Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с "глухо" прагче


Innocent

Recommended Posts

Здравейте, 

 

Като малък (9-10 клас) се учех да свиря на класическа китара, но за кратко. В момента (след 10 години) реших да възобновя учението ми, купувайки класическа китара. В момента се уча, но когато натисна 9 прагче, 1, 2, 3, и 4-та струна издава глух звук. Поразгледах грифа и забелязах, че 10-то прагче е по-повдигнато от 9-то, което причинява този "мизерен" звук (да не кажа никакъв). 

Въпроса ми е как да го оправя, защото ме дразни и не мога да изкарам соло нормално :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариант 1: Носиш китарата на лютиер.

Вариант 2:Взимаш фина шкурка и изпилваш 10 праг,като се молиш проблема,който имаш в момента да не се измести с 1 праг напред...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Secret Option #3: с нещо, което имитира и върши работата на това:
 
 Fret_Rocker_sm.jpg
 
намираш кое прагче ти стЪрчи и го набиваш надолу с помощта на дървено трупче и чук. :)

Прегледай видеото от линка какво и как се прави с това приспособление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

намираш кое прагче ти стЪрчи и го набиваш надолу с помощта на дървено трупче и чук. :)

 

 

Това би свършило работа при недобре влязло прагче, но би повредило фингърборда, ако просто прагчето е по-високо. А дали е щръкнало се вижда лесно, като се погледне отстрани на прагчето, дали има процеп между дъното на коронката и дървото.

Ако е идеално влязло в дървото, обаче пак стърчи, тогава е редно да се запили, а след това с пиличка, последвана от няколко размера шкурки, да му се оправи коронката.

Всички тия операции изискват преди това да сложим нещо, което гарантира, че няма да надерем фингърборда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за споделените няколко варианта. Металното прагче не е влязло добре в леглото, т.е. като го натисна с нещо по средата, хлътва навътре и след като освободя натиска пак си възстановява първоначалната форма.

В този случай, по-добре е да го изпиля или да го набия (въобще ако се задържи в леглото) ?
Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно би могъл да опиташ да го извадиш и залепиш стига да знаеш как. Ако не просто занеси китарата на лютиер най-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Значи не е набито добре,ако не смееш сам иди на лютиер, ако смяташ, че  може да го оправиш стъпките са:

 

1. Свали струните;

2. Внимателно отпусни тръс рода (макар, че ако е класическа няма да има);

3. Извади ламела (прагчето)

4. Почисти канала (МНОГО ВНИМАТЕЛНО), може да не е добре "вкопан"

5. Провери на сухо дали радиуса на ламела (прагчето) отговаря на това на грифа (слагаш го свободно в жлеба на грифа и гледаш дали има нужда от корекция, което със сигурност ще е така по твоите думи

6. Коригираш дъгата (радиуса на ламела) според радиуса на грифа!

7. Набиваш внимателно с дървено трупче! Пристягаш със стяга и чакаш 24 часа (максимум)

8. Слагаш нови струни, интонираш (да не забравиш, че си отпуснал тръс род-а, ако има)

9. Чакаш 1-2 дена струните да се отпуснат, пак интонираш и от там нататъка .... :virtuoz:

 

Поздрави!

Герги

 

П.С. Ако искаш може и да си купиш една ролка и да си режеш от нея, ако нещо се обърка!

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@gentawa: прагчетата обикновено не се лепят(Само в много проблемни случаи и то не точно с лепила. примерно, недопустимо е да ползваш каноконлит или други подобни лепила).

 

@Тотев:

Указанията ти имат доза истина, но малко приличат на наръчник по мозъчна хирургия.

Примери:

-Ваденето на прагчето не винаги минава "по план".

Ако не мине по план, какво правим с остатъка от "ръководството".

-Почистването на канала иска съответният инструмент, особено ако не е добре вкопан. Този инструмент не е нито трион, нито стандартна   ножовка. А какъв нож трябва? С чапраза колко дебел?

-Добре набитото прагче няма нужда от стяги.

-Няма нуда да чакаш струните да се отпуснат. Ако знаеш как да ги поставиш правилно и ги поопънеш при настройване, можеш да интонираш китарата и да си свириш на воля и веднага след това.

-Хубаво да си купи ролка, ама то има десетки размери. Значи трябва и шублер да има, та да си ги мерне, че да знае какво да купи...

 

Изобщо, указания от типа "шапка на тояга" рядко са особено полезни, а и не винаги водят до желаният резултат.

Аз бих го посъветвал, да занесе китарата на лютиер, а ако много държи да си я оправи сам, да дочака по-разумни указания, или да изгледа клипчета по темата в тубата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Благодаря за градивната критика, но съм написал основните стъпки, които би направил лютиер, без стягата разбира се (макар, че аз съм ползвал за да съм сигурен, че дъгата ще се запази)! За всичко си прав и се надявам се, че човека ако реши да го прави сам ще потърси за какво става дума и ще зададе допълнителни въпроси, на които вече може да му се отговори конкретно. 

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за менинията. Като цяло китарата е евтина (някаква Тайландска изработка) и не мисля да я нося специално на лютиер (според мен не си заслужава инвестицията). Ще пробвам да го изшкуря малко и ще видя какъв е ефектът :)

 

Благодаря още веднъж 

Пиис :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Пак не четеш колега, и след като я преизпилиш пак ще опреш или до лютиер или китарата в печката/камината ....

 

Евтим добре те насочи благодарение на моя "Наръчник по мозъчна хирургия", позамисли се върху поста му!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.