Jump to content
Българският форум за музиканти

Добра идея ли е електрическа цигулка за домашно ползване?


Recommended Posts

Здравейте,

 

веднага започвам с пояснението, че не съм цигулар и не съм далеч от овладяването на цигулката като инструмент :).

Известен брой години се занимавам с китари и най-вече с бас китари като хоби :). Нямам музикално образование, но пък

не ми липсва желание, пък музката си е краста :), знаете как е.

Преди половин година реших да пробвам цигулката като инструмент и много ми хареса. Купих си една евтина цигулка:

YAMAHA STRINGS V5SA 4/4

и започнах да ходя на уроци. Инструментът ми хареса много и мисля да продължа да се трудя в посока усвояване :).

 

Проблемът ми е, че е доста шумна, въпреки сординката.

Затова искам да попитам по-опитните хора във форума - Има ли смисъл да си купя евтина електрическа цигулка за домашна

употреба? Обмислям вариянти за нещо около 250 300 лева. Видях че има евтини цигулки Stagg. Предполагам, че не са хубави,

но дали биха свършили работа за начинаещ за домашна употреба?

 

Предварително благодаря на колегите взели участие в дискусията ;)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не цигулката е шумна, ами ти свириш силно. Цигулката е инструмент с доста голяма динамика - от тихо (pianisimo) до много шумно (forte).

На електрическата няма да можеш да си изработиш звукоизвличането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Играчев,Обикновено този модел го оборудват със струни Прелюд,които са чисто метални струни и в комбинация с този базов модел цигулка е много вероятно да звучи "остро" и малко дразнещо.Опитай с меки найлонови .Примерно Dominant light tension на Томастик.Ако се притесняваш ,че пречиш на съседите,свири в стая с дебели завеси на прозорците и дебел килим на пода както и мека мебел, които поглъщат много от звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Напълно подкрепям мнението на L.K. и ако звука т се струва силен може да си вземеш от металните сурдинки така наречените хотелски аз вечерно време свиря с такава и в съседната стая не се чува нищо т.е. препоръчвам я като най-тиха а и както са те посъветвали и други просто намали динамиката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Най-трудното в свиренето на акустичен инструмент, до степен легитимация на изпълнителя, е качеството на звука. Звук, като продукт единствено на  качествата и познанията на изпълнителя, а не  помощта на хард/софтуер. И това, наред  с интонацията, прави класическите инструменти несравнимо по-голямо предизвикателство--не случайно обучението при тях е най-дълго, започващо обикновено в съвсем невръстна възраст. В този смисъл, ако искаш действително да учиш, цигулка конкретно, е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да имаш обратна връзка, изразяваща се в следене и корекция на връзката действие--> резултат. Визирам звук и интонация. Ползването за заглушители или  тихо свирене, т.нар "маркиране", дават представа единствено за интонацията и служи на напреднали или най-често професионалисти да си сверят някой пасаж , и то за кратко, в условия на невъзможност за пълноценна работа. И двата метода не дават реално усещане за звука  - ерго необходимите за това движения с лъка, да не говорим, че свиренето в Р / или тихо /, а не просто шумолене, съвсем не е проста работа и в не малка степен зависи и от качеството на инструмент, лък, косми, струни. 
           В обобщение--единственият смислен начин да свириш/ учиш цигулка е да произвеждаш свободен звук--нито пресиран, нито "хванат за гърлото" :), при който имаш възможност да следиш правилността на постановка, движения, усещания според резултата--звука, който чуваш. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.