Jump to content
Българският форум за музиканти

Модално свирене - от теория към практика


Recommended Posts

Е

 

 

Колкото до учениците, след като се филмират (за което няма причина, според мен), ще питат и ще им бъде обяснено! 

 

 

Супер, очаквам с нетърпение да ми бъде обяснено как travelcaster свири G-natural в 12ти и 15ти такт, при положение, че той самият е написал G# в key signature-a! Това сигурно са някакви специални джазменски правила по sight-reading, които мен не са ме учили...

 

Пак да потретя, акордите F#m - G - A са от тоналност Ре-мажор, т.е. Фа-диез фригийски. Ако на travelcaster не му харесва да свири тази умалена секунда върху F#m, да си сложи accidental на сол в съответната фраза, а не да пише F# C# G# в key signature-a и после да не си ги спазва. Едно е да си мислим нещата как са, друго е да ги описваме правилно.

 

Не смятам да обяснявам нищо повече, понеже темата се поразтегна , а и не обичам да споря излишно, само споделям гледната си точка и я обяснявам , доколкото мога. Можеш да я обмислиш и да решиш дали да я приемеш или отхвърлиш

 

И за да не остане съмнение, при  написаната мелодия, F#m - G - A не са ладове на Ремажор, а защо, вече писах по горе!

 

Поздрави на всички участвали в темата със свирене и коментари!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз не искам да споря, за това е най-добре да се научим да четем първо. Дори и да приемем, че тоналността е F#m, написаният текст е пълен с грешки така или иначе - несъществуващи бекари (16ти такт), неправилно добавени диези (17ти такт), както и пропуснат сол-бекар на 3 отделни места (12, 14, 15ти такт). С толкова много грешки, чичо Мито, не съм сигурен, че е удачно да ми даваш урок по нотопис..

 

y9ct.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

 

 

Моето алтернативно предложение за описване на текста като Ре-мажор, т.е. F#, C# в key signature-a, така че да съвпада с хармонията, от там алтерациите са 4 - не знам къде ги видя тези 9 знака? Освен ако нямаш намерение да слагаш диез на сол повече от веднъж в един и същи такт?! :godbless:

 

gqr7.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Както и да е, всеки си решава кое как и защо да го мисли, но поне го нотирай като хората, в която и тоналност да е мелодията - F# min (Amaj) или F# phrygian (Dmaj) е без значение, стига да е записано без елементарни грешки, ако ще го даваш това нещо за учебна цел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, вече всичко се изясни. Прав си, че не се слагат диези за еднакви ноти в един и същи такт.

Нотацията, на която държа е от пост N 45. Преди това бях допуснал грешки, за които се извиних. Въпреки това ти ползваш грешната ми нотация от пост N 20. И ако в пост N 45 преброим знаците те са не 9, както казах, а 5, което все още е повече от 3.

Много грешно и опасно за мен е да се поставям като крайна инстанция, затова не си го позволявам.

Нека да се насладим на изпълнението на kirilsat и да си говорим за музика, а не за граматика. :)

А това нещо не съм си помислял да го давам с учебна цел. Просто споделих с колегите. И се радвам на интереса, който предизвика.

Пожелавам успех на всички!

Редактирано от travelcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно, нямах намерение да точим локуми за кое как се интерпретира, а просто исках да изясня, че това което си изсвирил и това, което си нотирал са различни неща. Пак казвам, че мелодията/темата, изпълнението и звука са чудесни, евала за което! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти. Аз не си ги харесвам, но такава е поръчката. И дори малко преигравам във видеото. Не съм добър артист. Не си прося комплименти, просто в 1.30ч трябва да си казваме истината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз така, за да си казваме "истината" , реших и аз да постна един кпип с ултра модерно свирене , хем темата от "гореща", ще стане "нажежена" и ще сме щастливи от големия интерес . :)

 

Нищо лично към никой - добре е човек да си вярва , но все пак е добре да има различаване м/у реалност и илюзия. :)

 

 

 

 

 

Иначе, правилното като действие, като иска човек да си споделя човек разни изпълнения - няма лошо, затова е форума , но всякакви такива анализи са абсолютно безмислени . Единствено ако има някакъв конкретно зададен въпрос и т.н. :)

Просто ме привлече заглавието, но толкова с тая тема , че нема време за губене и т.н. :)

От много анализи - глава боли , действието е важно. :)

 

Ще постна само един реге вариант по някое време, че обещах и т.н.   :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако бяхте го написали като нормални не-джазмени с ТАВ щяхте да спестите 4МБ писаници и анализи... :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха , ха , ха че ми стана весело - не че това има нещо общо с модалното, но за сметка на това - много с практиката!!!! 

Че тука за пет тона сме оревали орталъка - а хората  :punk_guitar:  :punk_guitar:  :punk_guitar: и т.н. :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=OY7FrTBiSsU

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно затова, както писах по горе в темата, не намирам за добра идея да пиша в такива теми и не смятам да го правя за напред. В края на краищата, кагато слушам някой музикант, който ми допада (или не), определено последното, което ме интересува е, вижданията му за нотопис (добри или лоши, те са си негов проблем)

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си прав! Желанието на повечето съфорумници е да пишеш и да споделящ опита си с нас!

Лично аз, с голям интерес прочетох първия пост на "чичо Мито", с подробен теоритически разбор на случващото се! Признавам, че въпреки желанието си не разбрах много /то аз съм си виновен за това/. А бе направо сложнотия, ама има много колеги, дето са наясно с написаното! За мен това е мноооого голям минус, но едва сега си го признавам....

Идеята, за джем с теоритичен анализ много ми допада, но нямам знанията, да го направя! Джема си нещо, но как изглежда в ноти, и представа си нямам?!

Канкретно за този джем, аз го виждам така....

Хармонията е в Фа диез минор, ама онзи минор, дето не е със Сол диез, а другия - с чисто Сол в скалата. Никога не броя тактове, но по усет се спира на тона Ла. Тогава с натуралния Ла мажор, звучи по-приемливо за повечето, но може и да се изхиджази /нова дума/ и тогава е на ръба! Ще звукне само на запознатите с ориенталската музика, за това аз не го направих така в джема! Според мен, нещо като Си минор, а може да е и Ми минор за кратко.....?! След това на два пъти се задържа на чисто Сол и край! Фа диез минор и Сол мажор, това е често срещано в народната или по-точно в сватбарската музика! В завършека си минавам през Ла хиджаз, но слушателя има време и тишината, за да се съгласи с ориенталското звучене....

Те това е моето нотиране и определено не съм горд с това! :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте участието на John Huldt.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bPwzwFSI61E

+ TAB тук

https://www.facebook.com/johnhuldtmusic?fref=ts

а тук

https://www.youtube.com/watch?v=uVF-tDHOgmY

в 32 минутен урок показва много техники и ликове на SRV, Клептън, Франк Гамбали, Гътри Гован, Стив Вай и др. Използва много модални похвати, флажолети, дисонанси (секунди), бързи арпежи, специален подход към пентатоники и мн. др. И всичко това върху тази хармонична схема. Направо го букмарквам, защото е много напред с материала. И е бил на 1-ви места.

Редактирано от travelcaster2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Quote Кирилсат: "Не си прав! Желанието на повечето съфорумници е да пишеш и да споделящ опита си с нас!"

 

Подкрепям.

Kolio_k (и не само той) пише много рядко вече и от това форума губи.

Вярно че и хубавите теми сякаш намаляха, но тази стана чудесна,

и ние лаиците ще понаучим нещичко.... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задайте си простичкия въпрос ЗАЩО качествените хора спират да пишат?

И правите ли нещо, че да НЕ СПИРАТ да пишат?

Когато във форума се подвизават тарикати и лаладжии, има ли някой, който да им се опълчи? Не, даже форумното общество ги поощрява, да става сеир. 

Хубавите теми се правят от умни и компетентни индивиди. Не може да е интересна тема, започваща с ИСКАМ!!! Влезнали невлезнали в подредената къща и сядат на масата. Няма здравейте, няма добър ден, няма моля... Има нахално поведение. 

Да припомня, тези, които имат какво да кажат са благодетели, дарители, будители. Елементарно е да се уважават. (Откъде я изкопах тази дума уважение, тя е непонятна за съвременния българин).

Давайте в същия дух и накрая ще останат да си чешат клавиатурите форумните тролове, а истинските хора ще гледат отстрани и няма да помагат, ще мълчат и накрая ще дръпнат шалтера. Дааа, ще остане споменът за един хубав форум...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.