Jump to content
Българският форум за музиканти


frostseer

Recommended Posts

Температурата, според Вас, не влияе ли на метала и дървото...

И като занесеш инструмент за сетъп какво? Мерят му температурата ли? :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влияе естествено,вдига се целия строй от студа,ако си разнасял инструмента при минусови температури..

Което ме присети за стария виц -

Иванчо казал,че телата се разширяват от студа,защото баба му го навличала с два пуловера и яке :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Хихиххихи, не съм фенерче, за да светя... хуаухахуаухахуахуа ;) Влага, температура на помещението, начин на съхранение на баса (когато не се свири на него), възможност на дървото и струните, да издържат на тези външни условия. Не претендирам, че мога да изброя всички външни сили, които действат... но хей, това не означава че ги няма ;) Това, което исках да кажа на Frostseer, е просто следващия път, когато му "загине" саунда на струните, просто първо да си провери сетъп-а на баса, ( ако не го е направил този път), понеже това спестява малко парички в по-дългосрочен план : )))) Другото, уважаеми Blr, е просто оф-топик дискусия между нас, която не е от значение за младия господин, който е започнал темата ;)

 

Гарантирам ти, че говориш пълни глупости. Аз също износвам струни за седмица-две и те уверявам, че освен че свиря с абсолютно чисти ръце, но и setup-a на баса ми е перфектен и всеки нормален човек го държи в стая без влага и студ. Какво, ако грифа ми е крив значи ще се ядоса и ще ми оклепе струните от яд? Тези работа които изброи- да прав си влияят на ДЪРВОТО, но струните се износват от мръсотия колкото и да не ти се вярва. С температурното разширение струните се РАЗШИРЯВАТ, а не губят свойството си да вибрират нормално и да имат хубав тон- с това им пречи мръсотията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Господин Захариев ;) ,както виждате предполагам, отдавна не взимам участие в темата, понеже има много по-квалифицирани хора от мен аз си мълча... Само искам да отбележа, че някои хора, включително Вие, не четете достатъчно внимателно... Къде из цялата тема, съм написал че сетъпа на баса влияе на износването на струните, че просто не се сещам? Опъна на грифа оказва влияние върху това как звучи бас китарата (НЕ ГОВОРЯ ЗА ИЗНОСВАНЕТО НА СТРУНИТЕ). Височината на струните оказва влияние върху това какъв ще е звукът на бас китарата, поради разликата в силата с която трябва да се дърпат струните. Ако силата на дърпане в дясната ръка (съответно лявата при левичарите) е една и съща, звукът при височина 3/32" е един, при 2мм е друг, при 3мм е трети  (ОТНОВО НЕ ГОВОРЯ ЗА ИЗНОСВАНЕТО НА СТРУНИТЕ). Тези две неща, височината на струните и опъна на грифа не са константна величина и си заслужава чат-пат да се проверяват, когато започне да не ти харесва звукът на струните... Но, спирам дотук с глупостите и Ви оставям на спокойствие ;) Правете това, което смятате за редно. Повече няма да взимам участие по тази тема. Усмивки и щастие на всички : )))))))))))))))) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Симптомите, които изреди колегата са особено характерни и за моята "любима" марка - Cort. Плюс височината на адапторите. Нема излизане на глава с тях.

 

Това е офтопик, няма връзка с износването на струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Господин Захариев ;) ,както виждате предполагам, отдавна не взимам участие в темата, понеже има много по-квалифицирани хора от мен аз си мълча... Само искам да отбележа, че някои хора, включително Вие, не четете достатъчно внимателно... Къде из цялата тема, съм написал че сетъпа на баса влияе на износването на струните, че просто не се сещам? Опъна на грифа оказва влияние върху това как звучи бас китарата (НЕ ГОВОРЯ ЗА ИЗНОСВАНЕТО НА СТРУНИТЕ). Височината на струните оказва влияние върху това какъв ще е звукът на бас китарата, поради разликата в силата с която трябва да се дърпат струните. Ако силата на дърпане в дясната ръка (съответно лявата при левичарите) е една и съща, звукът при височина 3/32" е един, при 2мм е друг, при 3мм е трети  (ОТНОВО НЕ ГОВОРЯ ЗА ИЗНОСВАНЕТО НА СТРУНИТЕ). Тези две неща, височината на струните и опъна на грифа не са константна величина и си заслужава чат-пат да се проверяват, когато започне да не ти харесва звукът на струните... Но, спирам дотук с глупостите и Ви оставям на спокойствие ;) Правете това, което смятате за редно. Повече няма да взимам участие по тази тема. Усмивки и щастие на всички : )))))))))))))))) 

 

Божичко, ами хубави струни си звучат като хубави струни колкото щеш настройвай височината. Да, може до известна степен да промени колко агресивно звучат, колко силен звук издават т.н, но за да промениш тона толкова драстично че чак да се нуждаеш от нови струни е абсурдно. Ще трябва да са на 1 см от адаптерите :D Oбаче господина се оплака от умрели Ротосаунд-ове и вие му препоръчахте следващият път да си провери сетъпа, цитирам:

 

"Въпросният Rotosound, след като е умрял за броени дни, провери ли си setup-a на баса отново? "

 

след което Blr каза:

 

"Какво общо има setup-а на инструмента с това, че тона на струните е заминал бързо?

 

и вие отговорихте:

 

"Сетъп-а на баса, има огромно значение, тъй като след смяната на струните, грифа не се опъва до финалното си положение. Щом са "умряли"  за 3-4 дена, много по-вероятно е грифа да е "мръднал" нанякъде"

 

- ами не, не е така. Доста вероятно е да се се износили. Потта на различни хора влияе на струните различно. Ако на вас се износват за 100 часа- супер! Но познавам хора в чийто ръце струните стават като flatwound-ове за броени дни.

Редактирано от SergeyZahariev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.