Jump to content
Българският форум за музиканти

Studio Construction For Dummies (Съдбата на Една Спалня)


Recommended Posts

Мдааа... пак спя. Именно хидрофобен шперплат си е :)

Сглобките са с рапиди и много яко C200 на Moment... а после всички фуги (отвътре) са минати с някакъв фугопълнител или силикон за уплътняване на дърво на Хенкел. Затова е и такъв кафеникакъв :)

Общо взето стават като гюлета и почти толкова тежат...

Ето тази снимка може би ще даде по-ясна идея:

 

duy8.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влагоустойчивият шперплат е много добро попадение за определени акустични дейности. Преди 35 години правихме едни озвучителни тела с точно такъв, какъвто виждам на снимките. Не можеха да се вдигнат, но пък нямаха разтрептявания при висока мощност и свиреха много добре.

Ако имаш достатъчно от него, би бил много подходящ за екраните на мониторите! Дори да е на парчета, може да се съединят в подходяща конструкция за целта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ахаааа !

Ами и да няма, ще има, какво толкоз.

Ей къде е депото, ще пратя братята роми да "купят" малко...

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече обещах на един друг виден съфорумец, че ако се издъня при цялата предварителна подготовка и прочие, ще се обеся за топките на ореха на двора. Така че, don't tease me please !

:)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължавам.

 

Към момента, първият слой картон е затворен и шпаклован.

 

Тъй като идеята е да се покажат и направените грешки, нека споделя една основна, която можеше да спре проекта.

 

Улисан в акустични еквилибристики, пропуснах още в началото да направя груба сметка на теглото на кабината. Нещо с което трябваше да започна.

 

Нека обясня:

Жилищните сгради (и най-вече плочите им), се изчисляват за полезен товар от около 200 кг/м2.

Замислената конструкция, плюс съществуващата 6 сантиметрова армирана замазка под паркета се оказаха със сумарно тегло над 1.500 кг.

При площ на разпределение на товара от около 4,5 м2, това прави над 300 кг./м2.

Този мой пропуск можеше да се окаже непростим. Още по-идиотското е че аз съм в строителния бранш от 20 години и по образование съм архитект...

За щастие, имам добър конструктор.

Направихме нови изчисления с допълнителния товар.  Начина на разпределение на армировката и дебелината на плочите и гредите позволяват разсейване на товара,

въпреки това (за да спя спокойно) намалих слоевете картон от 3 на 2.

 

Нека бъде обица на ухото за всички които ще правят подобена колиба в апартамент, къща или каквото и да е над кота нула. Така че :

ПРЕСМЕТНЕТЕ ТОВАРА ПРЕДИ ДА ЗАПОЧНЕТЕ РАБОТА И СЕ КОНСУЛТИРАЙТЕ СЪС СПЕЦИАЛИСТ ДАЛИ СГРАДНАТА КОНСТРУКЦИЯ ЩЕ ГО ПОНЕСЕ !

После струпвайте колибата !

Не правете като мен !

 

1) Вата отвътре. Избраната от мен вата не е лека рулонна, масово продавана в строителните хипермаркети. Принципно, стъклената вата, поради дългата, еластична нишка и малкото лепилен състав има по-добри звуко изолационни/поглъщащи характеристики от каменната. Тази която ползвам е с обемно тегло 23 кг./м3, на плочи 1.000х600мм. е и е едностранно каширана със стъклофибърна мрежа. По този начин, полагането и в щендерна конструкция е много бързо, лесно, чисто и прецизно и гарантирано няма опасност от свличане на ватата надолу с годините.:

0aw4.JPG

 

 

2) Първи слой картон:

ac5.JPG

 

3) (Първата) външна стена завършена. Всички картони, въпреки че са първи слой са шпакловани и с акрил по ъглите:

v9c6.jpg

 

4) Наплашен от калкулацията на теглото, следя зорко деформацията на системата. След първия слой, общата деформация е около 1-1,5мм., което приемам за ОК. 

Деформацията идва от "сплескването" на каменната вата, която по сертификат би следвало да има гранично натоварване от 750 кг./м2. Нека да отбележа,

че цялата система е изключително стабилна ! Въпреки че "виси" в пространството и няма укрепване нито към стените, нито към тавана.

ii9k.jpg

 

5) За да съм напълно спокоен, направих и едни прости маркери на конструкцията (в ъглите) и следя евентуални деформации

спрямо масивната стена. Засега... няма (пу-пу-пу :) :

9nu.JPG

 

6) Доволен съм от качеството на изпълнението до момента:

8vr7.jpg

 

b8ad.jpg

 

По план график би следвало до вторник да затворя всички картони и да се вземат мерки за вратите и прозореца.

 

Поздрав !

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах да добавя че поради множество субективни и обективни фактори ел.захранването ще бъде изпълнено с някои компромиси, но си оставям вратичка за добавяне на компоненти и доработка в бъдеще.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен съм, че предварителната нагласа  е била доста по-различна от това, което се развива сега. Много работа, много зор, че и още много допълнителни проблеми и идеи за разрешаване ще възникнат.

И друг път съм казвал, и сега ще повторя. Хубавата работа става с интелигентни хора. Това, което се вижда на снимките говори за професионализъм и отношение. Убеден съм , че крайният резултат ще бъде микро студиен комплекс с макро възможности, качество и оперативност.

Пу, да не е уроки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления! Не видях проекта за окабеляване. Силнотоковите вериги къде са? Слаботоковите къде ще минават? Как ще се избегне влиянието на едните върху другите? Едно от най-важните неща при изграждане на студио е предварителното проектиране на окабеляването. И да върви паралелно с другите етапи.

Стар виц:

- Какво е предназначението на кабелите?

- Да се заплитат. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за коментарите :)

По частта електро (а и не само по нея) ползвам компетентната помощ на приятел, пожелал анонимност :)

Нека за улеснение го наречем "Доктор Ох-Боли" (Д-ОБ)  :)

Довечера ще докладвам по-обстойно, концепцията вече е стройно изградена, остава да се приложи :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм доволен от развитието на проекта във времето, реших че няма да мога да го карам на съботно-неделни подвизи и днес докарах леката кавалерия.

Колегите ще приключат утре и предната стена.

Днес нещата изглеждат така:

 

1) Битумна мембрана между първи и втори слой картон:

9lpg.jpg

 

2) Полуготова щендерна конструкция на предната стена (през една снимка). Малко обяснение по окабеляването.

В папката с документация на къщата липсва ел.проекта (!) Шит !

Снимал съм по време на правене на ел.инсталацията, единствената снимка от тази стая е точно в искания ъгъл...

но не дава кой знае колк информация. Разклонителните кутии, където и да са те, са старателно скрити и боядисани (т.е. неоткриваеми):

meqi.jpg

 

В зелен цвят на долната снимка (на стената вдясно)

се вижда единият "магистрален електропровод", от който изкарвам кабел за захранване на кабината. Кабела минава по задната стена

на самата кабина, за да не се кръстосва с идващите слаботокови кабели, влизащи в кабината на мястото маркирано с розов правоъгълник.

Голямо умуване му хвърлих къде точно да позиционирам слаботоковата входна точка, така че:

а) да се включа към съществуващия контакт, след като не успях да намеря наоколо разклонителна кутия, от която да изкарам директна линия;

б) да не кръстосам силно и слабо токови кабели;

в) да се съвмести с мебелировката;

г) да мога да включвам или изключвам слаботокови кабели (микрофони, китари) по желание (ако не седнал на бюрото, то поне без да летя във въздуха). Предвид факта че стената към

прозореца ще бъде буквално барикадирана от бас трапове, колони (радиатор !) и прочие, това остана като алтернатива.:

1la4.jpg

 

3) Отвътре и отвън на кабината ще има специално изработени подложки от дърво (монтаж на картона, не вкопани и с дебелината на бъдещият абсорбиращ слой),

с предна плоскост от неръждаема стомана, изглеждаща в духа на картинката по-долу. На челната стена ще има свалящ се капак за ревизия на кабелите, като след прокарването

им цялата кухина ще се натъпче с вата и капакът ще се затвори:

pdx7.jpg

 

4) Ще има някои други силнотокови джаджи, но те ще се монтират впоследствие и представляват фирмена тайна :)

5) Някои детайли по слаботоковото окабеляване ще се доизмислят в движение :)

6) Валяка е прав (пак). Нищо не може да се измисли напълно в началото.... Мъка.

 

Поздрав от Под-Уяне.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще се прекарват пасивни китари (GUIT-x) , т.е. високоомни вериги, може да има влошаване на качеството. С гънките и чупките дължината на кабелите ще надмине 10 метра, а това вече ще е проблем. Има разбира се решение , но това е въпрос за консултации и избор.

Принципно такива комуникации се правят балансирани, както впрочем са микрофонните кабели. Да добавя, че освен това микрофоните са нискоомни, което позволява по-дълги разстояния.

 

ПП. Ако се цели в студиото да се записва с микрофон от говорител, по-добро решение е да не се ползва комбо, а само кабинет, като китарата и усилвателя са в контролната стая.

Както и да е. Има още много да се коментира.

 

ПП. Остави си резервни кабели и куплунзи !!! Поне 20%. Избери дебели кабели с качествено екраниране.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Късно се включвам в темата, но...

мислено ли е за някаква изолация на стъклената вата така че да няма директен въздушен достъп до нея? Правил съм изолация с такава и са ми казвали че понякога изпуска по малко прах, който е вреден ако се диша. Разбира се зависи и от конкретния материал.

 

Към окабеляването бих добавил съвети за някой и друг резервен изход за слушалки/монитори в кабината, както и някаква възможност за интерком, тоест да не се налага хората да викат силно за да си обясняват нещо. Казвам го от личен опит.

Редактирано от master_gamgee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.