Jump to content
Българският форум за музиканти

Studio Construction For Dummies (Съдбата на Една Спалня)


Recommended Posts

Пламене, ясно че записа на акустичен инструмент (китара) си е голяма врътня и иска доста умения, знания и се постига освен всичко друго с бая опити от типа проба/грешка. Някъде нагоре в темата имаше и други записи от етап в който пак ме беше подгонила "параноята" да записвам акустична китара. За конкретния инструмент (една прекрасна Кремона с найлонови струни) стигнах до опростена концепция: Х-У малки кондензаторни микрофони отпред и за баланс вградената електроника. Взех от ибей и й монтирах за мен най-сполучливата система за "onboard" електроника за акустична китара - Fishman Ellipse Matrix Blend:

 

Ellipse_Blend_in_Guitar.jpg

 

fishman-ellipse-matrix-blend-wide.jpg

 

Това животно има хем пиезо, хем много висококачествен мини кондензаторен микрофон, хем може да ги смесва на

вкус. Звука конкурира добър кондензаторен микрофон с голяма диафрагма като краен резултат и великолепно балансира Х-У чифта.

Искрено го препоръчвам. Не е трудно за монтаж, аз си го сложих сам. За мен чистото пиезо си звучи като ... пиезо, демек тенеке.

После, дори да имаш някакви изчанчени преампове (примерно АУРА-та в Гибсъните) пак си ми звучи кокалесто някак. Според мен затова

китари за по 2-3-4 бона боднати директно имат сплескан и кофти звук.

 

Едит: аз съм дотолкова фен на Елипсата, че се замислям да махна фабричната Аура в Гибсъна и да сложа такава джаджа.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този Еклипс и аз го гледам от доста време.. в момента използвам LR Baggs Anthem на един стар но добре звучащ Ибанец и Кремона Роса Луна  s Fishman Presys Blend. 

Presys Blenda има прилично пиезо, но микрофона му доставя някакъв тенекиен звук от тялото на китарата и като цяло според мен е лоша идея кондензаторния микрофон да се завре някъде дълбоко. При Еклипса микрофонът е до струните и предполагам това определено има значение.

 

За Аурата съм съгласен, много се бях навил да си купувам най скъпия педал на Аура серията и след два часа тестове в един магазин се отказах - звучи ми все едно процесорна симулация....( което всъщност и си е). Единствено ме притеснява възможността за микрофония при свирене на живо, но затова си има баланс...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fishman Rare Earth Blend :)Както цитирам един лаф напоследък - "...I am not saying it is the end of the road... but it is", поне ако не ти се записва с микрофони, EDIT: сходен клас с Ellipse Blend-a де :) По-скоро е въпрос на предпочитание (и мобилност на системата).

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aaaaaa.... бех забравИл че и ти си оборудван с тойзи пикап :)

Мучо густо!

 

Едит: ъъъъъ! пикапа май не фаща найлонови струни, нал'тъй?

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Обичам го тоя Гибсън, като го пипна и ми става спокойно на душата :)
Поздрав на тайфата с още нещо от кухнето, засега само за проба една китарка и орган, и малко тупа-лупа отзад за ритъм :)
Може и да стане нещо, може и да не стане, важното е музика да има :)

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/brothers

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Браво! Перфектно. Само дето 5-та свободна струна ми се струва леко височка. :) Не винаги се доверявам на тунери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъъъъъ... Чичо Мито, и аз чух че има разстройване и май ще се презапише :)

То така или иначе ще се случи защото това е запис-проба (макет) дали има хляб за развитие нататък и сега пианиста се разхожда върху него :)

После като ни хареса макета ще направим и окончателния запис на отделните партии...

Иначе всички китарни сола и прочие майстории на Чичо Марк ще са пак с акустична китара и става доста прилично, хареса ми общо взето.

Но тоя човек какво мелодично мислене има, направо ме изумява всеки път. А и като се заслушаш в концертни изпълнения, всеки

път импровизира върху основните теми с една лекота и харизма, нечовешко е.

За да изсвиря едновременно  и мелодията и тук там части от соло китарата след много мислене и опити праснах капо на 4-то прагче

за да ползвам и свободни струни, че иначе е голяма мъка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Аз мислех, че е настроена в Ми бемол, затова писах 5-та струна, а тя е 6-та на 4-то прагче - Ла бемол. От капото е. Люк Брайти също слага капо на 4-то прагче.

Но. Признания за труда! Така трябва да се работи. С все по-трудни текстури. Това неминуемо ще доведе до по-стойностни авторски неща.

Редактирано от travelcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бицев.... човече!

Сама по себе си похвала от Чичо Митко е събитие и повод за искрена гордос! Ама и от тебе добри думи след Сънчу и Бейби Томас.... недейте бе хора :)

Ш'съ потупам сам по рамото :) :) :)

В знак на специална благодарност ще получите free copy от новото цеде, сами си го изпросихте, съжалявам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Е те така те ... малко органче, пианце, басче (Коцееееее.... жив да си!!), още тупа лупа и накрая един Gibson LP Custom за разкош, колкото ми позволяват силите :)

Шъ съ радвам ако инжойнити тракчето, ше се присвирва солото на моменти щото е със всичките несполучливости на първите един-два тейка, ама засега колкото толкото :)

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/brothers-almostfinal

 

Хапропос, ако на някой случайно му се хареса звука на китарата, държа да отбележа че чейна е минималистично семпъл, демек:

 

LP Custom ---> EB Volume Pedal (оня стария, същия като на Марк, че дори го направих с обратното намаляване на звука) ---> Peavey Classic 20

 

IMG_3626_1.jpg

 

Сега, който започне да ми обяснява че за як запис ти тряа само, единствено и незаменимо един 8х12, ше му кажа "дръжки, бате", и с 1х10 става.

На мен поне ми харесва :)

 

Хай наздраве :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.