Jump to content
Българският форум за музиканти

Живо свирене с лаптом и миди клавиатура


rusnaka

Recommended Posts

Тук обяви има достатъчно

 

Аз моя PowerBook си го взех чрез този форум и определено не съжалявам. В момента същия като моя там се продава за 800 лв.

 

П.П. Тъй като очевдно сте малко поне запознати с продуктите на Apple, не би трябвало да ви притеснява факта, че става въпрос за процесори под 1 GHz :ph34r:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, толкова ли не се сети някой модератор да коригира малко тая тема.

 

В отговор на Живо свирене с лаптом и миди клавиатура[/b]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Донеси си си единия гигахерц и ще го забия епъла с един акорд на... няма да кажа кое.

1 гига - Смееех (ако и да е епъл)

Братче - ако пускаш само миди - да ти управлява синта - и с АТАРИ и ПРАВЕЦ 8 можеш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jabatajabata - Прекрасно знам, че всеки може да се изкаже като типичен българин и не мисля, че има нужда да се правиш на голям разбирач.

 

Не казвам, че такъв компютър е върха на сладоледа, но мога да ти кажа, че на него съм пускал по 4 виртуални синтезатора и не съм имал проблеми. Мога също така да си свиря в реално време с 2 мс закъснение, което смятам е прилична латенция.

Важното в случая е, че като си пусна подложка или квото и да е, не се притеснявам, че ще има пукания, забивания и други такива глупости. Всеки, разбира се, има свободата сам да избира - аз просто споделям някакъв опит, който явно е МНООООГО ПОД ТВОЯ - виждам че си наясно с всички проблеми по земята от всякакаво естество.

 

Аре мир - нали уж сме културни хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем

И аз пускам 20 софт синта ама то онези дето са по 1 dll и най-често фрии. Стига да не са правени със синтедит, че те гълтат доста.

В момента в който пуснеш един Хиперсоник или Дакота (цитирам доста популярни над средното ниво софт ситове)...или подобни нещата стават други. Само зареден (без да свири) Дакота ми заема 8% процесор а в момента в който засвири 14-18% (P4 HT 3.0 GHz Fudjitsu-Siemens)

Или както се казва - всяко хибаво нещо си иска ресурс.

Аз съм с две ръце за Епъл, но 1 Гхц. все пак е нищо за мен .Системните изисквания на съвременните неща често надвишават 1Гхц за какъвто и да е комп колкото и да ни е гадно.

Колкото до опита който има всеки един от нас - това най-често е опит трупан от опит и грешки - наши или на наши познати. Истината винаги е по средата. Защото ние не задаваме еднакви задачи на машините си. Затова си има тестери. Те казват безгрешка.

Успех.

Редактирано от jabatajabata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано не съм пускал точно на такава машина софтсинтове, НО!: Хайперсоник специално въобще не е пример в подкрепа на мнението на jabatajabata - напротив той е бая лек (имам пред вид РОМплер-частта де, не съм наблюдавал оня модул Ultra Analog или както там се казваше колко товари..). Мисля още, че на тая машина няма да има проблеми и с Про-53 или ФМ7.. Даже сигурно може поне две-три инстанции едновременно..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обяснявам, по скоро разказвам това което се случва.

На лаптопа описан по-горе 3ГХц П4 Хипер триит.. 512 РАМ и на Десктопа - само че с 2.6 процесор (пак П4 Хипер триитинг) има различно натоварване на процесора. За моя изненада на лаптопа както казах само лоуднат Хипресоника е 8% а на десктопа е 3-4%+

Има и пояснение - Хиперсоника ми забива като ВСТ затова съм го пуснал ДХи.

 

Специално пускам ФМ7 за да сравниш какво става (за мен той е лек) - 5% лоуднат на лаптопа

Нямам го на десктопа сега,но по спомен винаги разликата е около 30% по-малко натоварване в полза на десктопа. Което значи че на десктопа ФМ7 ще е примерно 3%. Това на 10 мсек АСИО

Други стойности при лаптопа

SampleTank Free - 5%

V-Station -9%

PENTAGON 1 - 6%

z3ta - 11%

CRYSTAL - 5-6-7 %

D'cota - 8-13 %

Останалите се движат в диапазона 1-15%

 

Нямам представа защо става така - може шината на лаптопа да е проблем и да е бавна примерно. Може защото процесора е все пак за мобилни устройства.

 

Не знам - но и на двата компютъра се принуждавам да замразявам траковете защото рядко ползвам по-малко от 12-18 софт синт трака, а някои от синтовете нямат опция за мултитимралност и ги зареждам повече от един път т.е. с всяко зареждане вземат своето. Отделно се случва да имам и по -5-8 аудио трака (стерео) и към тях ефекти в реално време...абе мазало.

 

Определено на дълги синт леъри с отзвучаване се бъгва и качва над 89% при което естествено първо накъсва звука а после "умира"

 

Ако имам само аудио тракове - не съм стигал до забиване, но мога за идеята на форума да пробвам кога ще "умре" лаптопа и кога десктопа. Лаптопа е с "бавен хард" на 4500 оборота

Редактирано от jabatajabata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много се задълбахте и абсолютизирахте в честотата и май сте пропуснали един факт - става дума за различен тип архитектура на процесора. iBobz е прав, старите макове бяха по-бързи от ПЦ-тата, въпреки че честотите има бяха доста по-малки. Това се дължи на различната архитектура, на скоростта на операциите с плаваща запетая и т.н. Може да видите независими бенчмаркове, да прочетете разни статии по въпроса кое е важно при производителността на един процесор - само тактовата честота или друго. Не съм специалист и затова съм чел само общи неща по тази тема, но не мисля, че има спор за това, че честотата не значи вече това, което беше едно време. Ако сте забелязали, АМД си пускат процесорите с определния като "3000+", като всъщност процесорът работи на 1800 примерно. На сайта на АМД наистина може да се види обяснение защо е направено това - защото новите архитектури дават производителност, която не може да се идентифицира само с честотата, но хората продължават да си мислят, че само "размерът" има значение. Ми че сегашния ми лаптоп уж е на 1.6 гигахерца, а пък работи осезаемо по-бързо от десктопа в работата ми, който е на 3 гигахерца, при това с двойно повече РАМ. Не се заяждайте, давайте го по-кротко. Макинтошите са всепризнати лидери за аудиопродукция, операционната система е по-добра (според някои най-добрата от този тип), значи има за какво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е.

Ако ПЦ е марков - то той също ще е много по производителен от - асемблиран със същите параметри. Епъл - респект - но скъпи и трудни за поддръжка в бг.

Липса на качествен (ако изобшо има) фрии софт (доколкото знам). Това не пречи да искам да си купя - по скоро от любопитство.

 

Освен това понеже явно възникна спор - някой знае ли каква всъшност е разликата между INTEL CORE DUO който е за PC и INTEL CORE DUO който се вгражда в ЕПЪЛ, че изведнъж стана дума за различна архитектура..и производителност ...аз не знам затова питам.

Редактирано от jabatajabata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам, разлика в архитектурите няма - позлва се същия Интелски процесор. Сега четох, че причините за тази промяна са две - слабото развитие през последните години на предишната PowerPC архитектура и изоставането и от PC, както и високата енергийна консумация, която я прави неподходяща за лаптопи.

 

P.S. Ето това е добра статия по въпроса http://en.wikipedia.org/wiki/Hertz_Myth

Редактирано от CyberGene
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, новите Макове работят с Интел процесори, като хардуерно един такъв мак почти не се различава от PC със същият процесор. Ползват се едни и същи памети, едни и същи видео карти, аудио карти и т.н.

 

"Славата" на Маковете е свързана с това, че първите им версии са доста примитивни откъм мултитаскинг.

 

За какво става въпрос - първите версии на практика не поддържат поддържат мултитаскинг. Когато се пусне приложение (било то аудио или просто текстови редактор), това приложение работи все едно, че е единственото приложение работещо на този компютър. Могат да се стартират едновременно много приложения, но само активното (и видимо на екрана) работи и разполага със всички ресурси на хардуера.

 

В по-късните версии се въвежда кооперативен мултитаскинг, при който нещата са малко по-различни. При този тип многозадачност, много приложения могат да бъдат стартирани и реално работят паралелно, но хубавото (от гледна точка на мултимедийният софтуер) или лошото (от гледна точка на цялостна ефективност и стабилност) е в това, че всяко приложение определя колко дълго време да работи и колко време да "отпусне" на останалите работещи приложения. При тази схема, ако едно приложение има сериозна нужда от ресурси, то може да бъде програмирано така, че да бъде "лакомо" :D

 

Каква е ползата - ползата е ясна - мултимедийните приложения (в това число и аудио софтуера) могат да имат далеч повече ресурси, отколкото когато биват използвани в премптивен мултитаскинг (Windows 95, 2000, XP etc.).

 

В новият MacOSX се използва преемптивен мултитаскинг. При този режим операционната система определя колко ресурси да отпусне на всяко приложени, като по този начин се подобрява общата ефективност и стабилността - няма начин приложение да блокира всички ресурси за себе си и ако блокира да блокира цялата система. Тук блокиранията са основно свързани с работата на периферията, чийто драйвери работят в kernel mode и всяко сриване, може да доведе до нестабилност на цялата система. При добри драйвери и липса на проблеми с хардуера, този тип операционни системи са в пъти по-надеждни.

 

От тази гледна точка, съвременните Макове лежат на стара слава по отношение на аудио софтуера.

 

Друга причина, MacOS да се възприема като много по-подходяща за аудио софтуер е факта, че MacOS предлага технология (Core Audio), която позволява достъп до аудио хардуера минавайки през сравнително малко нива на абстракция (HAL). Това от една страна намалява латентността при работата с аудио интерфейсите и от друга общото натоварване на системата - всеки layer на абстракция харчи процесорно време за обработка.

 

При Windows има твърде много нива на абстракция, особено по отношение на звука, което го прави неподходящ за аудио обработка. Този проблем е частично разрешен от Steinberg с въвеждането на ASIO платформата, за която доста производители предлагат драйвери. Това всъщност дава възможност Windows да бъде възприет като платформа за аудио запис и обработка.

 

Изглежда от Microsoft са решили да подобрят позиционирането на Windows като платформа за аудио софтуер и затова в новият Windows Vista има технология, която е доста близка до Core Audio на MacOS. За съжаление, това няма да доведе до скорошно подобряване на нещата при Windows. Първо ще мине още известно време, преди Vista да стане стабилна. Второ, наличието на тази технология не значи нищо само по себе си - ще се наложи да се пренапише входно/изходната част на аудио софтуерите (Cubase, Sonar etc.).

 

Последно, но не на последно място, основната причина MacOS да се използва за аудио софтуер толкова интензивно е факта, че за разлика от PC, тук няма "жълт" хардуер и някои от сериозните софтуери като напрмер Logic работят само под MacOS. За звукозаписните студия, общата стабилност на системата е на първо място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

niki123bg доста добре обясни нещата.. Евгени също добре го каза, че не само размера има значение:D примерно новите мобилни процесори на пц-та са с по-ниска тактова честота, но пък имат повече кеш и за това производителността им е по-голяма: пример: предишната ми десктоп машина беше със селерон на 2 гхц и като пуснех реактор 5 без дори да свиря натоварваше цпу-то на 100% и казваше че не може да работи.. сега лаптопа ми е със селерон на 1.4 гхц и мога да псна три инстанции на реактор.. само че "малката" подробност е че предишния ми процесор беше с някакви смешни няколко килобайта кеш, а сегашния е мисля с 1 МБ.. и все пак поддръжката на някои по-нови мултимедийни инструкции също има значение де.. друго важно нещо: един приятел има лаптоп (ПЦ) с процесор core duo на 2 гхц - доста яка машина.. обаче се оказва че ако позлваме само вградените аудиокарти, моя лаптоп може да работи с много по-ниска латенция от неговия при положение че е с по-слаби параметри - моя мога да го подкарам на 2 мс с един синт а на неговия - чак на 16 мс работи с един синт без да пука.. Значи явно не само процесора има значение за адуио.. Най-вероятно и аудиокартата е от голямо значение..

И накрая: мисля, че в случая с лаптопа на iBobz ставаше въпрос не да се подкарват 20 vsti едновременно, а 2-3.. И съм сигурен, че той не ни лъже за това..Ако искаш 20 - е нема начин - требе по-сериозна машина.. Но дори и на такъв по-слаб лаптоп с повечко фрийзване може да се работи макар и по-мъчително.. А от гледна точка на живото свирене - един или два добре оптимизирани синта като про-53 или фм7 мисля, че никакъв проблем не биха му представлявали в реално време

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора ;)) То до къде стигнаха нещата - аз една седмица не съм проверявал тук а пък вие сте изписали целия свят ;)... В крайна сметка взех си ACER 512 RAM, 1.73 GHz 2MB L2, 80HDD и мисля че си реших проблема... Сега остана да си продам стария лаптоп... И дано успея щото определено няма да мога да си купя външно М-Аудио...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jabatajabata сори, но като имащ известен опит в тая сфера ще кажа една поговорка- по-добре да мълчиш и да се правиш на некадърен, отколкото да изръсиш нещо и да докажеш, че си :lol: Нищо лично...

 

П.П. Какъв е този преносим комп с 3.2ГХц процесор? Може ли марка и модел?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.