Jump to content
Българският форум за музиканти

7, 8 и 9 струнни китари - Защо?


Recommended Posts

Дебелите струни упражняват повече напрежение върху хедстока, който от своя страна е една от най-крехките части в китарата. Не съм лютиер, но с малко въображение или две клечки и един конец сравнен с едно въже лесно може да се добие представа за теорията. Рабира се може и да греша, защото както казах не съм лютиер. Предполагам ако питаш KD ще ти обясни по-подробно.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест си в AEADGBE и свириш power chords с баре на 7-ма, както при Ре. Точно перди малко си мислих да пробвам на батко Тосин строя: EBEADGBE заради баре power chords. Тази вечер явно ще се EBE....ADGBE. 

 

hans.gif

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дебелите струни упражняват повече напрежение върху хедстока, който от своя страна е една от най-крехките части в китарата. Не съм лютиер, но с малко въображение или две клечки и един конец сравнен с едно въже лесно може да се добие представа за теорията. Рабира се може и да греша, защото както казах не съм лютиер. Предполагам ако питаш KD ще ти обясни по-подробно.

Аз точно понеже имам въображение си давам сметка, че дебелите струни ще оказват повече опън от тънките, но само ако говорим за еднакъв строй. А нали уж говорим за джент и дебели струни и какви дертове носят. Е, защо аджеба ги слагате тия дебели струни, не е ли за да се компенсира липсата на опън от по-ниския строй?

Опазил ме господ да се цаня за лютиер, ама нещата са повече от логични дори за човек като мен, който не си пада по точните науки.

 

Не ми се занимава с калкулатори, но от опит гарантирам, че 13-56 /по-спомен/ в Си оказват доста по-малък опън /т.е. са по-меки/ от 10-46 в Ми. Т.е. теорията, че видиш ли като си дропнеш китарата и сложиш дебели струни грифа непременно ще се строши....е меко казано нелепа...

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

hesright.jpeg

 

anamandrus закъснях с калкулатора и те сполетя Божия гняв!  :hysterical:

 

ZLE, това ми е надеждата, че с 1 пръст няма да боли на първите прагове както с power chord shape. Един много голям плюс е, че след 8-струнната, като хванеш 6 ти е като укулеле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yves,щеше да си прав ако 6 струнната ни китара и техните 8 струнни имат еднаква мензура.

Ама разликата е към 10 сантиметра и оттам става дявол на магаре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

о.0

Въобще не сравнявам едните и другите китари.... Ставаше въпрос ако се дропне китара и се сложат по-дебели струни...и по-точно, че няма да се строши.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за строеве до Ла и Си на 6-струнна китара. Там 13-ки ще са с теншън като на 10-ки в Ми, грубо казано. Надолу вече е сложно. За 13-ки в Ми не става въпрос, тогава след време ще ти се сгъне китарата. Големите струни се слагат да ти компенсират липсата на опън при сваляне на строй. 

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Драги Приятели,

явно с примери от които би трябвало сами да стигнете до изводите сами не вършат работа затова ето по- детайлно обяснение

да допуснем(не вярвам някой да оспори)  фирмите производители на струни слагат в комплектите струни, които са относително еднакво опънати (напрежението е сравнимо)

в един комплект стандартен - (примера е с Даддарио не се засягайте)
------------------------------
седем струнен EXL110-7

E: PL010 - 0.010"
B: PL013 - 0.013"
G: PL017 - 0.017"
D: NW026 - 0.026"
A: NW036 - 0.036"
E: NW046 - 0.046"
B: NW059 - 0.059"
------------------------------
10-46 (EXL110)

E: PL010 - 0.010"
B: PL013 - 0.013"
G: PL017 - 0.017"
D: NW026 - 0.026"
A: NW036 - 0.036"
E: NW046 - 0.046"
-----------------------------
13-56 (EJ22)

E/H: PL013 - 0.013"
H/F#: PL017 - 0.017"
G/D: NW026 - 0.026"
D/A: NW036 - 0.036"
A/E: NW046 - 0.046"
E/B: NW056 - 0.056"

с какво се променя опъването на 2ра струна 13 която вместо в втори ключ се мушне в 1ви ?!?!?!? - освен малко настройка на интонацията

нататък можете сами да забележите, че само 17 вместо Сол в ФаДиез/СолБемол
и най- дебелата вместо 56 е 59 - което едва ли ще ви строши ГРИФА !!!!

да продължавам ли с избодите че 10-46 в стандартно МИ(Е) би следвало да е същото като 13-56(9) в стандартно СИ(В)

ако някой смята, че не съм прав моля да ми "отвори очите"

не оспорвам, че трябва да се пипне нът-а ... и да се настрой интонацията .... друг евентуален проблем ще е как в ключа ще влезне 59 вместо 46, но това е тема на друга дискусия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

снимка в опъна в кг - махаме 7.36кг слагаме 7.2(ако е по- дебелата 59 вместо 56 ) и освен това отпускаме и Сол -> ДаФиез

 

и последно къде "теншъна" е по- голям ????

 

(exl 110-7)

lg_EXL110-7_detail2.jpg

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

снимка(да служи само за онагледяване на силата - за да не се използва калкулатор)

 

още по- подробно

 

страт (25.5") 10-46 в МИ = 7.36+6.98+7.52+8.34+8.64+7.67 = 46.51кг

същия страт 13-59 в СИ = 6.98+7.52+8.34+8.64+7.67+7.20 = 46.35кг ---- забележка има по- дебела струна в сравнение с стандартните 13-56 и една с свалена с полуТон

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

същата китара 13-56 в МИ -   12.44+11.94+14.86+15.39+13.67+11.44 = 79.74

 

lg_EJ22_detail2.jpg

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като се наиграх с EBEDGBE. реших да пробвам тунинг за 7-струнна китара, но вместо да дропвам първите 7 струни с 2 тона реших да вдигна от 2-ра до 8-ма с 2 тона. Всичко добре, даже теншъна ми се получи перфектно. Нарочно не вдигнах 1-ва, защото знаех какво ще стане, но пък на 9-ка ми се стори, че няма чак толкова теншън. Реших да си насиля късмета и доста бързо си превърнах китарата в 7 струнна  :hysterical:

 

2m76vee.jpg

 

За дропване на 8 струнна китара изчетох десетки теми, ама за вдигане до сега не бях :>

Като цяло се получи добре ADGCFAD, ще кача скоро семпли. 

 

Всяко зло за добро, дето се вика. Като скъсах струна имах възможност да наложа по-големите. Не бях забелязал, че DR са си оставили струните по-тънки в края, за да не се налага да се разширяват ключове! Това е 0.75 - влиза в ключа с много зор, но не се и налага.

 

j7az3c.jpg

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Със същата китара с 13-ки, само че в Eb и опън така на око около 65-70 кила е свирил оня Стиви Рей, на Джими Вон брат му, вероятно подведен от подлия си лютиер. О, не, wait, he even went thicker, an astounding .018-.072 at one point! Как е посмял, и то на такава скъпа китара, нямало ли е форуми да чете, калкулатори да смята. Е, дали му се е поизметнал сапа или Fender са измислили друга причина, но в последствие сваля на 11-ки, поне за Lenny. Поуката от тази история е да се купуват само скъпи и стари 6 струнни китари, с добре изсъхнали дървета, да им се слагат максимално дебели струни, докато издържат, техната мамица талашитена д_йба, иначе къв рокендрол, къв джент е тва! Хубаво е и човек да поддържа сравнително близки отношения с отзивчив и не особено склонен към измами лютиер, за всеки случай:) И по темата - на моя Хелрейзър преди години му бях сложил тези струни и го бях свалил в А дроп. Но понеже ми се дублираше като строй със седмака, в момента е с .10-.60 в С дроп. Ето нещо, което бях записал с ниския строй и тази софтуерна симулация: http://www.reverbnation.com/dylgiq/song/13290786-slow         

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а пък на Billy Gibbons "подлия лютиер" му е казал, че за да не му се повреди трябва да свири с 8ци ?????

 

Калкулаторите СА за да може "човек" да разбере къде/какъв му е комфортния опън/tension и след това ако иска да сваля/качва строй да си вземе подходящия комплект(ако се наложи custom) , a НЕ Е за разбере дали ще си повреди китарата ........

 

П.П. - защо болшинството от китаристите(с електрическа), които свирят в МИ (EADGbe) използват 9 или 10, а не 8 ????

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.