Jump to content
Българският форум за музиканти

7, 8 и 9 струнни китари - Защо?


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Meshuggah не ги мисли толкова, участия и фенове винаги ще си намират. Техните инструменти имат няколко характеристики, които са уникални и няма да срещнеш в много 6,7,8 струнни китари:

 

- Мензура: 29,5

- Локинг нът и фиксиран локинг бридж за стабилен строй без тремоло

- Само един адаптер в позиция бридж (нек пикъпа е премахнат за по-удобна атака на струните)

- Разположение на Volume и Tone потенциометрите

- Натурален финиш

- Lungren пикъп, който е изключително подходящ за подобен стил и е доказан като име

 

Техните сигнатурни китари (евтиният М80М и М8М - 6000$) са резултат от дългогодишни тестове и прототипи, разработвани специално за тях от Ibanez Los Angeles Custom Shop. Meshuggah са причината Ibanez да въведат китари като RG2228 (Първата 8-струнна) в масово производство. Ibanez са първите и при 9-струнните. На времето Steve Vai е бил причината да пуснат 7-струнни китари в масово производство. Можете да видите етапите и различните прототипи на Meshuggah китарите тук:

 

http://avhguitarrepair.com/the-meshuggah-guitar-archive/the-meshuggah-guitarchive-8-string-guitars/

 

Хората отдавна са се юрнали да си вземат 7-струнни китари. 8-струнните също ги има, но собствениците им удрят на камък, когато се опитват да споделят информация за тях във български форуми. 9-струнните са нещо ново за масовия потребител, тъй като съвсем скоро излязоха модели RG9 и C-9 на Ibanez и Schecter. Съветвам те да опиташ, подобни китари има в софийските магазини, а ако не ти харесат - здраве да е.

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи реално се застъпват 8-ма и 9-та струна.

 

Бас:           B0, E1, A1, D2, G2, (C3)

Китара 7:   B1, E2, A2, D3, G3, B3, E4

Китара 8:   F#1 - тук се налага пренстройване на баса или китарата но при всички положения предпоследната струна на баса е в същата октава като осма струна на китарата.

Китара 9:   C#0 - Съответно при 9 струнните, девета и осма са като най-ниските две на баса. Естествено пак се налага пренастройка на баса или китарата а може и на двете.

 

За справка най-ниския тон на пианото е A0, който е на 27.5 Hz. Или с други думи, дъното е стигнато :) Много ми е интересно има ли на къде да се копае повече с оглед на това, че прагът на чуваемост е 20 Hz? A 20Hz или Е0 може да се изсвири ефективно само от орган до колкото знам. След това отиваме в територията на електронната музика, където тези неща не се чуват ами се усещат в стомаха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм притежател на 7 струнен,като ми затрябва 8,9 и т.н. ще пробвам обещавам.Цената на нещо се определя от това колко си склонен да платиш,а не колкото ти кажат,аз така ги разбирам работите.Съмнявам се от Ibanez да се надяват на продажби и печалби у нас особенно пък в този клас инструменти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^И един двама заблудени като мен, които да си купят.  :hysterical:

 

^^^Ценообразуването е малко по-сложно от това "какво са готови да платят купувачите". Отчитат се материали, труд и ред други неща. При сигнатурните инструменти се отичита и комисионна на въпросния артист - това е нормално.

 

^^5-струнната китара е готина, но каква е връзката с тази тема? :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Няма връзка с тази тема. Просто има хора, които "разбират от всичко" и много държат да го покажат във всяка една тема. Дори за да са още по-убедителни не четат нито името на темата, нито за какво става въпрос ами направо пишат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам да задам тук въпроса, коя конвекционална китарна апаратура поддържа в спецификацията си тези честоти които искаме да възпроизведем със 7,8 9 струнни китари ?

 

Хинт: Разгледайте спецификациите на говорителите celestion - примерно Frequency range

 

И втори въпрос - как успявате да се вместите честотно със другите инструменти в групата когато свирите на живо - основно дръм секцията Бас и Барабани ?

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Има няколко клипа на предната страница - изгледай ги. А иначе въпросът за корекциите е интересен и не само за живо свирене ами и за запис. Принципно всеки стил си има свои особености. На мен също би ми било интересно как стои въпросът със смесването, ама може би това е за друга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакаме фукнята :> А по темата, Seymor Duncan извадиха много добра серия адаптери за ниски строеве:

 

http://www.seymourduncan.com/blog/the-tone-garage/pickups-for-drop-tuning/

 

 

Предполагам, че скоро марки като Randall, Mesa, ENGL и др. ще предложат усилватели и говорители/кабинети, който са направени именно с тази цел. Аз по-скоро си мислих за нещо хибридно - кабинет с китарни и бас говорители, който да се включват само на ниските. Спектъра става прекалено широк и се съмнявам, че китарен говорител сам по себе си може да се справи с ниски и високи. Пазар има, все ще изкарат нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т. е., да очакваме революция в китаростроенето, шреда и произвадството на музика и музикални инструменти. :hysterical:

 

 

 

 

Истината за мен е следната - разширен диапазон се прави за ниски строеве, а от 20, та даже и повече години китаристите си свикнаха да "дропват". И защо "дропват"? Сега след всичките тия дропли рифовете почнаха да изглеждат почти едни и същи. Единственият шанс да се обогатят е именно тези многострунни китари.

 

 

Дропвам си китарата в ре и почвам да звуча като КоРн и СлипНоТ.

Не е ли така? Къде е новото? Къде е прогресът?

 

Коментарът ми е малко "дървена философия", но не го пускам с цел "разводняване на темата".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Очакваме cover на KoRn в Ре. Съветвам те да се насочиш към новия албум, там ще имаш успех :>

 

Поразгледай за технология като Fanned Fret Guitars щом искаш примери за иновации, виж някое друго видео с групи в строй под Drop D, защото имам чувството, че все още не си. Групите с млади момчета, които хващат 8 струнни китари и свирят по 2 рифа с open strings на 7-ма и 8-ма ги коментирахме вече. Има достатъчно примери за това, как звучи дропната китара в ръцете на човек, който знае какво прави:

 

 

Като цяло се запознай с малко повече информация преди да ги ръсиш такива, за да не се чудиш после защо ядеш банани :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

G.Varbanov , в крайна сметка не си ли с 5 струнна китара на аватара? :D

7 струнна китара ще е идеално за шред (който не му е мн. широк грифа и 8), особено хватки с малко хоризонтално движение.
Също, с пицикато свирене ще звучи още по-жестоко в ниския регистър.

Не е задължително да се ползва само за метал, може и доста агресивни блус, фънк, рок рифове да се наредят с употреба на дебелите жици. 

Дори без хай гейн - брутален дрънчащ, звънтящ драйв/клийн-драйв, и мн. тяга и състейн при свирене.

А апаратурата, с подходящ кабинет (дори само по-голям, да речем поне 2x12) , какъв да е проблема за ампа?
 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе не знам ама на скоро гледах Carcass, пичовете с къси мензури жулят в Си на Гибсъни... И няма шега със звука там, така че ...?!? :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.