Към съдържанието

Снимка

2х12 Recto Cab (DIY по дърварски)

кабинет DIY 2x12 Recto cab

• Please log in to reply
28 отговора на тази тема

#1 ProjectHamsterdam

ProjectHamsterdam

Misery loves company

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1088 Мнения:
  • Инструмент:Yamaha RGX420S w/EMGs

Публикувано 27 октомври 2013 - 14:16

Привет,

от доста време се чудя и накрая се престраших и аз да скова едно DIY кабинетче.

Изработено е по размерите на Mesa Boogie 2x12 Rectifier cab от 19мм тополов шперплат, говорителите са китайски Celestion V30.

Целта беше да имам функционален, здрав и добре звучащ кабинет за малко пари. Като първи опит външният вид остана малко на заден план.

Ето малко снимки от изработката - работих изцяло на терасата вкъщи. . .:

Грубо напасване на страните и гърба:

cab01.jpg

Сглобките са с дибли за дърво 8х40мм по патентования от BlueLemon метод - през плота. Вместо стяги ползвам винтове, които след изсъхване се премахват и заменят с дибли:

cab02.jpg

Изрязани и отворите за говорителите - на ръка със зеге, станаха горе-долу добре. Монтажът на говорителите е с болтове и гайка-шип 6мм:

cab03.jpg

Следва минаване с виброшлайфа с шурка за дърво 150, заобляне на ръбовете, боядисване и лакиране с боя и лазурен лак за дърво - акрилатни, водоразтворими:

cab04.jpg

Отвътре конструкцията е с летви 3х3см - лепени и след това занитени с дибли 8х40мм. Предната дъска за говорителите също е лепена и занитена с дибли от две посоки "накръст" - челно отпред навътре и перпендикулярно от всички страни (вижда се повече на горната снимка) - няма мърдане. Уплътнението отвътре по всички сглобки е с акрил (продават го в опаковки като силикона, но по-малко мирише и има по-добра адхезия с дървото - като изсъхне става малко като гума):

cab05.jpg

Монтиране на говорителите. Уплътнение на задния капак с Е-профил за прозорци - има още един кат, който е на задния капак:

cab06.jpg

И отпред:

cab07.jpg

С поставен заден капак - закрепването е с винтове и гайка-шип за дърво 6мм. Заключващ жак на Proel. Под него бележка колко ома е кабинетът, защото забравям. Има колелца за лесно придвижване, иначе тежи много:

cab08.jpg

Изработих му и грил да предпазва говорителите - MDF плоскост 6мм с опъната върху нея дамаска. Бая щракане с такера падна. По-натам ще сложа велкро да го залепва, но засега няма нужда, пасва много плътно и е голям зор да се изкара:

cab09.jpg

В завършен вид - тука нещата малко се дънят, защото хем съм доволен, хем не съм. Т.е. не съм доволен от козметиката и съчетанието на цветовете, както и че боята от предната дъска малко е зацапана и се показва около грила. Освен това на светъл кабинет като гледам по-отива тъмен грил и обратното, така светло със светло малко по-кънтри седи. . . 

cab10.jpg

В крайна сметка съм доволен и много ми харесва как звучи. Звукът е скъп, "купешки" и много балансиран. По-натам ппланирам да запиша малко семпли.

Това начинание се оказа много занимателно и доста се запалих. От листа който купих ми остана материал за едно 1х12 кабинетче, което вече смятам да се пробвам да тапицирам с кожа и да направя да изглежда малко по-професионално. :)

Ако някой се интересува мога да направя количествена сметка да сметнем и парите колко излязоха за кутията.

Поздрави и успехи с музиката. Хамст.

I thought using loops was cheating, so I programmed my own loops using samples. I then thought using samples was cheating, so I recorded real drums. I then thought that programming it was cheating, so I learned to play drums for real. I then thought using bought drums was cheating, so I learned to make my own. I then thought using premade skins was cheating, so I killed a goat and skinned it. I then thought that was cheating too, so I grew my own goat from a baby goat. I also think that is cheating, but I'm not sure where to go from here. I haven't made any music lately, what with the goat farming and all.

#2 bluelemon

bluelemon

Mithrandir

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1394 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 27 октомври 2013 - 17:49

Браво бе майна! :) Много джаз да види пущината  :metalist:  Ний ша чакаме да му направим едно кръгче. Изглежда яко!

"The thing about gear is that if I have a shitty amp or a good amp, in general I’m still going to sound like me."

-Richie Kotzen
"If I had any words of wisdom, I would just say that transcription is really the key to everything."

-Scott Henderson

"Improvisation happens in the mind. It doesn't happen in the fingers. If you create something in your mind and you can't play it in that moment, it doesn't make the creation any less valid."

-Greg Howe

"Life's too short to drink bad coffee"

-Unknown

#3 jabs

jabs

Кулинарен Турист

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1600 Мнения:
  • Инструмент:Китара, Поялник, Тирбушон

Публикувано 27 октомври 2013 - 19:15

Якоооо..... !

Евала за дърводелщината и меракщината :)

Семпли пор фавор.

Този пост е редактиран от jabs: 27 октомври 2013 - 19:16

FRONT.jpg

#4 7thString

7thString

Спирам да пиша докато се толерира дебилщината

• newbies
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4156 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2013 - 01:16

Много ретро изглежда! Евала! :) Мога да дам една идея - да го минеш с още лак и да го полираш :) Но и така си е супер!

Спирам да пиша докато администраторите толерират дебилщината в този форум.

#5 ProjectHamsterdam

ProjectHamsterdam

Misery loves company

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1088 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2013 - 08:47

Добро утро и мерси,

BlueLemon и Jabs, е вие ми се явявате един вид идеологически подбудители на проекта, защото ме заразихте с вашите публикации. :)

Семпли ще направя задължително, въпросът е кога. Имам един тримесечен фен, който като ме види да си разставям нещата за свирене и веднага нетърпеливо се включва с вокали, та не съм хващал горе-долу откогато се роди. Но на всяка цена ще се пробвам да направя нещо в рамките на седмицата. Както се казва samples or it didn't happen. .

7String, аз си мислех да го нацапам с някакъв по-тъмен цвят, орех или палисандър да речем. Но държа на акрилатния лак / водоразтворим, а той не знам как е с полирането. В края на крайщата мързелът надделява, а сега хваща и студения сезон и няма къде да работя, та май така ще си остане до пролетта. В момента на красота съм го докарал колкото един Regent 30 май.  :)

I thought using loops was cheating, so I programmed my own loops using samples. I then thought using samples was cheating, so I recorded real drums. I then thought that programming it was cheating, so I learned to play drums for real. I then thought using bought drums was cheating, so I learned to make my own. I then thought using premade skins was cheating, so I killed a goat and skinned it. I then thought that was cheating too, so I grew my own goat from a baby goat. I also think that is cheating, but I'm not sure where to go from here. I haven't made any music lately, what with the goat farming and all.

#6 Baby Thomas

Baby Thomas

Professional Hater

• Mods
  • 10452 Мнения:
  • Инструмент:AllTube AppleMac

Публикувано 28 октомври 2013 - 11:57

Бе супер си е. Красивото не свири! :)

#7 7thString

7thString

• newbies
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4156 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2013 - 14:16

А имам един конструктивен въпрос - каква е идеята на това да махаш видиите и да набиваш на тяхно място дибли? С видии конструкцията не става ли по-здрава?

#8 Baby Thomas

Baby Thomas

Professional Hater

• Mods
  • 10452 Мнения:
  • Инструмент:AllTube AppleMac

Публикувано 28 октомври 2013 - 15:39

С видии не можеш да заоблиш ръбовете като на истинските кутии. Поне при мен това се получи и виброшлайфа взе да стърже на желязо. ;)

#9 n1k0

n1k0

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 236 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2013 - 15:53

А, могат да се заоблят ръбовете (с фрезичка най-добре... :) ), стига да са вкарани по-дълбоко винтовете. Т'ва при положение, че се тапицира или боядисва, щот ще се скрият дупките; за натурален финиш май с дибли е най-издържано естетически.

Иначе евала, яко е станало, пък и щом свири добре...  :coolp:

#10 7thString

7thString

• newbies
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4156 Мнения:

Публикувано 28 октомври 2013 - 16:00

Ясно, не се бях замислил за това :)

#11 ciriljhonson

ciriljhonson

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1033 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 29 октомври 2013 - 10:47

Поздрави за положеният труд и ентусиазъм.

Като критика, но 100% градивна, бих предложил към общата картинка да добавиш и:

product_large_31699.jpgproduct_large_31687.jpglk862.jpg

#12 ProjectHamsterdam

ProjectHamsterdam

Misery loves company

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1088 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2013 - 08:43

ciriljhonson,

Това последното ми беше много полезно, за което благодаря. Честно казано не знаех, че ВикиВат предлагат такива аксесоари.

Бях гледал това в Томан, но за една дръжка да поръчвам - не си струва, а ъгли идея си нямах къде да намеря. Видях че има хубави гумени крачета в сайта на Динакорд. :)

Монтажа на жака е умишлено директно в дървото, защото позволява отворът да е изкопан по размер и да пасва съвсем плътно, след което хлабините са уплътнени с акрил. Предполагам че ефектът е незначителен от всичко това, но идеята е да няма възможност от никъде да "издиша" въздух. :) Малко спада в графа "интернет суеверия" това за мен, но гледам че разни хора го правят и реших да го изкопирам, пък и ми беше по-лесно за изработка.

След всички тези приказки от моя страна се надявам семплите да станат хубави, иначе язък за цялата работа. :)

#13 synchu

synchu

Sandman The Dreamcatcher

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6916 Мнения:
  • Инструмент:Не свиря-само зяпам тук:D

Публикувано 30 октомври 2013 - 09:48

Кабинета ми харесва на мен и така както си е :) Чакаме семпли.
А тези ъгли аз поне не мога да ги открия във Викиват
"Guitar is the easiest instrument in the World to play badly" - Andres Segovia
"Если долго смотреть на луну, можно стать идиотом" - Ген.Иволгин, Михалыч
Patience, n. A minor form of despair, disguised as a virtue...it's kind of ironic that good health is merely the slowest possible rate at which one can die
Most(not all, with the advent of CMI's) musical instruments, and the poor bastards cursed with playing them, are integrated human controlled sound pressure transduction systems...
The tone is 62.5% the player, 33.456% the amp, 3.88699% engineering skill and 2.48827789749% down to whether venus is in capricorn and a dwarven-goblin-fish-monster walks counter clockwise around a mandrake root at midnight...
"The misinformation on this site is really approaching legendary proportions."
http://soundcloud.com/synchu май беше

#14 bluelemon

bluelemon

Mithrandir

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1394 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2013 - 10:13

^^ Трябваше да ме питаш. Викиват е най зареден от към такива джуджавки в Пловдив. Че даже сега се сещам че имам едни излишни 8 ъгълчета. Та ако решиш ми имаш ГъСъМъТу.

"The thing about gear is that if I have a shitty amp or a good amp, in general I’m still going to sound like me."

-Richie Kotzen
"If I had any words of wisdom, I would just say that transcription is really the key to everything."

-Scott Henderson

"Improvisation happens in the mind. It doesn't happen in the fingers. If you create something in your mind and you can't play it in that moment, it doesn't make the creation any less valid."

-Greg Howe

"Life's too short to drink bad coffee"

-Unknown

#15 ProjectHamsterdam

ProjectHamsterdam

Misery loves company

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1088 Мнения:

Публикувано 30 октомври 2013 - 10:23

Здрасти,

И аз трудно ги открих тези ъгли във ВикиВат, но на сайта ги има:

http://vikiwat.com/a...ari.html?page=1

В магазина не съм ходил на място още.

Митак / Лимоне :) мерси, не съм се сетил, а и не исках да досаждам. Аз смятам ъгли да слагам на следващия проект, който ще е тапициран и с кожа. 1х12 е проекта с G12t75, идеята е ако се оплескам с кожата да не ми излезе много скъпо грешката. . .:)

Also tagged with one or more of these keywords: кабинет, DIY, 2x12 Recto cab

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни