Jump to content
Българският форум за музиканти

Размер струни, мензура, опън - Калкулатор


G.Varbanov

Recommended Posts

''Only the truth will set you free." :)

 

Между другото, така съвсем по темата да допълня, че когато 'сваляме' в ниска настройка се налага ново интониране.

Някои инструменти с по-тесни мостчета/струнници не позволяват защото се налага удължаване на струната.

 

пп Изхвърли ги най-добре и ще ти мине :) (шегичка)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:excl:  Нека да си изясним нещо уж известно на всички и разбиращо се от само себе си - как измерваме мензурата?

Мери се от нът до върхът на дванайста позиция и се умножава по две!

Други мнения?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо такова..

Но и така може да има известна неточност.

Може би е най-правилно да измерим разстоянието примерно от 1-во до 12-то(или някое друго високо прагче) и след това да ползваме някой от калкулаторите за мензура, за да видим каква точно е мензурата.

Може да е необходимо да повторим процедурата неколкократно, заради възможната статистическа грешка от неидеалното позициониране на прагчетата, което понякога е налице.

От друга страна - повечето китари се произвеждат със няколко типа стандартни мензури.

Нъта не винаги е поставен на точното място, защото струните са по-високо от върховете на прагчетата(очевидно) и при натискането им се получава малко повишаване на тона, особено на първите 2-3 позиции.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, ама май ще да има разлика като опън на различните марки струни при еднакви размери комплекти. Различни материали, обработка ... знам ли :) 
Може да е трудно доловима от свирещия, но смятам, че ще я има. 
И да не е така пак не си струва задълбаването толкова за в тия калкулатори според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От друга страна - повечето китари се произвеждат със няколко типа стандартни мензури.

Би ли пояснил накратко - не съм съвсем наясно с типовете "стандартни" китарни мензури и какво е тяхното приложение! Всъщност коя мензура е стандартна - 25.5" или...?

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

25.5 е инча е на Strat, мисля Tele и другите фендерски, повечето суперстратове, както и Акустичните уестърн китари ( а май и класическите размер 4/4). Gibson LP/SG са със по-къса 24.75-инчова мензурам ако не ме лъже паметта. A PRS са с междинна дължина на мензурата от 25 инча. Повечето китари са 25.5.  Най-често гибсън копията са 24.75, а 25 се среща рядко - главно при PRS и техните копия. Разбира се, баритон китарите например, са с по-дълга мензура. Има и китари с по-къса мензура, но тези, които изброих може би покриват 95% от случаите. Дори старите електрически кремонки са 25.5

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голяма част от BC Rich-овете са с мензура 24 и 5/8, а съм чел някъде, че тази мензура съвпада с тази на Gibson-ите и 24 и 3/4 е само обявената. А в някакъв форум пишеше, че действителната им мензура е 24 и 9/16 и това беше извадено от някакъв наръчник за изработка на китари. Който има Gibson, той да каже...

Редактирано от Eagle5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както горе стана ясно - измерването е проболематично. Седлата долу са подвижни, а нъта понякога не е точно на мястото на 0-во прагче.

Трябва да се мерят разстояния между отдалечени прагчета и после да се смята(или налучка с някой онлайн калкулатор).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След   мерене и плюнчене   на моята (24.75in = 62.87см), стандартно гибсън копие (washburn WI64), стигнах до извода, че за да имам нарастваща прогресивно сила на опън (т.е 5-а струна да не ми е натегната повече от 6-а) трябва да си поръчвам единични къстъм струни със съответната дебелина.  Доста по-скъпо ще излезе. Нищо лошо, ако калкулатора и измерванията са точни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми,свали малко брижа откъм дебелите жици и ще падне тягата,при мен ташака е,че,първите струни съм ги вдигнал малко по високо от горните,да не ми звънкат и в ампа и да не заглъхва при бендове,а доста китаристи ползват миксирани струни от различни комплекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм ги смъкнал дотам, че да не бръждят дори и при  силен удар. "Регулирах" тръс рода преди това. След това интонирах и намествах разстоянията. Най- накрая стигнах до извода, че трябва да отида на лютиер да ми оправи мандолината. Още не съм отишъл.Личи си по миксовете ми :hooray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.