Jump to content
Българският форум за музиканти

Studio Construction For Dummies (Съдбата на Една Спалня)


Recommended Posts

Яз па що ли се загледах по оня куфар в коридора :) ,Поздравления,Човек!

Смъртна обида :) Това не беше ли изолираната стая? Как коридор :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаха, да сме поравно - коридор/кабина :)

Trysth, има още работа, но му се вижда края. Тоците (силни и слаби) са готови. Останаха абсорбиращите пана в кабината и най-трудоемкото - бас траповете. Сега съм като по учебник. Пускам колоните и отивам в ъгъла. В центъра на стаята е ОК, обаче по ъглите баса ти вади пломбите от зъбите :)

Цунами направо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсорберите (стени/таван, но без бас траповете) в кабината са готови.

 

Реших да направя първия истински тест. Усилвателя е Koch Studiotone 20W. 

OD канал, Gain около 5, Volume около 3,5. На повече не се издържа в кабината, писват ми ушите и ме заболява главата.

SPL около 100-110 dBA. Определено трябва да съм мазохист за да свиря на такова звуково ниво, но за теста и за много кратко се понася...

 

Отвън (пред самия прозорец, който очевидно и логично е най-слабата точка в конструкцията) е около 55-60 dBA.

 

Най-важното: на горен етаж - ако се заслушаш (ама много сериозно), могат да се усетят някакви преминаващи но мнооооого слаби ниски честоти... 

На долния етаж обаче (апартамента на братчеда) - пълна, готина и абсолютно мъртвешка тишина. Реампнах някакъв риф и излязох на балкона - 

същото :) Ура !! УРА !! 

 

http://youtu.be/cM5NZCCHIzs

 

И така, създаване на прилично звукоизолиран зверилник дори в подобни миниатюрни условия се оказа напълно постижимо !

 

П.С. Моля не придиряйте за левашкото свирене. Ще ми трябва известно време да вляза в някаква кондиция  :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много си ти е убаво свиренето,врътни комбото/кабинета към стената,заглушаваш с някакъв лист вид вата да не ти пищят ушите,праскаш микрофона леко под ъгъл и става екстра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^misterj, абе имам, ама не знам къде е :)

 

As Lord Kelvin said, “To measure is to know for sure…maybe"

:)

 

Малко измервания на стаичката, с помощта на тази чудесна и безплатна програма.

Нека уточня че няма монтиран кьорав бас трап, поради печелившата комбинация от мързел и грип...

 

nj1r.jpg

 

kbum.jpg

 

zip6.jpg

 

Общо взето съм доволен от графиката на времето за реверберация (RT60).

Не че много й разбирам, но под и около 0,2 секунди, доста равномерно разпределено над 200Hz ме кефи  :)

Под 200Hz ще видим случката след бас-траповете....

Като гледам, и доста равномерно затихване на всичко над 300-400Hz (ако се вярва на Waterfall-графиката), което също е прилично (според мен).

Най-важното, разбира се, е че усещането в стайчето е много приятно и комфорта при слушане е наличен.

 

В интерес на истината, наложи се да демонтирам част от абсорберите в задната половина на стаята (и тук много помогна мобилния

монтаж, стана за десетина минути). Иначе с влизането започваха да ме болят ушите, стана нещо като безехова стая, гадничко усещане.

 

Весела Коледа и хубаво посрещане на Новата Година на всички !

 

Бъдете здрави, щастливи и много, много обичани !

И много музика да има около вас, навсякъде !

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гръбнака на първият трак започнат в новата обстановка  :)

Ако ви хареса, докато му мътя некви сола и докато клавишните се пекат в Будапеща, мога да го пусна като бектрак в джема  :)

Ако на някой му се занимава да се разпява по празниците де :)

 

http://soundcloud.com/darth_jabs/noname-ver-1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оу йей, тенкс :)

Връщам се в татковината другата седмица и веднагически го пускам, таман има и развитие по темата...

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Koobenot, благодаря ти и се извинявам за закъснението на отговора ми :)

Техниката е семпла. 

 

Микрофона е Behringer ECM8000.

Включен е директно към една от звуковите ми карти (в случая NI KOMPLETE AUDIO 6).

 

В много детайлното и добре списано упътване на REW има процедура по калиброване на звуковата карта и запазване

на резултата в отделен файл, който може да се използва при следващи измервания, ако се правят със същата карта. 

На първата графика се вижда крива получена след калибровката на картата (сивата, отдолу).

 

За калибровката на SPL нивото в програмата ползвам стар и боен SPL метър от предишната ми работа:

56jp.jpg

 

Сега, ясно е че аз само се пързалям по повърхността на една много сложна и обемна материя. Ако се 

ползват професионални измерителни уреди и програми (и най-вече ако измерванията се правят от специалист

който знае как да борави с тях), резултатите със сигурност ще се различават в някаква степен от моите. След

като няма да записвам Берлинската Филхармония в стаята, приемам че степента на точност на тези ме устройва.

 

Благодарен съм за толерантността до момента на специалистите и знаещите във форума към моите аматьорско-акустични напъни, но затова и в заглавието на

темата присъства "...for Dummies".

:)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.