Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем със звукова карта


svet.k

Recommended Posts

Здравейте, появи се от 2-3 дена : едно припукване от време на време, дори и на ниско усилване на звука. Картата е вътрешна - в кутията на компа, на псай слот. Със същия стерео усилвател и колони при режим на работа на CD и радио го няма проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно е, че и аз имам отвреме навреме такива припуквания при просвирване на звук, и със сегашната и с предишната звукова карта. Това ме навява на мисълта, че нещо не е оптимизиран компа за това и не мога да открия точно какво да направя. Иначе и компютърът и картата са ми добри.

Редактирано от dreamt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз сложих нов вин, никва промяна, според мен може и да е процесора, сега ще пробвам да пусна вградената карта и това ще покаже проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя проблем е сходен на това което се чува, когато наблъскаш много ефекти в комп процесора (Гитар риг да речем) и реалния процесор на компютъра почва да се "запъхтява"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата се оправиха с риалтек и ползване на вградената звукова карта. Условно оправиха, щото "убавата" карта беше на няколко месеца. Тия дни ще пробвам да преинстална драйвера й както трябва, дано се оправи.

Редактирано от svet.k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя проблем е сходен на това което се чува, когато наблъскаш много ефекти в комп процесора (Гитар риг да речем) и реалния процесор на компютъра почва да се "запъхтява"

Да бе, знам за какво става въпрос, когато не достига изчислителна мощ, но първо при просвирването нито се натоварва процесора, нито нещо се обработва, моя процесор е I5 на 4400 мхц, 8 гиги рам, ssd, предостатъчно мощ.

Нещо дали няма някакви IRQ настройки да се барат? А ко мякой има някакво инфо, моля за сподели.

И друг въпрос  - дали е възможно по УСБ кабела от звуковата карта до компютъра да се индуцира статично електричество от силовите захранващи кабели наблизо, което отвреме навреме да препуква?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойта беше направо на pci слот, не мисля че е това последното което каза. IRQ какво е? Пробвах много различни настройки на дсп мениджъра... Според мен мойта е заминала. Другото, което се сещам е че сложих на другия пс ай слот наскоро лан карта, не помня дали го имаше преди това, но със сигурност имаше проблем в тая насока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я пробвай един номер - отиди в контрол панела -> звук -> и от настройките на устройството дай Уиндоус да ти свири в 48к 16 или 24 бита, а не в 44.1к и ще кажеш как е.

Редактирано от dreamt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е компютъра, по-точно с кой чипсет е? Коя е PCI картата? Не всички съвременни чипсети поддържат директно стария PCI, повечето използват т. нар. bridge между PCI-e и PCI шините, което ги прави неподходящи за звукови карти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи се появи същия проблем и с вградената.... явно не е от картата, до преди съм нямал такива проблеми. Може наистина да е процесора. Тряа да се види също дъното за изпляскал кондензатор. Незнам, стрелям на посоки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако хард диска е стар и дава проблеми (макар и незабележими) понякога се получава така, че Windows превключва контролера от DMA на PIO режим. Втория режим товари процесора много и обикновено проличава първо по real time нещата - звук предимно. Пробвай да разкараш от device manager контролера за дисковете и да рестартираш - ще си ги открие отново и ще ги пусне в DMA (както трябва да бъде).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tой харда е стар, но има проблем и с стриимове от нета, накъсват, понякога забива нацяло, незнам дали харда има отношение към тва ако изключим че браузъра да речем е на него. Мисля че е време за нов процесор. Между другото имам и още един хард, моа да пробвам да сложа операцонната система на него, той е по нов и не е натоварван. От миналия път като писах последно изчезна проблема. Последно кат съм го тествал харда имаше - 2-3 % лоши сектори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата не е че филмчето от нета ползва харда. Ако ти е интересно, виж каква е разликата между PIO и DMA режим. В общи линии, при PIO един байт данни да трябва да се запише на диска, процесора спира да прави каквото прави и записва байта. През това време другите чакат - т.е. спира звук, спира видео, спира мишка, всичко. Не си писал каква е OS обаче такъв случай точно имах с XP. И диска и захранването бяха пътници. Няколко процента лоши сектори и ставаше така - ОС опитва да си запише нещо някъде и като не успее определен брой пъти минава на PIO. Това никъде не се индикира обаче - в настройките си излиза DMA. Познавах го по това, че с всяко светкане на LED-a за HDD мишката насичаше (и всичко останало).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С хп бях до скоро, сега съм с 7, ще пробвам довечера това което предложи по горе. На другия диск няма грам лоши сектори. Да, светка леда постояно, при активност. Ако сложа на новия -  ос, пък данните на тоя проблемния, тва ще реши ли проблема? И двата са с един капацитет, така че не ме бърка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.