Jump to content
Българският форум за музиканти

Celestion V30 и C90 Black Shadow - Drop строеве


Recommended Posts

Пробвал съм само V60, G12H и Vintage 30 в няколко различни кабинета 2х12 и 4х12. V30 ми звучеше най-стегнато в ниските и за това избрах кабинет с такива говорители. Гледам че в Extanded Range Guitars и дроп тунинг средите се води спор за това кои говорители са по-добри за drop строеве - Celestion Vintage 30 или Celestion C90 Black Shadow. Такъв спор е безсмислен, понеже всеки от тези говорители си има приложение.

 

qx7y3t.jpg295qn2v.jpg

 

Някои мнения гласят следното:

 

"I've tried both and here are my thoughts.

The V30 is a speaker that has a mid range hump and can be great with certain amps and horrible with others. It's got a lot of bite and aggression but it can also cause headaches/ear bleeds etc. If you want cut through any mix this is your baby.
The C90 is a better speaker (imo) since it doesn't have the midrange hump of the v30 but it's much more smoother on the top end and tighter down low. If you want to enjoy your speakers and want others to enjoy your tone this is your baby."
 
Други:
 
"V30s sit way better in a live mix, IMHO. That mid spike focuses the tone so it slices through without stepping all over bass and vocals. C90s are smoother sounding and less peaky, but that can be a problem in a live context."
 
Има и видео:
 
 
Интересно ми е да чуя мнения на хора, които са свирили с двата вида говорители. Доста доволен съм от V30, когато свиря на 6 струнни китари в Ми, Ре, дори и До, но когато хвана 7-8 струнна в доста по-ниски строеве като Си (за 7 струнна) и Фа (8 струнна) нещата се променят. Знам, че зависи от усилвателя, кабинета, адаптерите и ред други неща, но за да получа желания от моя гиър звук, тоест да изпъкват single notes при бързо свирене на първите 6 струни, докато се чуват и горните 2, се налага сериозно да орежа средите и ниските (Gain 2,5 Bass 3; Middle 0 Treble 8 Lead volume 2 Presence 7, no boosts, noise gate 50% tresh), което ме кара да мисля, че C90 би бил добър избор за запис със SM57 в домашни условия. За микс на живо не мога да коментирам. В крайна сметка ще взема един и ще го сложа в кабинета, за да имам тази опция при запис с микрофон и ще запиша семпли, но ми е интересно да чуя мнение от хора, които вече имат такива говорители.
Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз бих насочил вниманието и към един относително по-малко популярен говорител на Celestion - G12K-100 - аз го използвам не за такива цели, но би звучал доста добре (и е една от препоръчваните конфигурации в Diezel front loaded 4х12 колоните, например) ;)

Ето един семпъл из нета:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Diezel front loaded 4х12 имах щастието да изпробвам с говорители Vintage 30... поставен до ENGL 4x12, който в крайна сметка взех. Направихме сръвнение между двата кабинета, Diezel-а направо ме смаза, но бях решил, че искам комбинация ENGL глава и кабинет. Diezel-a беше много по-стегнат в ниските, а уж със същите говорители. Тогава се поинтересувах каква е разликата, но така и не задълбах в подробности.

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

G12K-100 e много различен говорител от V30. Аз не обичам да правя описания на звук, че възприятията са много субективни.

А разликата (поне преди известно време) беше, че Peter Stapfer тестваше лично всеки кабинет, който излизаше от производство. В момента не знам дали е така :) А и прекараха една-две години в дизайн преди да започне производството в Дилинген. Успех в търсенията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коментарите са половинчати. Естествено е, когато анализът се базира на ограничена база.

Един високоговорител е само част от системата за възпроизвеждане. Т.е. звукът не се дефинира само от говорителя.

Огромно значение има акустическото оформление. Това, да се мушне даден говорител в някаква кутия е меко казано неадекватно. 

А повечето озвучителни тела не са правени от специалисти, а най-често от музиканти и още по-често на принципа на копиране. Това важи с пълна сила и за телата на известни фирми.

Затова, одобрение или неодобрение на даден тип високоговорител, самосиндикално, без да се отчете влиянието на редица съпътстващи аргументи - кутия, усилвател , комбинацията им и др., не може да се отнесе единствено към говорителя. 

Най-малкото ще е силно неверно и строго субективно. 

Дали ще харесва нещо на някого е толкова относително, колкото и да не се хареса на никого.

При друга комбинация преценката може да се обърне наопаки.

Разбира се, че субективното мнение за музиканта е най-важно, но какво би станало, ако избраният говорител, поставен в други условия изведнъж вземе, че свирне по-добре, или по зле?

 

Всичко това го казвам, за да оспоря поставянето на въпроса по некоректен начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

G12K-100 e много различен говорител от V30. Аз не обичам да правя описания на звук, че възприятията са много субективни.

А разликата (поне преди известно време) беше, че Peter Stapfer тестваше лично всеки кабинет, който излизаше от производство. В момента не знам дали е така :) А и прекараха една-две години в дизайн преди да започне производството в Дилинген. Успех в търсенията.

 

Благодаря ти, ще поразуча кой производител ги ползва фабрично и ще потърся за проба. Ще се опитам да подкрепя темата със samples във близко бъдеще. Ако трябва да съм по-конкретен ме интересува, дали някой ги е ползвал с 7-8 струнни китари. V30 става съвсем друго животно, когато включиш една 8-струнна китара в него.

 

Ето 6-струнна:

 

ENGL SE -> Mesa Traditional 4x12
 
MC90
 
V30
Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.