Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем със струните


Коморин

Recommended Posts

Значи така...днес реших да си почистя хубаво баса. Не го правя за първи път, сваляла съм струните и преди, но сега нещо се обърка. Свиря от около година и половина и за първи път трета струна ми звучи ужасно! Другите са наред, но трета звучи някак странно, много трептящо, не знам как да го опиша. Свалях, слагах, не помогна. Да не съм направила нещо на адаптерите? Помагайте, в събота съм на урок, не мога да отида с прецакана китара! Ето как се получава --> https://soundcloud.com/komorin-1/bass-guitar-problem

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. От записа не мога да чуя добре, но провери дали струната се пречупва добре на нъта (горе в края на грифа). Хубаво е да има лек ъгъл на пречупване към ключа. Това става и с подреждане на намотките около ключа, струната трябва да тръгва от долу, а останалите намотки да са отгоре, т.е. да я избутват на долу и да прави по-голям ъгъл с нъта.

2. Възможно е да опира на някой от праговете, ако басът е стоял дълго време без струни, дървото си променя формата и му е нужно време да си върне старата. Ако оставиш китара без струни, да речем за ден, после след поставяне на струните и трябва определено време да се върне грифа в старата си позиция.

3. Възможно е някой от винтовете по бриджа да се е приместил след махането на струните, можеш ли да си спомниш дали седлото на тази струна е в същото положение както преди?

4. (Малко вероятно) Повредена струна. Повредена, а не дефектна, тъй като преди е нямало проблем.

Общо взето, това са вариантите за подобна ситуация, едва ли адаптера е проблемен, освен ако не си бърникала там с отверка :). Какъв е баса?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cort, днес ходих в магазина и ми казаха, че вероятно е струната. Ще събера пари и ще ги сменя ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ #2 Надали опира в някой от праговете; тогава щеше да се чува т.нар. fret buzz, което липсва в звука на записа.

 

На мен ми звучи като резонанс между струната и тялото на китарата; имал съм един-два такива случая преди. Обикновено се оправя като сложа нови струни... ;-)

 

Най-малкото - можеш да пробваш да свалиш струната и да я навиеш наново, като навиваш отгоре надолу (както е тук: http://basoneguitars.com/2012images/6-string-bass-Largedetails2-headstock.jpg). Повече от 3 пълни навивки не са нужни по принцип.

 

С адаптера проблем не се получава от едната смяна на струни.

 

А какъв е тоя бас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Басът ми е Корт. Най-тояният начин, по който мога да опиша положението е малко дългъ, но ще опитам. Та така. Знаете, какъв звук се получава, когато свирите съвсем до бринджа, нали? Е, на мен ми се получава този звук без да свиря там. Навих струната наново няколко пъти, няма промяна. Сега ще събера пари, зада си купя нови струни и дано всичко да е ок. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тея уроци не се ли ходи с цел да те учат и помагат. Иди така и ще ти каже учителя какво мисли по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един съвет от мен - когато искаш помощ особенно за такъв проблем запиши нещо през ..най-общо казано усливател.

Най-вероятно е от "фалшива-ви" струни ,но може и да е от начина на поставяне през струнника,усукване на самата струна,как е навита около ключа и т.н.Няма да е лошо да постнеш и някоя снимка,а най-добре ако познаваш някой който е навътре в нещата, да му занесеш баса да го прегледа.Успех

Редактирано от evernas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....между другото имаш ли маникюр на дясната ръка?звучи ми сякаш закачаш и с нокът?не се правя на експерт,просто питам  :D

Редактирано от evernas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, нямам маникюр. Гриза си ноктите, което също така ми пречи да свиря с пръсти. Използвам обикновено перце. В събота съм на урок и ще питам учителя си дали наистина има някакъв проблем, защото човекът в магазина свири доста и каза, че не вижда нищо нередно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спамя,ама..,на бас се свири с пръсти,то и с перце свирят някои,но не им пука за тоноизвличането,ако е за твърда музика.

,я пробвай стандартния номер да свариш струните,ефекта е за кратко - не ги прави нови,но временно звучат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спамя,ама..,на бас се свири с пръсти,то и с перце свирят някои,но не им пука за тоноизвличането,ако е за твърда музика.

,я пробвай стандартния номер да свариш струните,ефекта е за кратко - не ги прави нови,но временно звучат.

леко си се поообъркал - имаш google и youtube.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е кво съм се по(о)бъркал,аз съм старо куче и виждам нещата по различно,те тоя с перо ли свири -

http://www.youtube.com/watch?v=EEN3VznCp-E

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Доколкото знам, всичко е въпрос на нагласа. Както човека си го кефи. Роб Мерил от Годсмак например също свири без перце, а всички знаете Годсмак колко са тежки. За мен обаче само той е изключение сред петструнниците, гледам който е на 5 струни с перце свири. :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.