Jump to content
Българският форум за музиканти

Ладове


Recommended Posts

Абе не тачите тука Локрийския лад, гледам! А си е ноо як, нищо че е с 5та ниска :singer:

 

Мене си ме радва и си го свирим редовно :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
А междувременно благодаря на пътния бегач дето ме светна, че древна Елада била комунистическа държава.

:D

:think: абе аз не съм чул никъде по света да им казват "old modes" например

 

... ама ако като стари ладове те кефят повече - се съгласявам с теб на момента :violin:

Редактирано от Putniq Bega4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да каже къде е точно тоя Русинов че искам да потърся книгата на Ангел Везнев - на мен също ми е попадала и е много добра. Ако някой знае къде другаде също може да се намери - да каже, моля!:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност няма такова нещо като "миксолидийски лад е мажорен" или "... е минорен". Има 1 мажорен лад (старинен лад: йонийски) и 1 минорен ("по старому": еолийски). Другите се определят като близки до мажорния и минорния спрямо третата им степен (дали стои на голяма или малка терца от тониката).

 

Пак само информативно :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност няма такова нещо като "миксолидийски лад е мажорен" или "... е минорен". Има 1 мажорен лад (старинен лад: йонийски) и 1 минорен ("по старому": еолийски). Другите се определят като близки до мажорния и минорния спрямо третата им степен (дали стои на голяма или малка терца от тониката).

 

Пак само информативно :)

E - като се замогна те черпя бира специално за тоя ти пост!!! :(

 

Подушвам, че сме от една порода :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност няма такова нещо като "миксолидийски лад е мажорен" или "... е минорен". Има 1 мажорен лад (старинен лад: йонийски) и 1 минорен ("по старому": еолийски). Другите се определят като близки до мажорния и минорния спрямо третата им степен (дали стои на голяма или малка терца от тониката).

 

Пак само информативно :cheers:

Ae да доуточниме за последно:

 

Йонийски - натурален мажор;

Дорийски - минор с висока 6та;

Фригийски - минор с ниска 2ра;

Лидийски - мажор с висока 4та;

Миксолидийски - мажор с ниска 7ма;

Еолийски - натурален минор;

Локрийски - минор с ниски 2ра и 5та.

 

:read:

 

Чети и черпи :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинете много,но дали Е.Т.М. се еизчерпила на книжния пазар та се отварят такива теми?

Според Е.Т.М. - локрийски лад - НЕМА - и въобще не се употребява... Айде нема нужда да я търсиме тая книжка ... :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да не спорим за това има ли няма ли.

Приемете, че има Локрийски лад. Строи се от седма степен на натуралния мажор. Състои се от фригийски и лидийски тетрахорд и се характеризира, както е упоменато по-горе с ниска 2-ра степен (характерно за фригийския) и ниска 5-та степени (от където започва и лидийския).

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Glacierise, много извинявай, но откъде да чета и черпя? Може би си издал някакъв нов учебник по Теория на музикалните елементи? Пък, за доуточняването, нещо не ти е много доуточнено доуточняването. Но празни приказки няма да говоря. Привеждам извадки от Парашкев Хаджиев - "Елементарна теория на музиката", второ издание:

...Едва в края на Средновековието към тези осем лада били добавени още четири: йонийски, еолийски (това са нашите съвременни мажор и минор)...

(Тоест, мажора и минора се разглеждат като отделна група от старинните ладове)

 

...Така се е достигнало до постепенното отпадане на църковните ладове и установяване господството на съвременните мажорни и минорни ладове...

(Под "църковни" разбирай "старинни"; споменава се малко преди цитирания пасаж)

 

...Йонийският лад по строеж съвпада напълно с натуралния мажор. Дорийският лад може да се разглежда като построение върху II степен на натуралния мажор...

(И отново имаме показване на сходствата с мажор/минор)

 

...Три от тези шест лада са с мажорен характер - при тях тризвучието, съставено от трите устойчиви тона (I, III и V степен), е мажорно. Тези ладове са йонийски, лидийски и миксолидийски. Останалите три лада - дорийски, фригийски и еолийски - са с минорен характер (тризвучието, съставено от трите им устойчиви тона, е минорно)...

 

Някъде да видя, че йонийски лад е натурален мажор? 'Щото бай Парашкев пише, че са сходни. За дорийския не видях да е "мажор с висока шеста" (да не говорим, че за мажор да кажеш "висока шеста", е, меко казано, грешно). Пише, че е с "мажорен характер".

 

 

:read:

Чети и черпи :rolleyes:

???... :greenangel::greenball: Аз съм чел, чел, и съм черпил. И са ме изпитвали много пъти на тези неща. А ти?

 

P.S. Единствено само съжалявам, че споменаването на образованието ми може да се възприеме като самоизтъкване (моля, това категорично не е така!), но аз никога няма да ти кажа "Чети и черпи" по въпроси относно китари, кубета и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да се извиня най-официално на Glacierise за по-горния ми пост. За съжаление побеснях от репликата му "Чети и черпи". Отговорих прибързано и крайно афектирано. Съжалявам за постъпката си. Вярно, че е малко "след дъжд - качулка", но... И като се има предвид, че, изглежда, постъпка като тази не ми е единствена, вадя си мнение, че не съм в полза на форума с това. Прочетох темата във "Говорилня" по този въпрос и много се засрамих.

 

Междувременно си давам почивка няколко дена - няма да участвам във форума, само ще чета мненията на другите. След това, ще положа усилия да не се дразня от разни коментари и да не им обръщам внимание занапред.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, не съм имал предвид да изразявам каквато и да е емоция към когото и да е. Казвам каквото знам, и се уча от тези, които знаят повече от мен. Това го написах, за да е от полза, и по никаква друга причина.

 

Не виждам защо да не кажеш, че си с музикално образование - какво лошо има? Глупавото беше само, че обърнахме дискусията към наименованията на нещата (не че не са важни), а не към същността B)

 

Както и да е, знаенето е важното - за това сме тука - да учим себе си и другите B)

 

Peace and respect!

 

П.С.: Щом ти не искаш да черпиш, черпим аз - имаш една бира от мене :greenball: Ае доскоро :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да се извиня най-официално на Glacierise за по-горния ми пост. За съжаление побеснях от репликата му "Чети и черпи". Отговорих прибързано и крайно афектирано. Съжалявам за постъпката си. Вярно, че е малко "след дъжд - качулка", но... И като се има предвид, че, изглежда, постъпка като тази не ми е единствена, вадя си мнение, че не съм в полза на форума с това. Прочетох темата във "Говорилня" по този въпрос и много се засрамих.

 

Междувременно си давам почивка няколко дена - няма да участвам във форума, само ще чета мненията на другите. След това, ще положа усилия да не се дразня от разни коментари и да не им обръщам внимание занапред.

Айде да си говорим а? Ще е интересно, поне за мен! Верно! :exclaim:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.