Jump to content
Българският форум за музиканти

7, 8 и 9 струнни китари - Защо?


Recommended Posts

Аз очаквах да се включат хора с модифицирани китари за ниски строеве, но явно не са прочели все още. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Простете за спама, но може ли някой да ми обясни на 2 реда и със свой думи:

 

Ако имаш стандартна китара EADGBE на 9 струнната китара останалите 3 струни "отгоре" или "отдолу" са и как би била настроена всяка спрямо тези 6?

И как се хваща пауър корд на трето прагче да речем - кой пръст какво държи и какъв ще е акордда, G или нещо друго? :blush:

 

Знам че е кощунствено да задавам такива въпроси в тази тема, но.....срам не срам кого да питам ако не най-близките си хора тук :metalist:  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм от тези с шестте струни и не разбирам от различни строеве.

Но гледах в едно видео Тошко Ебаси,който свири на осем струнна китара,но не джентва.

Той беше настроил китарата EBGDAEBE с идеята с нормалната пръстовка просто да увеличи барето и на 7 и 8 струна.

Доколко това е лесно или трудно не знам.

 

Eдит.За по лесно ето самото видео:

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... предлагам на авторите на такива теми да пишат доклади кои мнения да се трият и да не влизат в спорове с неприемащите нищо друго освен собственото си мнение.

 

 

 

:offtopic-001: Това няма ли да доведе до триене на всички мнения, които не съвпадат с това на автора? Тогава за какво е дискусията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Той беше настроил китарата EBGDAEBE с идеята с нормалната пръстовка просто да увеличи барето и на 7 и 8 струна.

Ъъъъъъ харесват ми последните 5 букви от строя!!!! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Musicman имаше предвид, че в тема за хардуер е нормално да се коментира хардуера, а не аналитичния ум и часовете практика на автора. Има хора, на които са интересни подобни теми. Подкрепил съм ги с факти и лично мнение, не с предположения. Ако нямате какво да кажете не се дискредитирайте с неуместни коментари. За пореден път казвам, че в най-големите форуми си има отделни раздели за 7-8 струнни китари, а да не говорим, че има и отделен форум само за това. В България също има хора и то не малко, които свирят на такива китари. Приемете го и се опитайте да водите разговори на нормално ниво. 

 

kiik стандартен строеве са както следва:

 

От 8,7,6-та до 1-ва:  E A D G B E за 6 струнна, B E A D G B E за 7 струнна и F# B E A D G B E за 8 струнна. Явяват се екстеншън на 6 струнната.

В стандартни строеве power chords на 7-ма и 8-ма се хващат както на 6-та и 5-та. 

 

На тема строеве за 7 и 8 струнна китара има огромни теми изписани в чуждите форуми и тези специално за Extended Range Guitars.

 

Моята фабрично е: 1D#, 2A#, 3F#, 4C#, 5G#, 6D#, 7A#, 8F

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, ще ви дам няколко мои примера които използвам при свиренето на седем струнна китара и които нямат приложение при 6 струнната такава. 

 

Седем струнната китара дава едва 5 допълнителни тона от СИ до МИ, които сами по себе си не са кой знае колко много, въпреки че е много удобно когато свириш нещо и усетиш как от вътре ти идва усещането, че има нужда от един нисък тон да забиеш яко СИ или ДО примерно :)

 

Допълнителната седма струна отключва доста допълнителни възможности когато свирите по грифа, за различни пръстовки които са по удобни, например вместо да хвърчите от 10-то или 12-то прагче до нулево на 6-та струна, можете изключително бързо да скочите на седмата струна. (това е лош пример но смятам че ме разбирате за какво говоря.)

 

А сега си представете че слагате Капо на 5-то прагче на седем струната ви китара, вече можете да пеете с акомпанимент високо в Ла, но си имате достъп и до ниските тонове чак до Ми стандарт!

 

Седем струнните арпежи също са доста забавни :)

 

Предимство на седем струнните китари е че можеш лесно да тестваш някоя песен в по нисък строй, без да е нужно да пренастройваш китарата си, която естествено не е пригодена от Ми да свиди в Дроп До, или съответно няма нужда да имаш няколко китари за да свириш различни песни - просто да транспонираш песента ниските тонове да отговарят на тоновете от седмата струна и си готов.

 

Според мен не трябва да има мнения осъждащи хората които свирят на повече от 6 струни :), като говоря и за странните китари в ютуб със по 13 струни например. Като ги гледам са идеални за класическа музика, и им се получава на хората :)

Редактирано от Krasen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам 2 седемструнни китарки- един Hellriser и един Demon с блекаути. На Хелрейзъра, който използвам за записи у нас напоследък тествах 11-70. Китарата е без флойд и се наложи лека модификация на нъта, махане на малко намотки на 7 струна за да влезе в локинг тунерите, след което нещата станаха перфектни. За сериозен дроп на 6 струнна китара е нужен здрав гриф и подходящ сетъп при лютиер, защото инак се рискува чупене на инструмента. Предвид, че и смяна на част от хардуеъра е нужна за себе си реших, че искам да не се занимавам с тея глупости и си купих 7 струнни китари.  За всеки влак (освен за тира Фидосова) си има пътници. ;)

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължавам да съм в недоумение, защо по дяволите за ниски строеве китарата трябва да е здрава и има опаност да се счупи :secret:  Вече втори човек го казва и почвам да си мисля, че или има някаква физична закономерност, която ми убягва или това е другият мит освен любимият ми, че за активни адаптери задължително се копае китарата...

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам 2 седемструнни китарки- един Hellriser и един Demon с блекаути. На Хелрейзъра, който използвам за записи у нас напоследък тествах 11-70. Китарата е без флойд и се наложи лека модификация на нъта, махане на малко намотки на 7 струна за да влезе в локинг тунерите, след което нещата станаха перфектни. За сериозен дроп на 6 струнна китара е нужен здрав гриф и подходящ сетъп при лютиер, защото инак се рискува чупене на инструмента. Предвид, че и смяна на част от хардуеъра е нужна за себе си реших, че искам да не се занимавам с тея глупости и си купих 7 струнни китари.  За всеки влак (освен за тира Фидосова) си има пътници. ;)

 

Дай някоя снимка на нъта и ключовете при 6-та и 7-ма струна. Предстои ми да се боря с 80-ки на 8-ма струна и подозирам, че няма да влязат в ключа.

 

От басист: 

 

stay-out-of-my-territory-doctor-meth-jue

 

Цитат: "Ако някой от вас ко**лета, свали строя под E1, ще се наложи да взема драстични мерки!"  :hysterical:

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Krassenе с какви струни ти е Schectera и видя ли много зор докато си сетнеш флойда?

 

10-59 свиря в Си стандарт. Зор не съм видял :) А и флойда е оригинален и никога не е разстройвал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.