Jump to content
Българският форум за музиканти

Taмбура


Recommended Posts

как така превръщаш инструмента в друг ако го настроиш от италиянски в руски строй ?

виж и двамата казваме, че местата са ключови , само че ти казваш и че нотите там са ключови, с това не съм съгласен.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

:D Под "приет" имам предвид "приет" :D

В смисъл - това е разновидност на китарата,която си я има по конституция.Но,ако настроиш една цигулка на китарен или друг строй,при който не са спазени стандартните за щрайха интервали между тоновете,извлечени от свободните струни ти я превръщаш в друг инструмент,as long as не се приеме за разновидност на цигулката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и как се води китара настроена в руски строй ? това е интересно, дали да не изведем нова тема за разговора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Руска китара" му викат повечето хора на това.Иначе се води китара с "руски" , "италиански" ,"испански" и прочие строй. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Bobalane, ти ме разби, човече, много полезна информация. Благоадря!

 

Ама възникнаха и следните въпросчета:

 

"1. Има два строя които се използват - единия е като четирите най-тънки на китарата: ЕBGA (от високите към ниските), другия е цигулковия строй EADG (пак от високите към ниските ..."

 

Печатна грешка ли е или ..?: при китарата най-тънките са ЕBGD,а ти си написал EBGA!?

 

2. Коя всъщност е на октава, най-тънката или най-дебелата?

 

3. И какъв е смисълът да се настройват другите в унисон? Нещо в тембъра ли има, това не го разбрах?

 

 

Супер яки благодарности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

печатна грешка. EBGD съм искал да напиша. На ре сруната едната се настройва на октава нагоре. Но може и там да са в унисон, както ти харесва. Има смисъл да се настройват останалите в унисон, звука е специфичен, просто посвири и ще разбереш (да, в тембъра е номера). Така се настройва и 12 струнната китара - а знаеш колко яко авучат 12струнки в някои парчета ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Могат ли струните да се настройват различно? :cheers: Тоест, нали са двойни струните и двете струни като двойка се настройват еднакво, та, могат ли различно! и как?!??!!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе зависи какво ще свириш - може и на квинти,и на кварти,и на терци да си ги настроиш и да си я ползваш като все едно с хармонайзър :cheers: ,разбирш' ли.Най-лесно ще е на октави,но...За да не се отпуснат прекалено много струните трябва като цяло да я настроиш с няколко тона по-високо от нормалното и тогава да смъкнеш едната до октава надолу.Поиграй си - може и да откриеш нещо и ти :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

kitaratapesho е прав за връзката между точките и флажолетите .

Те показват местата на аликвотните сечения на струната и затова те са валидни и местата им остават непроменими независимо от строя .Забележете например,че пета позиция дели разстоянието от прагчето до 12-та позиция за това флажолета на 5-та поз. е две октави над основният тон на струната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:godbless: А-ха-ха-ха!!!Ама вие май изобщо не четете!!!Това за точките и постоянната им позиция по грифа го казах аз,а kitaratapesho ми опонираше!!!А пък topsun както винаги чел-недочел - на всяко гърне похлупак!!! :godbless:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.