Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене със слушалки - дайте съвет как да се минимизират загубите на качество и усещане...


tedys

Recommended Posts

  Здравейте, колеги и приятели ;)

  Допускам, че в пространния ни форум съществува близка тема или информация по въпроса, но не успях да намеря. Затова отворих тази тема, която, вярвам, е жизнено важна за повечето български обитатели на панелки, притежатели на съпруги и лелки, ползватели на дрелки и т.п. ;)

  ФОРМУЛИРАНЕ НА ПРОБЛЕМА:

   1) Не искам да смущавам околните. Свиря с намален звук. Губят се честоти,  и вярвам, разбирате ме - губи се усещането за пауъра на китарата;

   2) Усилвам. Ухото и цялото ми тяло добиват много по-пълно усещане за зверилник в добрия смисъл - (скрийм, рев, дистър, адреналин). НО ==>  Нещастни физиономии на околните, неритмично тупане от под и таван, вменяване (с право) на чувство за вина;

   3) Ръгам слушалки в процесора, или в слушалковия изход на миксера. Околните са доволни, макар и да ми хвърлят съжалителни погледи като на човек, що сам си говори (свири). ==>ОБАЧЕ не е същото, мамка му...Качествени слушалки, по-скъпи от кубенце, но по-тъпи от кутренце. Нещастни опити за:

     - коригиране на тона- еквилайзери, контури, бла бла:

     - добавяне на доза реверберация, или некво ехо, та да имитират помещение, или (грандоманско) гранд-зала;

     - корекции в настройката на процесора - CAB, AMP TYPE, MIC TYPE, LINE; куп още...;

       

    E НЕМА И НЕМА. Същият саунд който през говорителите звучи убийствено и кърти ченета, през слушалките ...мразя тази дума но..пръцка като спънат катър.

    *****

   Това е. Давайте идеи. Някои от нас през повечето време не могат да си позволят да акостират в акустирана репетиционна, или дай боже акомодирана зала с фенки. През голямата част от живота сме си вкъщи, под зоркия поглед и слух на изнервени роднини. ТРЯБВА да има начин да свирим със слушалки, без да губим много от УСЕЩАНЕТО И САУНДА.

   ЧАКАМ СЪВЕТИ, братлета (и тук-таме някое сестриче).

   Не става дума само да се купат хубави слушалки, нито просто да се настрои копчелъкът на апаратурата. Давайте неконвенционелни съвети, ако може. Споделете опит, а не теории и догадки.

Онзи, който изобрети начин за свирене със слушалки без загуби, трябва да получи ДвойНОбелова награда. 

  

        Приготвил съм и малък подарък за онзи колега, който (според субективното ми, но еднолично мнение) даде най-ценния съвет.

   Благодаря предварително, и двойно благодаря на колегите, които ще бъдат добри да се въздържат от сарказъм и лични изказвания неприлични.

   Хубава есен на всички ;)

   Горещи поздрави със студено Шуменско!

   Тед.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

 Е така няма как да стане... Аз когато свирех с процесор го свързвах с S/PDIF кабел към pc-то и слушалките включвах в колоните (мониторите) на компютъра... Де факто чувах сигнала който се записва... и пак е гадно, но далеч по-добре от директно да ги хакнеш в проца ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ел. китарата сама по себе си не е пълноценен и завършен инструмент. За оформянето на звука й голяма роля има и усилвателя (над 60-70%). Един китарен АМР има няколко модула:

  • предусилвател;
  • крайно стъпало;
  • говорител.

В тоя ред на мисли съвсем логично е да се заключи, че като извадим кой да е елемент от системата няма как крайния резултат да остане непроменен. Отделно от това звука е различен и се възприема различно при различните нива:

  • лампите са особено зависими от това;
  • говорителят звучи различно;
  • спецификата на човешкото ухо.

 

И вълшебни слушалки да купиш се тъя. Няма как да стане! :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно такова нещо и после прослушваш в DAW-a. Другият вариант е читава спийкър симулация ако на output-a на ампа нямаш такава. Ако имаш и е куца единствения начин е да озвучиш кабинета и да не се чува много навън, за което служи изокаб-а.

EDIT: Видях, че си с процесор. Горният съвет не върши работа освен ако саунда на процесора не мине през амп.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баце побва ли това:

Vox amPlug AC30 , Vox amPlug Metal

 

Много са доволни от него.Такава джаджа да не си опитал................

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Не съм го пробвал лично, но смятам да го направя. Аз имам изолация у нас, но не е оптимална. Като го взема ще пиша. За тежка музика Vintage 30 си е класика, а при сериозен волюм... не знам как ще се отрази типът на резонаторната кутия и подхода при изработката. Гледам Кийт Мероу ползва едно такова в домашното му студио. Не вярвам да е буклук, но..докато не се тества си е спекулация. По тоя повод има и положителни мнения в нета. Не мисля, че би заместило един кабинт на Меса или Дизел, но за вкъщи може и да е ок.

 

Аз имам един Vox amPlug Metal у нас, и на едната ми китара (с активни EMG-та) звучи много добре а на другата (Ibanez пасивни) много зле.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Дотук добре, братлета,

 а пробвали ли сте някакъв ..де да знам.. виртуализер или  нещо подобно - нещо, което симулира помещения и зали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бе писах ли и ми изтрха поста или се отказах да поствам,щот си в час според мен - вадя си и фийдбек с петватов транзисторен китайски амп или стара колонка от комп през АС 30 амплъг или с евтин аналогов дигитек драйв през изхода за в пулт - симулация,то и записвам някои работи така, като пусна Лейнито то добре свири и тихо с драйв,но ако го изцепа как си трябва с шестте лампи става весело ,ама и с времето мисля че започвам да оглушавам поне за високите от доста децибели в малки помещения,за процесори не знам как е.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същата работа и при мен. Amplug Metal звъчи супер на епи с EMG-та и не толкова добре на гибсън с пасивни. Обаче вади по-добър звук от слушалки включени в Line6 75w амп. И аз се чудех дали да се изръся здраво за слушалки, но добре че открих тези амплъгчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баце побва ли това:

Vox amPlug AC30 , Vox amPlug Metal

 

Много са доволни от него.Такава джаджа да не си опитал................

  Резонен съвет, виждам, и други колеги го дават. Благодаря ти.

Аз имам една Пандора, петицата, по вашите описания, не виждам особена разлика, сравнено с ползването на AMPLUG. Пандората е пак нещо малко с батерии, има вход за плейър, изход за слушалки, вход за китара. ОБАЧЕ  ако го слушаш директно със слушалки, не дава на 100 процента иначе добрите си саунд възможности.

  ОБАЧЕ идеята е не просто да се закачи някакво миниатюрче и да можеш да си свириш навсякъде. Моята идея е да мога да ползвам целия чейн (или процесор, да кажем,) - но със слушалки, и да ми е кеф от звука, който идва, а не стига до околните...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както предполагам знаеш звука са усеща с цялото тяло дори и от малък амп и слушалки не могат да заместят това напълно,а за преченето на околните..

,нема оправия,веднъж си дрънча тихичко нещо,с изключена китарка (все едно със слушалки) по нощите с идеята,че женъта спи дълбоко,

а зверо се събуди и почна да пищи -"стига бе,изроод" кат че ли я бия,а нали се сещаш в панелка докъде се чува..

Те тогава бех на път да и тресна четири и половина кила леспол в тимберицата,но се уплаших да не строшим китарата -

Бог пази китаристите,а и околните от тях :hysterical:  :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми как да ти кажа. Баса специално се усеща и по вибрациите на света около теб. Какъвто и бас да имат слушалките ти, ако не ти трепери пода под краката, няма да е същото. Това не е вече до слух, а до усещане с крака, тяло и т.н.

 

Ясно е, че идеален вариант в случая няма. Аз си решавам проблема със speaker симулацията на моя ефект. Ползвам BOSS ME25 (най-ниския им клас мулти-ефект процесори) и чудото освен нормалния моно/стерео изход има и един на който пише Phones. Когато си без голям кабинет, това симулира такъв (предполагам е някакво пресетнато EQ с вдигнати ниски). Не е същото но е най-добрия опит за оприличаване на истинския звук до който съм се добрал.

 

Общо взето всички джаджи които можеш да намериш за целта (Като VOXовете които колегите са ти препоръчали) ще правят нещо подобно. Просто не очаквай да е идеално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах те.Според мен без да пренастроиш целият си чейн няма как да стане.Каквото и да правиш винаги ще има разлика между говорител(Кубе,пулт и т.н)и слушалки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, братлета, приближаваме към финала.Определено качествени мнения от качествени хора, след седмица ще ги обобщя в един финал, да да има неква полза за бъдещите посетители на топика.

  Последно, да се задълбаем още малко в теорията на акустиката и анатомията.

  Като свирим с кубета/колони, звукът пристига при нас първо, със закъснение от няколко десетки милисекунди.Второ, според озвучителните тела той се обогатява. Трето, според акустиката на помещението той се мултиплицира с различни ъгли, скорости, съответно честоти и хармоници. После, както правилно казват момчетата, човек усеща с тялото, отделно с черепната си кутия, отделно със специализирания си слухов апарат. (ОфТопик вметване - спомняте ли си филма, в който радиоводещият казва "бууу" и кара слушателката да седне върху субвуфера на радиото си, и онази получи оргазъм- още едно потвърждение, че любовта на жената минава през ушите й - в случая намиращи се на необичайно място ;))

  Идеята е - нама ли устройство, което да ИМИТИРА поне някои от тези компоненти? Мембраните на слушалките са на милиметри от тъпанчето ти, и китарата сякаш драще в мозъка. Няма ли, повтарям, някакъв виртуализер, който да те лъже, че си в биг стая?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.