Jump to content
Българският форум за музиканти

Урок N:3


Recommended Posts

Интервали

 

Интервали е съотношението между височините на два тона.Интервалът е мелодичен,ако тоновете,които го образуват,прозвучават последователно:

до-сол (визходящ) сол до (низходящ)

 

Интервала е хармоничен,ако тоновете,които го образуват,звучат едноврененно.

Основен тон рпи вузодящите и хармоничните интервали е долният (по-ниският) тон,а при низходящите горният (по-високият) тон.

 

Споерд броя на степените,включени в даден интервал,той може да бъде:

 

прима-включва една степен (до-до)

секунда-включва две степени (до-ре)

терца-включва три степени (до-ми)

кварта-включва четири степени (до-фа)

квинта-включва пет степени (до-сол)

секста-включва шест степени (до-ла)

септима-включва седем степени (до-си)

октава-включва осем степени (до-до от следващата октава).

 

Често интервалите се означават с цифри,съответстващи на броя на включените степени.Така примата може да бъде означена с цифрата 1,секунда-с цифрата 2 и т.н.

 

Тези интервали(от прима до октава)се наричат прости.Интервалите,които обхващат повече от осем степени,т.е. по-големи от октава,се наричат сложни или съставни.Това са:

 

нона - съдържа 9 степени

децима - съдържа 10 степени

ундецима - 11 степени

дуодецима - 12 степени

терцдецима - 13 степени

квартдецима - 14 степени

квинтдецима - 15 степени

 

Съответно тези сложни интервали се означават,както следва с цифрите : 9,10.11 и т.н.

 

Степенното съдържание на интервалите определя тяхната количествена величина. Интервалите имат и качествена величина. Следният пример показва няколко интервала, които имат една и съща количествена величина - всеки един от тях съдържа по три степени, т.е. налице са само терци:

 

до-ми

до-ми диез

до-ми двоен диез

до-ми бемол

до-ми двоен бемол

до диез-ми двоен бемол

 

Що се отнася обаче до тоновото съдържание на тези шест терци, се вижда, че то е различно.При до-ми то е два цели тона; при до-ми диез - два и половина тона и т.н. От казаното дотук става ясно, че даден интервал, който съдържа определен брой степени, може да има различен тонов обем, т.е. различно качество. Тоновото съдържание на интервалите определя тяхното качество. В качествено отношение( т.е. според броя на включените цели тонове и полутонове) интервалите биват чисти, големи, малки, увеличени, умалени, двойно увеличени и двойно умалени. Примата, квартата, квинтата и октавата могат да бъдат: чисти, умалени, увеличени, двойно увеличени и двойно умалени и никога големи или малки. Останалите интервали: секунда, терца, секста и септима могат да бъдат: големи, малки, увеличени, умалени, двойно увеличени и двойно умалени и никога чисти. Следната таблица показва тоновия обем на чистите и големите интервали:

 

чиста прима съдържа - 0 тонове ( до-до)

голяма секунда съдържа - 1 цял тон (до-ре)

голяма терца съдържа - 2 цели тона (до-ми)

чиста кварта съдържа - 2 и половина тона (до-фа)

чиста квинта съдържа - 3 и половина тона (до-сол)

голяма секста съдържа - 4 и половина тона (до-ла)

голяма септима съдържа - 5 и половина тона (до-си)

чиста октава съдържа - 6 цели тона(12 полутона) (до-до от следващата октава)

 

 

 

Това е засега:D Има и още по темата за интервали, която е доста обширна. Ако има въпроси, ще пояснявам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бравос бре, Паисий! ;)

Как те не заболеха ръцете да я преписваш тая теория... :(

Ама е похвално начинание ;)

Е тук, за улеснение, специално за китаристи, хем теория има, хем туй- онуй

На руски е даже, лесно се чете.

http://www.rolandboss.ru/theory/theory.htm

 

Да го разтоварим малко тоз будител ;)

;)

 

 

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.