашите критики и поправки,но при мен този метод почти винаги работи без да навлизам в дълбините на музикалната теория...Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ В общият случай това, че китарата свири I и V степен не значи, че няма III. Обикновено нещо друго (вокал, клавир, бас) подсказва къде са другите степени, пък и самата китара надали свири само един и същ "пауър" акорд през цялото парче. Ако си свириш върху парчето и така или иначе ги "хващаш" по слух, не знам дали ти трябва да тръгваш от теорията (поне за това)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.