Jump to content
Българският форум за музиканти

Lego за китаристи


Recommended Posts

Здравейте,

 

Отдавна бях занемарил музиката и майсторосването на ефекти, но преди няколко месеца с реших да поръчкам малко и почнах да си правя някакви ефектчета за начесване на крастата. Докато бях на гости у един приятел и гледах децата му как си играят с LEGO ми хрумна една идея. 

 

Предварително се извинявам за демото и напълно осъзнавам, че реализацията  е под всякаква критика, но исках да видя за себе си дали е достатъчно зарибяващо. Да си призная честно още не съм спрял да си играя. Отзива от хората, които го видяха беше доста позитивен и затова реших с един приятел да стартираме този проект, които имаме идеята да е оупън сорс и да е достъпен за всеки.

 

Нещата са в доста начална фаза и бих искал вашето мнение без значение позитивно или негативно :). Очаквам всякакви предложения. Знам, че в този форум има качествени хора и доста добри инженери с много опит.

 

Ето го и резултата:

http://thesnapdrive.com/

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за идеята! Наистина интересно. Дано да се превърне в продукт. Line 6 имаха една серия педали, които бяха базирани на нещо подобно, но реализацията беше много по-елементарна. Тук виждам много възможности и потенциал за различни конфигурации. Браво и успех! Ще следя с интерес развитието на темата и ако мога да помогна с нещо, бих го направил с удоволствие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за идеята! Наистина интересно. Дано да се превърне в продукт. Line 6 имаха една серия педали, които бяха базирани на нещо подобно, но реализацията беше много по-елементарна. Тук виждам много възможности и потенциал за различни конфигурации. Браво и успех! Ще следя с интерес развитието на темата и ако мога да помогна с нещо, бих го направил с удоволствие.

С какво можеш да помогнеш? В момента сондираме мнение какви модули са нужни и как да ги разположим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм басист. Ако ще се разработват ефекти/модули за бас (или универсални такива), бих могъл да помогна с проби, слушане и предложения, както и с демо записи на резултатите. Не е много, но в това се чувствам компетентен.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Това е повече от достатъчно. От бас ефекти не разбирам много и честно казано мислех, че няма да представлява интерес за басисти, но явно съм сгрешил (често ми се случва). Какво се ползва най-често? Компресор? Дистер? Оувърдрайв? Върти ми се в главата параметричен тонкоректор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cool :)

https://taweber.powweb.com/amptechtools/subs.htm - подобно, но не краен продукт разбира се и с малко по-друго предназначение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има интерес разбира се. Ако трябва да изброя по-често използваните ефекти за бас:

-Компресор-това за мен е почти задължителен ефект за всеки басист.

-Еквилайзер (графичен или параметричен). Не са много ефектите, които са правилно проектирани и изработени за бас.

-Драйв/фъз. Отново, много продукти, но малко от тях са съобразени с особеностите на инструмента.

-DI-box. Тук нещата опират до набяването на качествени аудио трансформатори.

-Кабинетен симулатор. Добре направените такива вършат еднакво добра работа, както в студио, така и на сцена.

 

Има и други ефекти, които често се използват от басисти, като например октавер, различни модулационни ефекти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така направените модули, ми се виждат най-подходящи за "настройване" на кандидат-прототипи за ефекти тип "краен продукт". Друго приложение е, забавление за geek-ове :).

Традиционните стъпала за кривоч с ОУ са известни с "транзисторния" си звук.

Пробвай няколко JFET/MOSFET стъпала с променливо усилване, може даже да пробваш такива с имитация на "решетков ток"...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взимам забележката на Евтим. Само да вметна, че работим с върху FET стъпалата в момента. Проблемът при тях е, че трудно се комбинират по този начин с други модулчета. Не е невъзможно просто търсим решение.

 

Друго, което получихме като обратна връзка е малко да "съберем" модулите т.е. да не ги разбиваме чак на ниво компоненти, а по-скоро да са завършени ефекти. Като цяло търсим нещо по средата. Освен многото теория експериментите са доста важни.

 

В момента на мен лично ми се върти в главата как можем да сложим и триод в едно такова блокче.

 

За гииковете мисля да се направи едно празно блокче с платка с площадки да могат да творят вътре :)

 

Благодарности на Baby Thomas

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така направените модули, ми се виждат най-подходящи за "настройване" на кандидат-прототипи за ефекти тип "краен продукт". Друго приложение е, забавление за geek-ове :).

Традиционните стъпала за кривоч с ОУ са известни с "транзисторния" си звук.

Пробвай няколко JFET/MOSFET стъпала с променливо усилване, може даже да пробваш такива с имитация на "решетков ток"...

Я раздхай на какво се имитира решетковия ток. Единственото което съм виждал е FET стъпала с генератори на ток в тях. Предполагам е нещо такова

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С диоди/резитори към земя или друг постоянен или променлив потенциал, от гейта на съответният транзистор.

Варианти има много, аз имам мои решения, чел съм и за други, въпрос на желание и занимавка е, да се постигне резултат, като всеки си има характерно звучене. Разбира се, емулацията на този ефект има най-голямо значение в стъпала, предхождани от източник на сигнал с относително високо изходно съпротивление. Тогава именно се наблюдава ограничаване на положителната полувълна в решетката на лампата при по-голям размах на входното напрежение.

 

Сигурен съм, че въоръжен с тестови стъпала и осцилоскоп, можеш да направиш добра своя имитация.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.