Jump to content
Българският форум за музиканти

Интонация на акустичен бас и други ядове


megaliubo

Recommended Posts

Здравейте. Сдобих се с една соц талпа Орфей, която има сериозни проблеми с интонацията - почти 1/2 полутон отклонение на 12-то прагче на всички струни при настройка Ми и също Ми бемол.

Това най-вероятно се дължи на механизма за регулиране на екшъна под магаренцето, който заедно с него се е наклонил навътре. Също така и целия бридж лекичко се е поотлепил изотзадзе :D

 

Освен това има и други неща които ме притесняват лекинко:

> Цепнатина на тялото зад грифа

> Луфт под грифа

> Цепнатина в трупчето вътре в баса за което е "заболтен" грифа

 

Така... Въпросът(най-важният) е как да си оправя интонацията? (сравнително ефтино)

Да си купя ли един нов китайски бридж от ибей и да го дам на майстора да го смени?

Пък и да подлепи некоя цепнатина

Или ще мога и сам?

Самите цепнатини и луфтове опасни ли са?

Как да разбера какъв бридж ми трябва, ако ми трябва? Какво да меря като разстояния?

 

Прилагам снимки:

https://drive.google.com/folderview?id=0Byl3envRZfABeDh1UUhybmFJU3M&usp=sharing

 

Или просто да си взема мерка за вратовръзка с тФа изчадие (тоест да си го люсна у главата проста :D)

 

Обаче ми се ще да го пооправя, защото има доста силен за малкото си тяло звук и не чак толкова неприлично висок екшън и е една добра пейка парти машинка ;) 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оказа се, че в ибей нещо няма бриджове като за този бас (всичките са по-широки с по-големи разстояния м/у струните)

Поразрових се насам натам и нещо не се оправям да си намеря бридж с правилен размер... 

Някой знае ли някой саит или нещо с чаркуляци? Повече от 10тина лева за дървен, пластмасов и тн бридж не ми се дават...

Или пък ако имате идея как бих могъл да си изправя този бридж...? Мислех си да му подложа нещо пред магаренцето , обаче се опасявам да не се отлепи целия, както е тръгнал, и да ме перне през лицето, докато си свиря :D

Или да го разлепя целия и да го лепя наново?

Или да му напълня отлепената отзад част с лепило или незнам...

Сигурно приказвам глупости... :D Давайте идеи, много ви се моля :)

Редактирано от megaliubo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Белите, инкрустрирани точки в двата края на магарето, най-вероятно ще се окажат шпилки, целта на които е да предадат допълнителна здравина на конструкцията.

IMG_2076.jpgIMG_2077.jpg

 

Не ме разбирай погрешно, но ако всичкото това време, енергия, средства и ентусиазъм, се насочат в правилната посока, ще бъдат доста по-ползотворни в развитието ти като музикант.

Все пак успех в начинанието.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ciriljhonson
 
Това е страхотна новина! Значи най-вероятно бриджа няма да изкочи от тялото като е заболтен така. Просто ще поизправя магаренцето някакси за да пооправя интонацията.(само да измисля как точно ще го направя това :D)
Иначе тук не става въпрос за сериозна реставрация или каквото и да било подобно - с тоя дзвер ще се дрънка в парка докато не се строши  :D

Трябва ми само да работи, затова не смятам да влагам много време, средства и тн. 

Редактирано от megaliubo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има вероятност да може да се коригира интонацията до приемливо ниво на отклонение без сериозна интервенция. На 12-то прагче  тонът е почти полутон по-нисък или по-висок?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-висок, а магаренцето е наклонено навътре към грифа - мисля си, че трябва да го изправя вертикално, защото такъв е принципа при седлата на електрическата китара - всмисъл вибриращата част на струната да стане по-дълга за да намалее тона. Проблема е, че незнам как, а то там има и някакви винтове, които са потънали с все пластинката... изобщо е мъка. Ще взема да купя едни нови струни и като ги махна тея да го мисля...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако тялото,тоест горната дъска е покривено/хлътнало мое да я подариш на някой колега с камина,че студ настана,ако дъската не е крива нищо не пречи да праснеш две дупки отзад през бриджа (е не с фи 10) и да го стегнеш с болтове (ама и шайби,че това е чам),не винтове за дърво- болт и гайка.

Нема да е красиво,ама ако ти е семеен спомен я дай на лютиер,ако не- експерименти всякакви :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като начало купи и сложи максимално тънки струни - това ще компенсира частично интонацията. След това пробвай да обърнеш сивата пластина на която се опират струните. Виждам, че е заоблена от задната страна, виж дали е възможно да я сложиш със заоблената страна към грифа. Целта ти е контактът между струната и пластината да се измести назад - това ще компенсира по-високия тон във високите позиции.  Може да се наложи да направиш нова пластина. Имай предвид, че при този тип китари дебелината на струните променя интонацията и ако успееш да постигнеш задоволителен резултат смяната на струните с друг размер ще доведе до нови проблеми. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за съветите! Горната дъска си е съвсем права, което е добре :) . Задължително ще взема да купя едни струни, защото първата струна е закъсала намотката вече. Като махна струните ще видя дали мога да го поизправя този механизъм, който крепи магаренцето и ще пробвам да го обърна - с две думи ще боря интонацията направо на новите струни, а старите отиват на боклука :D

Мисля да взема тези струни от динакорд:

http://www.musicworld.bg/bg/c_515/i_36471/Warwick_46210_RED_ML_STRINGS_NICKEL.html

защото по-евтини и по-тънки не видях, ама като ида в магазина ще ги питам за всеки случай.

Тези са 040-100.

Иначе ако се стигне до смяна на магаренцето с ново предполагам ще мога да поизпиля някое магаренце от некоя кухарка например или какавато пластмаса набарам там, защото този бас като че ли няма кой знае какъв радиус на прагчетата и всичко ще му стане :D

Ще видим де, ще пиша и ше снимам какво е станало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.