Jump to content
Българският форум за музиканти

Влияе ли типът дърво в/у звукът на ел.китарата,когато е включена?


ZLE

Recommended Posts

Oт доста време в Youtube тече задочен спор дали вида на дървото,от което е изработено тялото на електрическата китара
влияе на звука,който издава КОГАТО е включена...
Аз следя с интерес този спор,защото в него участват едни забавни типове като Scott Grove,"The Captain"Lee Anderton и Rob Chapman
и шоуто е пълно.
 
Но също го следя от чисто практически интерес,защото това е важен въпрос.Много хора харчат луди пари за инструменти
от екзотична дървесина,като коа,уенге и т.н. и не е маловажно дали в това има смисъл,или са пари на вятъра.
 
Заслужава ли си да платим повече за дърво(понякога двойно),или да вложим тези пари в по-качествен процесор,усилвател или просто
в инструмент от стандартните видове дърво,но с много качествена изработка.
 
Досега видео клиповете в Youtube,които показваха някакви опити за ТЕСТ на спора бяха меко казани смешни...
 
Но буквално преди ден-два се появи видео от един английски майстор-лютиер,който с две думи поправя евтини китари
и ги привежда в що-годе нормален вид.Човекът изглежда честен и добронамерен и внушава доверие.
 
Ето с две думи тестът:
 
1.Той взима един Скуайър,който му е даден за поправка и с него записва прост мажорен акорд в програма(мисля,че спомена нещо като Про Лоджик или подобно).
 
2.След това с лазер и шублер измерва всичко,което смята за важно и влияещо(ъгъл на грифа към тялото,височина на пикъпите и т.н.)
 
3.След това БЕЗ да маха струните от грифа разглобява китарата,взима грифа,струните и бриджа и ги сглобява към тяло,изработено от
КУХНЕНСКИ ПЛОТ(!!!???WTF?!)
 
4.Монтира същите пикъпи,както са си в пикгарда,настройва всичко и записва същия акорд.
 
5.Миксира двете писти една в/у друга с леко разминаване,та каче да може да се чуват акордите непосредствено един след друг.
 
6.Анализира и дава заключение :)
 
Препоръчвам ви да го изгледате и можем да коментираме резултата.

Ето и самото Видео:

http://www.youtube.com/watch?v=1mH5hwLkxCI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами разлика има.Аз я чувам ясно.Сега от Скуайър до кухненски плот може да не е много голяма разликата(особено за начинаещ китарист) ,но ако се съпостави при някоя скъпа китара(като оригинален Гибсън или Фендер made in USA) разликата ще е направо ушевадна.Все пак типа дървесина не е единственият фактор ,а е част от уравнението(във една или друга степен определяща цялостния тон) и все пак се тачи много от китаристите защото всичко останало може да се смени по китарата ,но дървесината на инструмента е основата от която се изгражда цялостния му вид като звук ,визия ,дизайн и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като е толкова важно за теб защо не потърси в youtube сравнения между абсолютно еднакви китари направени от различни дървета и щеше да си отговориш на въпроса :)

 

ето един пример.

 

От моя скромен опит с няколко китари от различни дървета, които съм имал по-дълго време, бих казал, че дървото допринася за характера на звука, състейна, усещането докато свириш, feedback-а когато свириш силно и не на последно място - визията(което няма значение тук). Факт е обаче, че въпросните минимални разлики между самите дървета, добавени към останалите малки разлики и детайли правят фундаменталната разлика между звука на една и друга китара.

 

Много ми е смешен аргумента, че в крайна сметка адаптера не бил микрофон и нямало как да улови вибрациите на дървото. Е да обаче ако не си американец(=IQ<70), ще се сетиш, че тези вибрации се предават и обратно към струната, и още по-важно - карат самия пикап да вибрира, което се отразява на звука на китарата. Лесно можеш да провериш характера на две различни дървета на две китари като с отворени струни почнеш да чукаш по тялото и грифа - при различните китари струните и самия звук от чукането по дървото са съвсем различни - особено при твърди/меки дървесини и тежки и леки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хе-хе 7th string гледал съм го разбира се.Това са точно Роб Чапмън и Лий,които споменах.Само,че тук изпускаш един много важен факт.

Двете китари са в ръцете на двама съвсем различни човека .т.е най-важната чат от уравнението е друга.Освен това две китари никога не са съвсем еднакви
дори да са от една поточна линия.
Аз честно си признавам,че накрая,когато двата трака са насложени не чувам разлика.Peace.

 

Едит:
Когато човека смени от Скуайъра на Кухнята ми се стори много по-глухо.Може би е защото ухото ми беше привикнало към по-високата октава или
по различната комбинация от пикъпи.Но насложени така,както си съответстват наистина ми звучат еднакво.

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, не бе!

Аз свиря на бас и съм доста сигурен, че следващия ми бас ще е с кленов гриф (или дърво с подобнии характеристики). Според мен дървото на грифа има голямо значение, на тялото също, но не е толкова ушебийно :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както казах, разликите са чуваеми, но не са очевадни - едната е малко по-остра, а другата - по-приглушена и без толкова състейн. По тази линия за различните хора може да се спори и, че всеки път като хванеш китара, независимо, че свириш едно и също, го свириш по не-точно същия начин...

 

Иначе и друго бих подчертал - добре е човек сам за себе си да прецени дали и какви разлики има между две китари - с различна дървесина, в различен клас, различна цена. Оттам си прави извода дали си заслужава лично за него да притежава въпросния инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

освен това има и друг момент, който научих наскоро при разглеждане на страницата на Caparison guitars. Пичовете открили, че доста сериозно влияние на звука на китарата  оказва дебелината на лака с който се пръска тялото. И те си решили там, че ще нанасят минимално тъник слой лак върху инструментите си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Апелирам да се въздържаме от използване на изрази като "сериозно влияние" :) Сигурен съм, че сериозното влияние е по-скоро в маркетинговата им стратегия отколкото в сериозността на влиянието на лака към звука. Освен това твърдението звучи твърде наивно, т.к. 1) за какъв лак говорим, 2) в/у какво дърво се нанася този лак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кога ще се научите да не слушате от youtube?!  Ако това ще е звуковият източник, дискусията се обезмисля. Да не говорим за всички останали условности, като се започне от начина на направа на записа и се свърши с нагласата на автора на клипа или по-лошо, опит за умишлена манипулация.

  • Like 5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въх!

Аз да бях пуснал тема Japanese guitars Vs USA guitars,щеше да е по-малко противоречива :)

blr като ти гледам статуса разбирам,че съм бил захапан по-скоро за спорта,отколкото от 100% убеденост,че греша.

Както и да е ,аз не твърдя ,че съм прав.Просто това чувам.Нито имам сметка да доказвам едното или другото.

 

Редактирано от ZLE
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те някои хора са си захапани по рождение :)

Не знам дали си от София, но ако си - може да попрочетеш за различни китари с еднакви адаптери, но с различна дървесина - ibanez със сигурност имат, и да отидеш да пробваш в икономов, xxxx и динакорд. В крайна сметка най-обективния тест би бил на няколко талпи от различно дърво да се опънат струни, да се сложи по един еднакъв пикап и да се анализира резултата. Иначе пак казвам - човек не трябва да приема тези неща с нагласата "има орехово тяло, значи звучи еди как си" :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...... Не е ли Роб Чапърс?

 

Чампмън е .Чапърс му е прякора.Представя се и по двата начина.Пнякога дори се представа като Роб Съдърланд,предполагам второто му име.

 

7thstring,да от София съм.Мога да скоча до Икономов,но нямам време.Темата не ми е идея фикс.Публикувах я ,защото ми се стори интересна.

 

Едит:Просто това,което ми направи най-силно впечатление е че кухненското тяло е направено от талашит.

Талашитът е стърготини слепени с лепило.Няма текстура,няма нищо.Просто разликата м/у него и истинско дърво трябваше да е от земята до небето.

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема идва точно на време! Предстои ми ремонт на кухня и щях да изхвърля перфектен дървен плот на вятъра! Между другото, малко офтопик, продавам 4, момент, 5 лютиерски китари. Китарите са с леки драскотини. Едната понамирисва на лук.  :yahoo:

  • Like 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха-ха ,ами то лютиера дето прави теста в другото си видео(има само 2 ъплоуда засега) показва китара с тяло от седалка за тоалетна чиния.
Има даже поставка за роло тоалетна хартия.Сети се на какво понамирисва ...Пожелавам ти късмет с продажбите,че ако е замоташ,ще купуваш
лайняна Е-II,не ESP  :virtuoz:

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.