Jump to content
Българският форум за музиканти

Загуба на глас?


lokido

Recommended Posts

Здравейте, относно това може ли някой да ми каже по простичко какво НЕ трябва да се прави за да си загубим гласа, и как трябва да се упражняваме за да не си навредим. Четох, че ако няма професионална намеса може да си повредим на гласа. Така, че кажете нещо защото и при мен се случва често един ден си пея добре, на другия ден гласа ми си заминал и не е като преди. И така за да се доразвием какви упражнения трябват или подобни неща. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. Аз съм професионална певица от дълги години. Моят съвет е да отидеш да те види УНГ-лекар, който е добър в работата с гласове. Може да имаш някакъв проблем, на който да се дължи това. В никакъв случай не искам да те стряскам, но по-добре тръгни с по-тежкото предположение. Ако всичко ти е наред, се обърни към добър вокален педагог, който да ти даде упражнения, които да са леки и да не товарят гласа ти. Лекото пеене и леката атака на тона е задължителна за всеки, който иска да има здрав глас.

За лекар бих ти препоръчала Д-р Ивета Иванова от Студентска поликлиника, 0895 153 163. Тази жена преди ми помогна много в тежък момент, писала съм във форума, да не се повтарям и тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. Аз съм професионална певица от дълги години. Моят съвет е да отидеш да те види УНГ-лекар, който е добър в работата с гласове. Може да имаш някакъв проблем, на който да се дължи това. В никакъв случай не искам да те стряскам, но по-добре тръгни с по-тежкото предположение. Ако всичко ти е наред, се обърни към добър вокален педагог, който да ти даде упражнения, които да са леки и да не товарят гласа ти. Лекото пеене и леката атака на тона е задължителна за всеки, който иска да има здрав глас.

За лекар бих ти препоръчала Д-р Ивета Иванова от Студентска поликлиника, 0895 153 163. Тази жена преди ми помогна много в тежък момент, писала съм във форума, да не се повтарям и тук.

Ами всъщност като спря да пея за 1, 2 дена тогава гласа ми се оправя. Пък и се надявах някой да ми препоръча свой мнения а не веднага да ме изпрати на педагог или лекар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"... може ли някой да ми каже по простичко какво НЕ трябва да се прави за да си загубим гласа..."   Здравей, хич не е толкова простичка тази работа. Щом си губиш гласа, значи не правиш нещо както трябва..., как очакваш да получиш обективен съвет като хората дори не са те чували? Може само да се предполага къде грешиш. Най-добрият и простичък съвет според мен е... отиди на вокален педагог ! Много известни певци и певици губят гласовете си понякога... ако беше толкова елементарно решението, щеше ли това да се случва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Дишай правилно и няма да си го губиш! Взимай по-дълбоко въздух и не го изхвърляй всичкия наведнъж. И взимай въздух на всеки такт, ако можеш. Ще ти е по-лесно, ако можеш да четеш ноти. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако обичате, пуснете и това мнение:

Да добавя, че като пея 15 минути задължително пия вода, за да си овлажнявам гърлото и да не ми пада гласа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако пееш с непревилна хватка и атака е абсолютно нормално да губиш глас. Ако имаш нужда от медицинска намеса посети Др. Друмева във ВМА, аз ходя при нея на прегледи, препоръчана ми е от един колега. И го пести тоз гласец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разпяване - много внимателно, без зор, лека полека

Много сън - нощен сън

Минимум 2 литра вода на ден, особено по време на пеене

15 минути пеене - почивка 5 минути - това пак зависи от индивидуалността на всеки, но приемаш най-щадящото положение, докато ти заякне гърлото и това е

Всеки глас е различно чуплив, има такива, които много бързо се скапват, както съществуват и говеда, които крещят по 4,5 часа и нищо им няма.

Не се прави на корав, ами изграждай сила постепенно.

Почивките по време на пеенето с течение на времето може да не са точно такива, но усетиш ли и най-малко напрежение в гласа - вече е късно. Почива се ПРЕДИ гласът да се умори. Скапеш ли го за деня, приключваш и пееш чак на другия ден.

Болести, кашляне, болки в гърлото - забравяш да пееш, докато не изчезнат всички тези гадости!

 

Весела Коледа и се пази!

П.П: Всеки друг музикант може да си купи нов инструмент от магазина, да смени струни и т.н. Вокалистите не могат. Затова мислят и пазят!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Почивка вярно трябва но спорен мен тук основна роля играе психологическата нагласа...
Прост пример преди да започна да се занимавам сериозно с пеене през пубертера дори ми се е случвало да крещя да викам, да се дера на концерт
на другия ден обиквновенно нямам глас но за 2 дни всичко си е 6 ... Така, че пейте си без много да се вглабявате ествесвено подкрепям с две ръце и поста на инфинити!!!
    Гласът си е мускул и подобно на фитнес тренировките на другите мускулни групи за да се развива и почива той също се нуждае от почивка!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.