Jump to content
Българският форум за музиканти

Studio Construction For Dummies (Съдбата на Една Спалня)


Recommended Posts

Благодаря ти, много полезен документ. Само да стигна и аз до позициониране на мониторите ...

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Да не помислите че съм се отказал...

Не съм.

:)

 

Поради множество обективни и субективни причини (повечето от професионално естество и кахъри около работата ми) се забавих сериозно.

Все пак, след днешния ден имаме монтирани врати и прозорец (без стъкла):

 

c6s3.jpg

 

odxa.jpg

 

Изключително съм доволен от качеството на вратите.

Панелите им са на фирмата Sauerland Spanplatte и тежат около 30 кила единия....

Монтажът е с рапиди, през гумени подложки:

7bcq.jpg

 

Крайната фуга (с дебелина около един лист картон) ще се затвори с акрил и кит.

 

Успях да монтирам и двете конзоли. Един детайл преди затварянето (част от екранирането по групи, лявата са два кабела за колони, десният кабел е UTP, останалите са обединени

в една група, екранирана с обща метална кутия):

z5vg.jpg

 

Получената кухина натъпках до откат с минерална вата, всички входни дупки на кабелите са минати с акрил:

oyte.jpg

 

Монтираната конзола вътре в кабината (дървената основа е с дебелина 40мм., точно колкото следващия пласт от звукопоглъщащи панели

и ще се скрие от тях. Ще се вижда само листът от неръждаема стомана):

i9pt.jpg

 

И отпред. Белият акрил, мамка му, свърши баш в най-неподходящото време и довърших с кафяв. Майната му, така или иначе

няма да се вижда....

1j16.jpg

 

За следващата седмица програмата е:

- Паркет;

- Стъкла;

- Окачен таван основна стая;

- Латекс;

- Чистене;

- Пренасяне мебели и старт на тестове;

 

После... иде трудната част :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е общия бюджет, моментното "салдо" и разхода на време? Така като гледам го правиш без тънки сметки. Харесва ми много между другото;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, благодаря.

Бюджета на проектно ниво е около 3.000 лева.

Дали ще се надскочи, ще се види накрая.

По-специфично е, защото материалите взимам на себестойност от бивш колега (или направо от вносителите, като се има предвид че съм им бил шеф

около 6 години :) ).

Когато ми помагат неговите момчета, също ще платя само надниците им.

Тоест, като се приключим, той тегли чертата и се разплащаме.

Моята работа в събота и неделя (и след приключване на работния ми ден) много забави нещата. Трудно ми е да

преценя колко време би отнело на екип от двама души, но бих казал че до настоящия етап можеха

да приключат за около една работна седмица.

 

P.S. Държа да подчертая че цитираният горе бюджет няма общо със средни пазарни цени, особено за малка

по обем и пипкава работа като тази.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което отличава темата не е бюджета, а отношението към проекта. Добра подготовка (явно е използвана подходяща литература, вероятно и кадърен консултант),  ясен план за действие и добра преценка на възможностите. Jabs  е културен човек и намери добра дума за всеки, който се опита да се включи в темата, но честно казано малко от включванията бяха на нивото на самата тема :)

Ще излъжа ако кажа че не завиждам (завиждам ЗВЕРСКИ!), но желая успех на начинанието. Има нужда от повече такива проекти - за сравнение, пример и за коректив.  Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Разбойник, много ти благодаря за добрите думи!

Подкрепата от приятели (а намерих няколко такива във форума) и колеги е много важна за успеха на всяко начинание. И крушка да завиеш, ако се намери някой да те поощри или похвали, (и посъветва) по-друго си е....

 

Честно казано, пишман станах с тоя проект, мислех да взема една седмица отпуск за да го довърша ама не би.

Дъщерята се прибира от чужбина следващата седмица, а другата спалня (вече нейна и бивше министудио) е на вили и мотовили.

Така че, каквото свърша през тази седмица, това ще е до Коледа. После бавно и полека, без напън :)

 

При цялата ми подготовка и въпреки малкия мащаб на проекта, дотук имаше куп издънки и импровизации.

И това при положение че съм архитект, занимавам се със строителство от години и ръководя високотехнологична фирма в бранша...

Ако някой се захване с подобно хамалуване, за бога, нека обмисли предварително всичко за което може да се сети. Иначе яд и хамалски псувни го чакат :)

 

Боядисах латекса първа ръка и смятам да сипя една заслужена ракийца за здраве на всички четящи темата. Ха наздраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е положението:

 

http://youtu.be/Sro94XC-eK0

 

Доволен съм, макар и изморен като куче :)

След месец и малко само с чук и бормашина в ръце се замислих как да хвана Сол мажор.... нейсе.

 

Отивам за бира.

Наздраве на всички :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следя темата с интерес и супер се получава всичко. Харесва ми как работиш със замах - аз също обичам принципа "ако е гарга да е рошава" . Не жалиш средства и труд. След като докараш всичко до край и наредиш всичко, и обсорбаторите по стените резултата ще е още по-добър. Аз също се включвам към благородно завиждащите и чакам завършената крайна картинка :) С тази нераждавейка за комунативното поле сигурно яко си се измъчил аз не бих имал търпение на пробия толкова отвори в домашни условия - щото съм пробвал веднъш и знам как е - ако някой друг път имаш подобна задача правиш си векторен файл на някоя програма и марш да ти го резнат на лазер някъде. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за хубавата тема, удоволствие е да чета твоите теми! :)

Много прецизна изработка и резултата е на лице! 

Желая ти само прятни мигове в студиото!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Patzo, Blackbird !

 

Записа се получи съвсем импулсивно, след като съпругата ми и котарака наблюдаваха как пробвам кабината.

 

Общо взето съм доволен, обаче (!) не се лъжете - звук преминава, но намаляването на нивото му е много приятно

и напълно приемливо за мен. Да не забравяме и че най-сериозният тест (амп и говорител) предстои.

Но пък и кабината не е напълно завършена: има да се слагат первази с уплътнения на вратите,

както и акрил по касите. Добавянето на абсорбери вътре също ще помогне.

 

Какво ниво на изолация се постигна в крайна сметка? С първобитния си SPL метър пробвах да замеря и

при около 90-92 dBA вътре (крещящ човек), отвън е 42-45. Но това си е фоновия шум на стаята, че и до 50

стига със строежа до прозореца. Всъщност, няма никакво значение, защото за мен целта (да не преча на

околните) е постигната.

 

А и има един член на форума който ще даде тежкото и окончателно професионално мнение :) Той знае какво, как

и къде да мери :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акустично третиране на стаята (начало, разказ в картинки :) ).

 

Използван материал: EUROCOUSTIC ACOUSTICHOC (40mm)

 

u8j3.jpg

 

bgs0.jpg

 

zjsu.jpg

 

v6tb.jpg

 

87e9.JPG

 

dfj6.jpg

 

gsoo.JPG

 

И накрая се получи това:

 

0r58.jpg

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако цитирам съпругата ми бих казал "Господ е събирач"...

Днес дойде един симпатяга да изцикли и лакира паркета в кабината. От дума на дума, оказа се Диджей любител, пуснах му моя диск, той се изкефи на 

кавъра на Right Now, пита ме на кой е парчето. Казвам аз: "Van Halen". Той млъква, слиза си до колата и се връща с това:

 

06a0.jpg

 

Пич, вика, преди няколко дена я получих по Ибей, ама бях поръчал съвсем друг албум, тия не ги слушам, щях да я хвърлям. Ха да ти е на късмет за новото

студио.

 

Бря !

 

Остави другото, но като си тръгна, намерих това, вече вътре, на обложката: 

nfcb.jpg

 

Автографа е върху снимката на Майкъл Антони. В първия момент реших че е негов. Доколкото разчитам обаче, пише нещо от рода на "Nathalie Linguer".

Проверих в Гугъл, не намирам такова име, още повече свързано с групата. Датата под подписа е 15.06.1979. 

Van Halen I е от 1978... 

 

Взе да ми става интересно. Някой да е чувал за такова име? Някаква връзка с Van Halen?

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апропо, ей така сме в момента.

Работим, макар и сред смрад на лепило и лакове....

 

g6xl.jpg

 

Да използвам случая и да понадуя малко перки, шмъ прощавати, ма скрити в сенките са два броя новички ADAM A7X... най-добрите монитори до които съм се докосвал :)

За тях благодарност на един съфорумец, да не му правя реклама няма да го цитирам кой е.... ма калпазанин такъв, да ми пазиш ENGL-а дет си го харесах ей !

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.