Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампови усилватели размяна на лампи.


Recommended Posts

Здравайте! Имам Marshall JVM искам да попитам как стои въпроса със смяна на лампите?

Примерно ако вместо Лампи Маршал сложа Фендер ще се отразили на ампа има ли някаква опасност за самия усилвател? И дали има значение мощноства на усилвателя за лампите?

 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само лампи Гибсън не слагай....Човече, явно нищо не разбираш от такава техника - просто занеси усилвателя на майстор...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо ще ги сменяш??

Лампите си имат модел и производител, който най вероятно не е фендер или маршал :D.

Между различни производители и дори лампи на един производител може да има някакви разлики в звука (година на производство, колко са ползвани, в какво състояние са)

Но защо ще ги сменияш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бе хора няма да ги сменям просто питам!  Усилвателя е почти нов просто един ден като изгори лампа да знам какво да правя  тъй като имам Груув лампи на фендер. Чувал съм че понякога слагат други лампи и пак бачкат амповете просто искам да знам как седят нещата....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При всички случаи не взимаш енергоспестяваща лампа от магазина.

Лампите имат модели (да кажем по-популярните са EL34, 6L6, 6V6, EL84, 12AX7, 12AT7, GZ34 и много други) както вече споменаха, производителите могат да бъдат различни.

Така че няма никакво значение дали лампите са брандирани Маршал, Фендер или Groove Tubes (в случая съвсем няма значение, защото нито една от трите компании не произвежда лампи, просто ребрандират руски, китайски или чешки).

Тъй като към момента е видно, че знанията ти в тази област са силно лимитирани е добре:

- да почетеш малко по въпроса, за да се ориентираш

- ако имаш проблеми с усилвателя да го занесеш на човек, който разбира. Смяната на крайни лампи, например, не е толкова проста работа, като да извадиш лампата и да сложиш нова.

успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сънчо ти описа доста добре какво да правиш.

Наистина, лампите се произвеждат в малко на брой заводи, а отделните търговци ги брандират(и да се надяваме, селектират).

Лампите в усилвателите за китара се делят най-условно на два типа:

 

-Предусилвателни(най-често триоди) като 12АX7/ECC83, 12AU7 и др. Те се ползват предимно в предусилвателя и фейз сплитера.

-Мощни (най-често пентоди или beam тетроди) като EL84, 6L6, EL34, 6V6... Те се ползват в крайното стъпало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът ми беше какво ще стане ако примерно вместо EL 84 крайни лами каквито са моите се сложат 6L6 това исках да попитам иначе горе долу ми е ясно кои са предусилвателни и кои са крайни лампи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако Маршала е JVM, на мен поне ми е интересно кой модел е с EL84? Познатите на мен модели са с EL34.

В цокъл на EL84 не може да се сложи 6L6 (и слава Богу :) ).

По принцип и EL34 да е, Маршалите обикновено са така изпълнени, че не може просто да сложиш 6L6.

От друга страна, ако разполагаш с излишни 3-400 евра, защо не? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че изходния трансформатор на JVM e създаден за ЕL34 крайни лампи ,   възможно е да се модифицира  и за 6L6.

Анодното напрежение е около 475 волта.

 

За тази цел стойностите на някой съпротивления трябва да се променят:

JVM_PA_zpsc599b225.png

 

 

Най вероятно трябва да се пипнат и стойностите около биас тримерите за да може  6L6 да бъдат вкарани в правилния режим:

JVM_Bias_zpsfac61ce2.png

 

Всичко това трябва да бъде извършено от специалист.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А горе долу на колко време гори лампа. Като се има предвид че рядко пускам резачки? Защото чух някви доста противоречиви мнения. Питам защото до сега съм бил с транзисторен усилвател и рано или късно ще се сблъскам с този проблем не пречи човек да попита нали така се научава :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Dafi-Duck

 

Нааай-общо казано, ако подмениш един тип (усилвателни) лампи с друг тип, ще имаш различно усилване (сила на звука) и различен хедруум (ниво на чист сигнал преди да настъпи изкривяване при натоварване на тези лампи)!

 

 

Мааалко по-конкретно: Горното важи при що годе стандартно изпълнение на една схема, целяща постигане на коректно усилване* на звуков сигнал!

 

коректно усилване* - усилване с възможно минимална промяна характера на сигнала (т.е. - без колорации и изкривявания)

 

 

Още по-конкретно: При китарните  усилватели (специално) почти не се търси 'коректно усилване' на сигнала, а персонална характерност търсена/осигурявана с различни степени на колорация (характерен войсинг); филтърно обслужване (корекции); изкривявания ... Това се постига с различни схеморешения. По-принцип конструкциите не позволяват произволна подмяна на различни типове (усилвателни) лампи, освен ако това не е предвидено в схемата и съответно указано! Или пък схемата(усилвателят) трябва допълнително да се преработи!

 

 

Усилвателните лампи не горят от самосебе си! За целта трябва някой да им помогне! Т.е. - или да ги произведе калпаво, или да ги експлоатира зле (например, да ги "забучва" там, където не им е мястото). Тези лампи могат да се износват при работа и така да променят параметрите си (съотв. - звученето което се очаква от тях). Обаче как, кога и за колко време се случва това при китарните усилватели, може да се отговори само за конкретен случай (конкретен усилвател + конкретен свирач), а принципно може да се прогнозира с малка степен на точност!  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 24 поста само 6 са горе долу по темата

И на друго място бях казал-повечето теми тук завършват по този начин.

Защо ли?

Това не е професионален форум на слаботоковите техници и инженери.

Има си и такива,но някои тукашни колеги там са хрисими.

А тук е друго-музиканти,които нищо не разбират от такава техника,или малко.

Дай да ги поставим на място.

Повечето колеги тук са силни в някоя област.А някои може би в повече.

Не ги познавам за да дам пример,но за мен ще кажа-музикант съм в най добрия български симфоничен оркестър,имам плочи

с един от най добрите джазови оркестри в България.Лютиер съм с отговорност в  министерството на културата по оценяване на

музикални инструменти.Един от двамата майстори на лъкове в България и не само.Имам поне още 4-5 професии.

Винаги когато тук някой е имал нужда от нещо свързано с лютиерството,или с класическа музика съм давал съвети и никога не съм си позволявал

да се подигравам,или да обезценявам труда и желанието на някой нещо да сътвори сам.

Никой нищо не печели от подобно развитие на темите тук.

Напротив-хора остават с горчив привкус.

А има млади,които искат да сътворят нещо вместо да си губят времето с вредни неща.

 

Съжалявам за излиянието,но дори да си велик,не трябва да се държиш неуважително.

Това по някакъв начин се връща.

Последния ми пост тук.

Бъдете здрави.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.