Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с гайдата


Recommended Posts

От скоро се уча да свиря на гайда но има малък проблем.Когато я надуя  ( и имайте в предвид че ручилото ми е добре запушено и въздух не излиза) , гайдата вади тон , но за кратко поради факта че спада прекалено бързо .Дали е заради мъха че е голям (а той наистина е ) или предната дупка  на гайдуницата  е трърде голяма?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.Това което можеш да направиш е да потърсиш някой майстор който прави гайди и като отидеш да му кажеш да ти направи един пискун който да е по лек да иска по малко въздух обаче ще го пробваш смисъл дори да не можеш да изсвириш мелодия изсвири си само тоновете за да видиш как звучат защото ако е много лек и иска много малко въздух а ти натискаш прекалено силно тона няма да излиза хубаво и ще ти и спира гайдата затова трябва да пробваш ако ми кажеш от кой град може би ще успея да ти кажа къде може да отидеш а за ручилото може когато свириш да го махнеш цялото и на негово място да сложих една тапа от вино шампанско или каквато имаш стига да влезе ако не влезе може да я издялкаш малко и така а пак когато се насвириш може пак да си прибереш ручилото а тапата да я сложиш във последната част на ручилото която е най долната, дано съм успял да ти помогна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Пловдив съм , и това с ручилото си го правя , смисъл зъдух от там не излиза поради факта че е запушено гнездото на ручилото.А да те попитам според теб ще се управи ли проблема ако конците на пискуна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Пловдив съм , и това с ручилото си го правя , смисъл въздух от там не излиза поради факта че е запушено гнездото на ручилото.А да те попитам според теб ще се управи ли проблема ако бутна нагоре* конците на пискуна ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип където са конците трябва да има едно гумено кръгче което като го мърдаш нагоре или надолу тонът се понижава или увеличава и няма общо с това колко въздух ще иска а само да попитам за каква гайда става дума джура или родопска?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи предполагам че пискуна ти е от бамбук не е от плексиглас, иди при някой майстор и му кажи да ти направи плексигласов изглеждат бели на цвят или може да са от текстолит и да са черни на пипане са като пластмаса горе долу няма начин да не ги познаеш.По принцип бамбуковите искат доста въздух и преди всички са свирили с такива но сега си взимат такива каквито ти казах и искат доста по малко въздух

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не се лъжа пискуна мисля че е от дрян , но не съм сигурен.Но със сигурност не е бамбук :D

Редактирано от Imperial
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.