Jump to content
Българският форум за музиканти

Studio Construction For Dummies (Съдбата на Една Спалня)


Recommended Posts

Telerig, уцели десятката (в което не съм се съмнявал) :) пиша от телефон и довечера ще обясня малко по-подробно кое и как :) благодаря отново за добрите думи и погледа върху темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И така:

 

Записът е правен в глухата стаичка, но обърнат към задната стена, която е 1/2 нетретирана и 1/2 покрита с "пирамидки" (Auralex).

 

Микрофоните са два RODE M3 в конфигурация XY, паннати вляво / вдясно и трети, над рамото (център).

Нещо като комбинация между:

xy_microphone_technique.jpg

и:

 

recaccgtr13.gif

 

За трети микрофон ползвах RODE NT2A и моднатия RB500.

 

Ето няколко (според мен интересни) трака за съпоставяне на звука и кой микрофон с какво допринася за общата картина.

 

Двата RODE M3 в XY:

https://soundcloud.com/darth_jabs/mississipi-xy-1

 

Добавен RODE NT2A над рамото:

https://soundcloud.com/darth_jabs/mississipi-xy-rodent2a

 

Добавен RB500 над рамото:

https://soundcloud.com/darth_jabs/mississipi-xy-rb500

 

Последния трак обърнат в моно. Аз поне не усещам дефазиране:

https://soundcloud.com/darth_jabs/mississipi-xy-rb500-mono-2

 

Трите трака са в група. Групата има HP филтър на 80Hz и компресор (UAD LA-2A).

Малко рязане на високите (над 15kHz). Може би трябва още... но е въпрос на вкус.

Паралелен send към FX-трак с UAD RealVerb Pro и Waves H-Delay Stereo.

Но и самата стая, колкото и да е малка, с това позициониране към задната стена има някаква атмосфера.

Третия микрофон играе ролята на интересно EQ, движейки фейдъра на неговия трак нагоре-надолу се добавя дълбочина и среди...

 

Това е направеното до момента.

Изписах горния феман, защото наистина материята ми е интересна и приемам всякакви предложения за подобряване

на резултата. Аз мога толкова за момента, а не ми се ще да спирам дотук :)

 

П.С. Последно: фоновия брум - недоглеждане. Вече е премахнат, казано кратичко :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото мога да чуя на слушалките, най-добре ми звучи варианта с RB500, другите варианти ми се струват с много високи. Ако има някакви други инструменти, може и да е по-добре с повече високи, но като единична китара по-добре ми звучи с RB500.

 

А моното ми потъва леко на фона на другите, но не се наемам да кажа от какво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината, записа на предишната страница (сега гледам какво съм правил в Cubase) е с микс на четирите микрофона, като и RODE NT2-ката и RB500-цата са изтеглени малко по-напред и според мен се допълват.

 

Synchu също ме разкритикува за високите, уж рязах, ама явно още трябва....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз лично не виждам проблеми в този запис, напротив - доста по-добре се е получило, китарата сега звучи по- живо, по-богато и по-интересно - дори слушайки само моно записа. Основно трака с RODE NT2A може да се види разликата, тъй като може да се съпостави с предния запис. Радвам се, че успяхме да обърнем внимание на ранните отражения - дори и търсейки ги в малката стаичка си успял успешно да ги вкараш в записа безпроблемно и аз се заблудих, че е правен в голямата. :) Ако на мен ми се налагаше да записвам там, бих търсил може би секция с книги за да постигна подобен ефект. :) За ранните отражения може да се изпишат фермани, но накратко важното е, че те са ключов елемент в записа на акустичен инструмент, колкото благодатен, толкова и опасен - но при всички положения са част от арсенала с оръжия на майсторите на звукозаписа. Така, че както имаше една песен -  не всичко е пари, приятели :) 

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Благодаря ти.

Твърдя че научих някои неща от последните постове :) Дано и за други четящи темата да е така.

Идеята за библиотека е много подходяща за моите помещения, където и горе и долу има такива.

Аз съм от старата генерация и все още държа доста лавици с книги в къщата си :)

Ще има още проби :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Радвам се ако съм бил полезен.  Всъщност би било много полезно да се направи един информативен запис с учебна цел със същият микрофон в избрана позиция - (тази над рамото също става) в заглушената част на стаята и в отсрещната с пирамидките, в голямата стая в средата на стаята и близо до секция с книги, кратка партия със силни и слаби удари ( между които да има и един два по-резки). Всичко това да бъде без ревърб и екю в два варианта - с и без компресор. Така наистина ще се даде една много по реална и нагледна представа за въздействието на ранните отражения върху директния сигнал.

 

Между другото пишейки това се сетих за това как сте обикаляли с колегата anomandrus да търсите подходящи локации в помещенията. Всъщност за интересуващите се от темата може би е полезно да си кажем един тънък момент, че всъщност по-опитните хора в тази област не гледат толкова какво те чуват, а какво по-скоро биха "чували" конкретните микрофони, които биха използвали (за което си трябва познаване на микрофоните разбира се и годинки работа пред мониторите).Разликите са фундаментални в двата случая и ако се впуснем в тях може би ще стане прекалено обширна темата, а може би няма смисъл. :)

 

Поздрави! :)

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А защо да няма смисъл?

 

Идеята (както аз я разбирам) на тоя форум винаги е била взаимопомощ и изследване на интересни теми, свързани с музиката. Ако една тема е интересна на двама души,

по-добре е те да се срещнат на по кафе и да си я бистрят докато искат. В тоя смисъл, ако и тази тема си остане само обмяна на реплики между нас двамата ,

по-добре да ти се обадя, да се уговорим за удобно време и да си го напълним с приказки за микрофони :) Ако темата се чете от повече хора, и им е интересна, ми да вземат 

да се обадят, та да стане дискусия. Ванката примерно мълчи като комунист на разпит, но като знам как му пуши главата, не го съдя :) Аз имам някакви микрофони събирани в последните години,

не е като да нямам. Но примерно той е човека с колекция от микрофони на която може да завиди всеки. Знам много добре за какво говориш в поста си, защото да речем Иван е човек,

който "чува" микрофона. Или по-точно, има усета какво микрофона "чува" вместо него. Другия такъв в тоя форум (който познавам лично, а не епистолярно) е Synchu.

Ми Ники дойде у нас, сложи два микрофона, и направи запис с който се бях борил два дена преди това. Това става, когато си свирил, пробвал, заменял, сменял....

както се казва beg, borrow or steal... и хапаратурата ти говори. Тя, хапаратурата, има свой език. Според мен, най-добрите тонинжинери или там както им викате, са хората 

които са и музиканти (като тебе), и малко жичкаджии, и така... имат тръпката и познания три-в-едно (или 4 в едно, или повече), така да се каже.

 

Тоя форум в момента има членска маса от трийсеинезнамколкосихиляди члена. Ми че един на десет члена да сподели нещо интересно, тука ше ври и кипи бе хора!

Пък то не ври и кипи, а по-скоро нещо лекинко пърпори с половин уста. 

 

В тая геополитическа ситуация, ще си пием бирата с някои от форумните членове (ей де е Неделя, един член ще записва барабани, а други два члена ще му пречат :) ),

пък като се получи форумен диалог, ше се метнем и ние с пълни сили :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ma не е лошо да се пише от време на време, за да се знае, че се чете, че иначе за к'во да се пише-  e моя проблем специално, но въпреки това когато имам възможност списвам какво съм направил в последно време :) 

 

^^ Мерси - като знам, колко много не знам. Според мен се получи доста доста доста добре. Единствено високите, но това е въпрос на вкус и доизкусуряване (ако въобще има необходимост).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мълча, бре :) Нямам време да стигна до форума. Тъй като времето беше малко лимитирано при теста ни, не можахме да тестваме всяка позиция на запис. Затова просто обиколихме стаята и на принципа на sweet spot search-a (както много жени биха потвърдили ;) ) установихме, че на някои места звучи по-добре. Там именно заредихме микрофони за да хванем малко от руум-а. На мястото на Явор, имайки предвид какъв рисърч пада за "онзи тон" бих тествал една стара техника. Той има доста голям хол...Може да се пусне един говорител в него, докато пише в малката стая, и през говорителя да се изкара моно звук на китарата, който да се хване с микрофон. Това е ама наистина овъркил за нашата ситуация, предвид че резултатите горе са добри по мое мнение, но съществува като техника. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То темата е интересна,но вдигаш много високо летвата с апаратура и познания,повечето от форумниците нямат пространство,(па и мене ме гледат на кръв и урина,че съм имал 2 Гибсън,Теле и Страт),но и аз нямам пространство и нещо ако се обадя в джема или е със симулация Вокс,или с микрофон за скайп пред Лейнито,,е то е повече от ясно че с подръчни средства трудно ще стане добър запис ма продължавам да си чукам главата  в стената,само да не влезна при комшите :hysterical: ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Както се каза, ние да си пишем, вие да си четете, тоест мохабет някакъв да става, да не заспиме над компютрите... :)

 

Ядрото на домашното студио наскоро беше подменено с едно ново такова.

Оттам нови възможности, ново вдъхновение и прочие бла-бла-бла :)

 

Предлагам на критичен обзор част от микса на едно старичко парче вървящо най-накрая към завършване.

Смесването си е предизвикателно за мен, тъй като в него има електрически, акустични китари, обикновен и slap-bass (дето ми се разгони фамилията докато го изсвиря), пиано, че и орган.

(Записвам в момента соло китарите и ако ме огрее, вокала с едно известно на родна почва лице :) )

 

Критикувайте на воля и дайте моля едно външно ухо, за да си изгладя кривиците.

Приемам забележки секакви :)

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/btbmb-nu3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Здравей, Явор.

   Харесва ми.

   Можеше да сложиш една флейта примерно с партията на пеенето, за ориентация. Не се разбира кое е интродукция и къде започва пеенето. Вероятно имаш начален запомнящ се риф. Мислех да ти предложа да добавиш една част "Middle Eight", но я чух на 1:12. И както е кратко, тя седи на края, а трябва да е в средата. Авторът има свободата да я сложи навсякъде, разбира се. Щом е част от микса, значи ни задаваш трудничка гатанка. Общо взето това е акомпанимент, който е добър, но без пеенето, текста, солата и рифа не мога да определя посланието и духа на песента, а това е най-важно. 

   Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чичо Мито, много ти благодаря за добрите думи.

Всъщност май съм направил един мишмаш с трака, който започва от края на куплет, минава през припева и после отива в началото на китарното соло.

Идеята ми беше да направя сравнително кратък отрязък в който да покажа няколко разнообразни части от парчето, за да прецените смесено ли е добре... доста объркващо се е получило обаче, не се бях замислил.

Ще кача цялата песен довечера.

Всъщност и преди съм я пускал, кавър е на Born To Be My Baby на Bon Jovi, от която остана само акордовата схема горе-долу, другото го разбишкахме из основи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.