Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарни усилватели, кабинети, говорители - Основите


G.Varbanov

Recommended Posts

Здравейте. Разглеждам нови кабинети, или варианти за празен кабинет, тъй като имам V30 говорителите от харли бентъна. Грабна ми окото този кабинет: Laney GS212VR, който си идва със Vintage 30 говорители. И се чудя между него, или Laney IRT212, в който мога да сложа моите говорители, което е и доста по-евтин вариант, но не съм убеден колко реално ще е ъпгрейд.

Някой има ли мнение, пробвал ли е някой от тези кабинети?

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабинетът има огромно значние, самата дървения (материали, конструкция, изработка) - също!

Преди време купих един празен кабинет Palmer след като гледах доста добре записано сравнение между него, Харли Бентън и един ТТ кабинет (всички с V30, еднакво озвучени и т.н.). Палмър звучеше най-добре. Плюс за мен е и факта, че говорителите се монтират отпред. По-добре свири от другите два, които имам/имах. За евтин кабинет е супер! :)

Лейни не съм чувал обаче, така че не мога да дам акъл за този твоя модел.

Голям проблем е да се избере кабинет и/или говорители. Ясно е, че от гледане на клипчета не мога да се придобие достатъчно добра представа за нещата, но поне дават някаква идея. За съжаление масово сравненията в Ютюб са малоумни. 90% са някакви директни софтуерни/процесорни мазни, които не дават никаква реална представа за нещата. Или са с гиър за 300-400 лева. Оставяме настрана зле изсвирените и зле записаните... Примерно някакъв сравняваше да кажем V30 vs Greenback като използва импулси?!?!? :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях че се предлагат празни Palmer кабинети, отворен и затворен вариант, за по ~350лв. Името съм го чувал, но не успявам да се сетя къде, в какъв контекст, и нямам мнение. В ютюб не гледам сега нищо, сравнението май ще трябва да си го направя сам...

Кабинетът има огнорно значение, в цялата верига е, може би, най-важното. А изглежда често пренебрегван, като и аз също до сега не съм обръщал толкова внимание. Но Ако правим сравнение между две различни, но близки по форма тела, като ползваме еднакъв чифт говорители, имам чувството че разликата е по-малка, от сравнението между едно и също тяло с различен модел говорители. Поне аз с такова впечатление съм останал. Смяна на говорители, мисля че е безсмислена, като нямам достатъчно добро тяло за база. Аз реално съм си купил двата Vintage 30 говорителя, и кабинета го смятам за подарък. Не че е лош, даже е супер, за начало.

Работата е там, че каквото и да искам да пробвам, трябва да купя. И за това искам да чуя възможно повече мнения.

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да съм го писал, но нищо. Преди 3-4 месеца като избирах кабинет наредихме 3 бройки от различни производители, всички с еднакви китара/кабел/амп/настройки и говорители в кабинетите. Разликите бяха драстични!!! Вероятно си прав, че друг говорител би направил по-голям процент разлика, спрямо тази между кутии с еднакъв говорител, но... може би да е 60%/40% съответно за говорител/дървения. Доста различно си звучат! Дори само типа монтаж на говорителите (преден или заден) играе голяма роля(примерно Diezel 212 FV и Diezel 212 RV, на които всичко друго им е 1:1).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам че си прав. Моите наблюдения са базирани най-вече на записи, не съм имал възможността да застана пред различни кабинети, както ти. V30 + SM57 на една и съща позиция, в различни кабинети, ще покаже разлика, но може да се каже, че резултата ще е в рамките на очакванията. На живо е друг въпрос. Та за това и няма смисъл от сравненията в ютюб и темподобни...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На запис е съвсем друго! Когато си свириш ти с кабинет в стая/репетиционна/клуб не си залепен за кабинета слушаш говорителя от 2-3 см, както е сложен майка. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте на вси. Относно говорителните тела..

Моят личен опит ме е довел до следното мнение( казвам “мнение “ тъй като не искам да го представя като закономерност )
-Ако имате възможност пробвайте различни тела от различни марки
 
 
  • ако имате любим музикант или артист , и това е желаният от вас тон.Има достатъчно информация В интернет за техния звуков сигнал. От струна , през усилвател и говорител та чак до миксиращ пулт. И разбира се ако бюджета ви позволява такава покупка.
  • размера на говорителя и говорителното тяло са от значение
  • Малък/ки говорители имат различна акустика в различно по големина кутия. Съответното важи и за среден и голям размер говорител
  • Говорително тяло с отворен заден панел звучи по-различно от същия със затворен.
  • Говорително тяло с наклонен преден панел на който са закрепени говорителите разпръсква по различен начин звука
  • Говорители с различна мощност достигат хармонични изкривявания при различни осилвания
  • Помещението в което репетирате или свирите има голямо значение. Тук идва ролята на еквилайзерите
  • Нюансите в честотния диапазон и различните говорители . Това е другата по-голяма кутия на Пандора. От моя малък личен опит: Celestion vintage 30 - добър говорител , който има добър среден диапазон но само еднопосочна проекция на звука. С леки нюанси като на мегафон.(описан от далечни спомени )
  • Celestion G12M Green back отличен (по мое мнение) баланс и почти три измерено разпръскване на сигнал. Лошото е че е само 25W.
  • Celestion G12T -75 Говорителя който замених в моето говорително тяло.Намален средно-честотен диапазон. Говорител който се опитва да комбинира всички останали в едно. Ако сте фенове на тежки нива на дисторшън при високи децибели този говорител ще ви допадне.
  • Говорителите които аз закупих са Celestion G12H-30. Същия като G12M green back но с по-голям магнит и 30w мощност( поради факта че моят усилвател е 50w и имам 2х12 тяло) завишен средно честотен диапазон и добро разпръскване на сигнала. Не забравяйте китарата има нужда от усилени средни честоти да пробие в “супата от инструменти в оркестър със или без име”.
 
  • ВНИМАНИЕ! ВСИЧКО ТОВА Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ АКО СВИРИТЕ НА ЖИВО,РЕПЕТИРАТЕ ИЛИ СТЕ ВЪВ ВЕЧНАТА ТРЕСКА ЗА ТЪСЕНЕ НА БЛЕНУВАНИЯ ИДЕАЛЕН ТОН!
 
  • За работа в студио в повечето случаи има значение къде поставен микрофона. Останалото е работа на тон режисьора.
Приятелски съвет за тези с по - скромен бюджет.
  • ebay втора ръка говорители
  • Дървени плоскости(бреза ако сте фенове на Маршал)разкроени по размер
  • Малко видии ,уплътняваш силикон, кабели които да удържат на високо напрежение и Жак за връзка с тусилвател
=Говорително тяло
 
Приятелски съвет за вси.Ако ви харесва как звучи -това е вашият инструмент. Аз загубих ценно време в лутане и търсене на илюзорния перфектен тон. Сега наблягам над моите умения с китарата в ръце и нямам извинения за допуснатите грешки.
Извинявам се за протяжния пост и се надявам да е от полза за онези със сходни интереси. Моята “Одисея” не е приключила напълно и ще се радвам ако някои от вас допълнят или ме поправят със свои мнения.
Приятен ден/ вечер и до нови срещи
Боби
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
On 1/10/2020 at 11:17 AM, Baby Thomas said:

Преди време купих един празен кабинет Palmer след като гледах доста добре записано сравнение между него, Харли Бентън и един ТТ кабинет (всички с V30, еднакво озвучени и т.н.). Палмър звучеше най-добре. Плюс за мен е и факта, че говорителите се монтират отпред. По-добре свири от другите два, които имам/имах. За евтин кабинет е супер! :)

И аз го гледах това видео, сравнението между Palmer, Harley Benton и ТТ. HB звучи по-мътно. Но пък от друга страна, на мен, Palmer-а ми звучи прекалено грубо и разрязващо във високите, и с малко разпилян low-end... не ме кефи как звучи на това видео. На теб какви са ти впечатленията от първа ръка, това видео близко ли е до истината?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това видео  също ми беше интересно. Заключението в, че в стаята звучат много различно, но на запис не е толкова голяма разликата... Разликата в цената обаче е огромна. В друго сравнение, пък си се чува доста разликата и на запис. Имаше един коментар, че ако се махне от вътре ватата, HB звучи доста по-близо до месата, интересно.

То като цяло разположението на кабинета в стаята, и къде точно си застанал спрямо кабиента дава доста разлика в звука също... 

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормално е "в стаята" да звучат доста по-различно, при "close-miking" хващаш почти само говорителя и няма откъде да дойде някаква драстична разлика.

Palmer-ът съм го напълнил с различни от V30 говорители, няма как да се сравни. А и от сигурно година не съм го пускал и честно казано не помня, в момента седи за поставка на рака. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От звука на харли бентъна имаше нещо което ми харесва, най-вероятно защото, все пак, говорителите са Vintage 30. Но имаше и нещо което не е както трябва. Има едно жужене във високите, което не иска да се разкара. Ако ги намаля от EQ-то, всичко става прекалено мътно. Средите ги има, обаче някак си не са правилните честоти, не знам дали мога да се изразя така, че да ме разберете... Ниските ми идваха много, и ги намалях от ампа, което елиминираше дразнещото, но пък звука оставаше някак си плосък... Като цяло звучи блудкаво и плоско и жужащо.

Излезе един Laney IronHeart IRT212 втора ръка, и го купих. Той си е със HH говорителите, custom направени за Лейни. Ами, в някои отношение е по-добре от харлито. Високите и  ниските са много по-укротени, има по-изразени среди, но звучи доста по-грубо, по-грапаво, много дрезгаво. Има едно стържене, като от малко кубен с 8" говорител.... Имаше нещо готино и хапливо в тона, но е почти замаскирано от това, което ме дразни.

Но, когато сложих Vintage 30 говорителите в Лейнито... Вече мина 22:00ч и не го усилих много. Ще се опитам да направя сравнение, но мога да кажа, че тази вечер ще си легна с усмивка. Надмина очакванията ми.

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...

След прекрасно развитата тема, може ли да се посочат някои основни правила за експлоатация на усилвателите - лампови, транзисторни, и тн, така че да се използват " правилно",  по- дълго и щадящо. Като това, например, че ламповите не се включват без товар.....Други такива полезни неща...., включително и за евтините и малки модели....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 2/11/2020 at 10:26 PM, Rezachka said:

Но, когато сложих Vintage 30 говорителите в Лейнито... Вече мина 22:00ч и не го усилих много. Ще се опитам да направя сравнение, но мога да кажа, че тази вечер ще си легна с усмивка. Надмина очакванията ми.

 

Интересно ми е да споделиш какво се е получило. И аз обмислях такъв вариант за Лейни с Винтидж говорители, но ми изпадна Бентън 2х12 хоризонтален и взех него. Ще те разочаровам, като ти кажа, че китайските говорители от Бентъна са най-калпавата част от него и дори и да ги местиш в други кабинети, това жужене във високите ще си остане. :) Аз напазарих едни английски селесчъни, но като ги монтирам до няколко дни ще споделя снимки и мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Тези дни докато се ровя за ревюта, мнения и демо записим попаднах на тези клипчета в ютюба:

 

 

Отговаря ми на някои въпроси, но и отваря още нови...

Аз наистина започнах да се обърквам, защото от една страна чета и чувам хвалби за V30 говорителите, и от друга страна, в същото време, много хора плюят китайските V30 говорители. А те се правят само в Китай от не знам вече колко години, май над 15.

Аз имах два V30 говорителя, от Harley Benton кабинета, който купих от през 2015г. Определено имаше един fizz който не можах да разкарам дори като смених кабинета, и имаше много по-силно изразени високи. Накрая разпродадох всичко и си оставих само катаната.

Сега не знам ако поръчам този кабинет за който попитах в горния си пост, с какъв ли говорител ще дойде. До скоро не беше в наличност, така че предполагам бройките са скорошни, от последно зареждане, но какъв е V30 говорителят вътре...

Редактирано от Rezachka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.