Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарни усилватели, кабинети, говорители - Основите


G.Varbanov

Recommended Posts

Ако приемем като за начало, че всеки от усилвателите има предусилвател, крайно стъпало и говорител, кажи кое през кое искаш да вържеш , за да не пишем големи безмислени коментари.

 

Не задаваш въпроса коректно, а и е двусмислен (кое как може да се свърже зависи от това кое какви изходи и входове има, а това какво да си купиш, си е твоя работа и няма общо с принципния въпрос за свързването).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно имаме много ниско ниво на взаиморазбирателство с теб, или поне такова впечатление остава у мен от половин дузината скорошни теми в които взимаме участие двамата. Аз в повечето случаи те разбирам какво имаш да казваш и не искам да те обидя или т.н., може да става въпрос за различно трептене на вълните, т'ва е тема за друг разговор. Аз така си се изразявам по принцип - и сред приятели и колеги и всички ме разбират чудесно. Да не спамим повече темата. Ако някой е разбрал какво имам предвид с въпроса си, без да пояснявам ще бъда благодарен ако отговори. Ако се наложи ще поясня :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да поясняваш, въпросът ти може да получи много различни отговори.

А най-лесния начин да избегнеш ефектите на "различното трептене" е да зададеш въпроса точно.

Може би причината за тези разминавания между нас двамата е, че обичам точността а ти може би не.

Не обичам много и непредизвикани офтопици а темата за нашето "взаимно разбирателство" ме вълнува твърде малко, понеже нито сме любовници, нито се познаваме.

Ако зададеш точен въпрос, много вероятно е да получиш точен отговор.

Прочети си отново оригиналния въпрос и помисли, дали си го задал ясно.

 

Отговорът е лесен:

При всеки усилвател, който има send/return:

-Send е изходът от предусилвателя.

-Return е вход към крайното стъпало.

 

Някои усилватели имат Line Out, което е нещо като Send, но понякога този Line Out е атенюиран(намален) сигнал от след крайното стъпало. Наличието на Line Out не означава наличие на Send/Return или както често се нарича - Effects Loop - често Send-Return се ползва за включване на ефекти между предусилвателя и крайното стъпало.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

погледни първия пост в тази тема, разделът с линковете в края му.

Търси Send/Return.

После пак кажи, че аз съм крив...

 

Ще се радвам, ако модераторите изтрият развилия се между нас разговор, понеже той не е част от темата, а и очевидно въпросът си има отговор още в началото й.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

svet.k, не че защитавам Евтим, но аз 4 пъти подред бавно прочетох въпроса и не го разбрах.

Имаш лампова глава ("кубе") с недобър говорител и искаш да ползваш по-добрия говорител на транзисторно комбо?

Това ли е въпроса?

Ако е това, защо просто не включиш говорителя на транзистора към главата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това последното го отчетох като възможност, исках да разбера за останалите такива. От гледна точка на общата мощ (примерно). Имам само транзисторен с добър говорител и това ще ми помогне при избора на друга апаратура - било преамп, амп, комбо или к'вото изпадне.

Ефтим - дори и да не сме любовници, пак е хубаво хората да се разбират все пак :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе и аз не разбрах много,значи имаш лампово комбо и искаш да го пуснеш в по- добър говорител на транзистор -ми както писа колегата по-горе ръгни говорителя към спийкър аут на лампата,НО, първо виж омовете,4,8,16 или?Ако не спазиш лампата към говорителя за колко ома е има вероятност да изпуши трафа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще ползваш лампова апаратура, добре е всичко (предусилвателя и крайното стъпало) да е лампово.

Няма кой-знае колко голям смисъл да връзваш лампов предусилвател пред транзисторно крайно стъпало (особено ако транзисторния усилвател е по-обикновен).

 

Друг вариант е, да свържеш цялото лампово комбо направо пък говорителя на транзисторния амп (но импедансите, както ти казаха, трябва да съвпадат).

 

Ако искаш по-силен звук, отколкото ламповото ти комбо може да изкара, трябва да си вземеш друго по-мощно лампово комбо или глава.

 

По-добре кажи с какво (като марка и модел) разполагаш и какво очакваш да получиш след като вземеш още нещо.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сега разполагам само с Marshall master lead 30 правен в бг с оригиналния за кубето говорител - Selestion rocket 50. Искам да взема нещо лампово - глава, преамп или комбо ако намеря на добра цена. Май наистина най-добрия вариант е да ползвам Маршала само като кабинет. Или пък да пробвам с лампов преамп?

Сори че не ми се разбира много, явно имам по абстрактно мислене, породено от това с което се занимавам в живота. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелката ми и тя е с такова абстрактно мислене :> Понякога се налага да гледам картини на Салвадор Дали с часове след като ми каже нещо, за да я разбера :>

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така или иначе, лампов преамп през транзисторно крайно стъпало, не постига точно лампов звук. Ще звучиш като с някакъв хибриден усилвател. Преампа няма как да свържеш направо към говорителя - трябва ти крайно стъпало.

Най-добре нещо изцяло лампово, според мен.

Сам по себе си, оригиналният 5010 Marshall Master Lead не е никак лош усилвател.

 

 

Схема:

 

http://www.drtube.com/schematics/marshall/5010.gif

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, подобно звучене има и моя, доколкото успях да чуя. Пък и са ми казвали че е по добре да бъде сглобен тук, отколкото незнайно къде в азия :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи, кой го е сглобявал. Завод на Marshall в България няма. Ако го е сглабял примерно бай Драган - най-добрия жичкаджия в блока - не се знае.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.