Jump to content
Българският форум за музиканти

Урок N:2


Recommended Posts

Музикална система.Звукоред.Октавови групи.Основни степени

 

Музикална система се нарича група от установени тонове,които се намират в определени съотношения по височина.

Звукоредът представлява сбор от всички тонове на музикалната система,подредени по височина.Нагледна представа за звукореда дава клавиатърата на пианото.

 

Пти получаването на тоновете,получени от натискането на белите клавиши в последователен ред нагоре или надолу,се констатира,че всеки осми тон е сходен като че ли се покрива с онзи,който е взет за пръв.По този начинзвукоредът естествено се разделя на няколко групи,съставени от съответно сходни тонове,които переодически се явяват в различна височина.Тези групи се наричат октавови,а тоновете от които са съставени,получават самостоятелни имена,наречени основни степени.Тези наименования на тоновете биват:

 

слогови::до-ре-ми-фа-сол-ла-си-

 

бквени:c-d-e-f-g-a-h

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тва винаги съм се чудил

Значи тия буквени означения като си ги почнеш от ла и стават първите букви на латинската азбука

 

A B C D E F G

 

Ама защо B да е си бемол, а не направо си.

Така нотите ще се подредят и по имена

 

Ла Си До Ре Ми Фа Сол

 

Ма тва са подробности де :D Но сте сигурни че си се означава с H, така ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето пак същата работа :killyou:

Са на кой да вярвам :think:

 

П.П. Тоя въпрос колко сме го разисквали :D Няма ли някой да дойде и да каже :read: :read: :read:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според теорията ( а такава има само класическа призната за момента), "h" e си, а "b" е си бемол. обаче в модерните означения има разлики от класическата теория и се използват и двете за си. въпрос на система на изписване е. ако отвориш книгите с ноти за джаз - real book - ще видиш, че там се отбелязва B и Bb . но пък в други издания се среща H и B.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

H e буквеното наименование на тона си,а с В се означава тона си бемол.Както знаете буквените означения C,D,E и т.н. показват съответна тоналност или тон.при повишаване или понижаване на даден тон,както и при различните тоналости се прибавят срички към буквата,които показват изменението:

 

1)при единично повишение (#) към буквата за основната степен се прибавя сричката "is":

 

cis,dis,eis,fis,gis,ais,his

 

2)при двойно повишение (двоен #) към буквата за основната степен се прибавя "isis":

cisis,disis,eisis,fisis,gisis,aisis,hisis

 

3)при единично понижение ( с бемол ) се прибавя "es":

 

ces,des,es,fes,ges,as,B

 

Както се вижда от горния пример,ми бемол вместо ееs се означава с es,ла бемол вместо aes става as и си бемол вместо hes става B.

 

4)при двойно понижение (с двоен бемол) се прибавя eses:

ceses,deses,eses,feses,geses,ases (asas),heses.

Редактирано от Topsun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тва винаги съм се чудил

Значи тия буквени означения като си ги почнеш от ла и стават първите букви на латинската азбука

 

A B C D E F G

 

Ама защо B да е си бемол, а не направо си.

Така нотите ще се подредят и по имена

 

Ла Си До Ре Ми Фа Сол

 

Ма тва са подробности де :) Но сте сигурни че си се означава с H, така ли?

По повечето места, където ще го срещнеш, В е си, но аз примерно съм учен с Н. А иначе Топсън е прав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тва винаги съм се чудил

Значи тия буквени означения като си ги почнеш от ла и стават първите букви на латинската азбука

 

A B C D E F G

 

Ама защо B да е си бемол, а не направо си.

Така нотите ще се подредят и по имена

 

Ла Си До Ре Ми Фа Сол

 

Ма тва са подробности де :( Но сте сигурни че си се означава с H, така ли?

Принципно отговорите са прави.

Сега ще ти обясня за да ти стане ясно.

 

В настоящти дни основна тоналност е до мажор и ла минор защото са без знаци. ;) Всички примери се дават на тях.

Но... в миналото не е било така!

Основен лад е било фригийски (минорен) лад от ла. Характерното за фригийския лад е че е минорен но с малка секунда (1/2 тон) между I и II степен. или с други думи: ла, сиb, до, ре, ми, фа, сол, ла. a, b, c, d, e, f, g. След време, когато съвременния мажор и минор се налагат, като основни ладове се налага да се даде име и на си. и на този тон дават следващата буква H.

Това е!

Редактирано от IvanDTr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[В настоящти дни основна тоналност е до мажор и ла минор защото са без знаци. ;)

;)

Вярно си е, малко балъшко е, че така се прави, но пък удобно :(

 

Браво на Топси за труда! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Евала. ;)

Сега остава някой да обясни откъде произлизат имената до ре ми и т.н.

Ето и обяснението не закъсня! ;)

Кликни тук! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.