Jump to content
Българският форум за музиканти

A lot of people still ask if the SLO can do modern metal ?


metalhammer

Recommended Posts

Ето, за това е най-добре да се съберем, да видим, да пробваме и всеки да си направи изводите...

 

Това ще бъде най-хубавото възможно развитие на темата. Ще е добре и човекът на Jabs с кемпера да присъстВУВА. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кашата продължава :)

Хубаво е да се прави разлика между симулация и клониране (tone match)

Симулациите определено са доста назад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, математически погледнато, tone-match-a  не е ли метод за симулация?

Даже помня,ч е най-ранните трудове по симулациите, разчитаха именно на анализ, FFT, IR на съществуващи апаратури.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно несъгласен с написаното по-горе и много професионалисти биха го потвърдили, но let's agree to disagree. 

 

Виж сега, аз напълно разбирам твоите аргументи и смятам, че имаш известно право. Виждал съм немалко музиканти, които си свирят еvergreen-и по българските и чужбински кръчмо-фериботи, с процесоро-синтезатори от сорта на ROLAND VG-88, без никакви лампови ампове и кемпери, и мога да кажа, че им се получава задоволително добре. Е, не е същото, като с амп, но пък за някои ситуации (по-тихо свирене, свирене с пиано и т.н.) решението е доста добро.

Обсъждайки темата с теб по-горе аз не казвам, че разните симулатори/профилатори не стават - напротив, някои от тях са много хубави машинки. Просто казвам, че те НЕ СА точно като ламповите усилватели и в този смисъл са вид компромис. След това ти се обоснова по 100 начина, за да докажеш, че това не е от значение (лоши помещения, по-малко тегло, по-ниска цена, саундчек и т.н.), но противно на това, което ти искаш да докажеш, смятам, че макар, че може би си прав за някои неща, това не ги прави по-малко компромисни (ако това, което гониш е звук на хубав лампов амп). Че има ограничен брой приложения, в които те са по-уместни от тежък и силен амп, съм съгласен.

Но това, за което започна "спора" е, че аз се съмнявам че симулаторите/профилаторите са 100% заместител на хубавите усилватели, за свирене на живо. Мога да се обоснова и технически - след като "профилатора" направи копие на звука (на предусилвател + краем амп + кабинет) на усилвателя, не мисля, че при нацепване на "профилатора" след това, предвид неговото транзисторно крайно стъпало, ще се получи съвсем същия звук, както от набримчено лампово крано стъпало.

Виж, готов съм да допусна, че ако "профилатора" има крайно лампово стъпало, резултатите ще бъдат много, много добри - но това автоматично ще го превърне от "профилатор" в хибриден амп.

Надявам се, че ще успеем да се организиране с проби на живо, така че мненията ни да се потвърдят или отрекат.

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах част от темата, но да подкрепя Евтим (не че мнението ми следва да има особено значение).
Според мен, смисъла на теста с Кемпера е точно този, който и той е посочил:

 

а) Избор на усилвател, който следва да се "ксероксира";

б) "Ксероксиране";

в) Последователно свирене (без промяна на настройките на усилвателя-донор, както и в един и същи говорител) на двата, спазвайки еднакви динамики на лява и дясна ръка, както и на кутрето на левия или десния крак, според зависи ...   :)

г) Анализ на усещането от живо свирене на двата уреда:

д) Пиене на бира, червено вино, мастика или шербет, пак според зависи  :)

 

И понеже темата стартира като въпрос към дърветата на китарите,

е) Сравняване на китари в един и същ усилвател;

 

Изобщо:

ж) Купон и добро прекарване :)

Редактирано от jabs
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Абсолютно несъгласен с написаното по-горе и много професионалисти биха го потвърдили, но let's agree to disagree.

 

Виж сега, аз напълно разбирам твоите аргументи и смятам, че имаш известно право. Виждал съм немалко музиканти, които си свирят еvergreen-и по българските и чужбински кръчмо-фериботи, с процесоро-синтезатори от сорта на ROLAND VG-88, без никакви лампови ампове и кемпери, и мога да кажа, че им се получава задоволително добре.

 

Само не мога да разбера защо трябва да се правиш на ударен. Очевидно нямам предвид свирене по кораби, въпреки че и тези хора са професионалисти. И дай да не слагаме всички симулатори и процесори в един кюп. Някъде да прочете да сравнявам Солдано с Guitar Rig, POD, Zoom, Korg, Boss? Говорехме за "модерен метъл", за мен под модерен да се разбира "djent" или "post-Meshuggah".

 

http://www.youtube.com/watch?v=6Rer-ZMIEWg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След 3 дни път, общо 1600км от Бурса/Турция до София и обратно с малко багаж, куче и кабинет 4х12 в скромен хечбек, мога да кажа само: Вземам Axe FX без да ми мигне окото. Добре, че беше само кабинет, без главата, че да не се изгърбя съвсем. 15 мин ръкомахане и размятане на фактури пред граничарите, само и само да не го свалят в калта за проверка. Преминах през този тормоз само, за да си го донеса. Ако това трябва да се прави няколко пъти на месец, дори само между градове с 75кг глава и кабинет е мазохизъм. Китарката на седалката, процесорчето в торбичка и по живо-здраво. В къщи/студио/репетиционна ще си паля лампите, а не да се моля да светнат след всяко блъскане по пътища. После ги чакай да се климатизират като ги внесеш. По летища не ми се мисли даже какъв кошмар е. Процесорчето под мишничка и газ!

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не мога да разбера защо трябва да се правиш на ударен. Очевидно нямам предвид свирене по кораби, въпреки че и тези хора са професионалисти. И дай да не слагаме всички симулатори и процесори в един кюп. Някъде да прочете да сравнявам Солдано с Guitar Rig, POD, Zoom, Korg, Boss? Говорехме за "модерен метъл", за мен под модерен да се разбира "djent" или "post-Meshuggah".

 

 

Изобщо не се правя на ударен. Просто говоря за едно, а ти натрапчиво се опитваш да изкараш, че говоря за друго.

 

Аз твърдя, че звука и усещането при свирене с лампов усилвател се постига най-успешно именно с лампов усилвател, а цифровите решения (симулатори/процесори/"профилатори и т.н.) за тази цел са по-скоро компромисни имитации.

 

Ти говориш, кой тип апаратура за каква музика била подходяща, според твойте вкусове, разбирания и критерии.

 

Това са две съвсем различни неща и точно затова вече n поста не можем да се разберем.

 

Относно кюповете при цифровата техника - не вярвам да си толкова навътре във фирмите(а и повечето участници в темата), че да познаваш из основи алгоритмите, които всеки отделен продукт ползва във фърмуера си, за да можеш така компетентно да слагаш бариерите между процесори, симулатори и профилатори. Или предпочиташ да стъпваш на маркетинговите определения, като отправна точка...

 

И като си толкова навътре с цифровите решения - защо примерно(както се разбира от поста ти) смяташ, че технологията, вложена примерно в Guitar Rig 5 е по-бошлаф работа, отколкото тази, вложена в Kemper или Axe-Fx.

Колко пъти си свирил на живо с "Профилаторите" или с Guitar Rig, през хубав предусилвател и интерфейс, за да можеш

да раздаваш определения?

Редактирано от Evtim Djerekarov
  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за Кампера и АХЕ е точно така, просто са над всякакви други симулации, рингове и т.н. Можеш да отидеш на сайтовете им и да разбереш каква е технологията. Тя не е еднаква за двете но няма по-добро в тази област за момента.

Имаме един колега по-горе хубаво предложи теста да е сляп за да се чува с ушите, не с очите.

 

Отделно усещането при свирене не е въпрос на тази тема, това вече го казвам за не знам кой път, целта е да се изкара някакъв звук и да се прецени до колко е близък с оригинала. Дали е близък, защо (не) е близък и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но точно усещането/саунд при свирене кара един музикант да свири добре и да е себе си,ако е за отбиване на номера лесно се мята едно ласо в пулта с една амп симулация

 

В къщи/студио/репетиционна ще си паля лампите, а не да се моля да светнат след всяко блъскане по пътища

Нищо не пречи да свалиш лампите ако толко караш по дупки и да ги сложиш после пак

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.