Jump to content
Българският форум за музиканти

Колко трябва да е мощно едно кубе за бас?


Vassko

Recommended Posts

Здравейте!

Свиря на бас от близо една година. Преди няколко месеца с едни момчета се събрахме и решихме да направим група. Репетирахме в училището, в което учим и нямах проблем с озвучаването тъй като се включвах в пулт свързан с колони, но вече нямаме възможност да репетираме там и ми е нужен усилвател. Единият китарист свири с 50W Marshall с 12" спийкър, а другият свири с Peavey (не помня колко вата) :greenball: . Имам няколко въпроса:

Колко мощен амп ще ми е нужен и колко голям спийкър? И какво ще препоръчате - комбо или отделно глава и кабинет?

Благодаря предварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне 100 вата с 15 инчов говорител! Аз наскоро търсих за дъщеря ми басово кубе, но трябваше да направя компромис заради габарита и купих 60 ватов Маршал с 12 инчов говорител- определено е слаб за групата и не може да се използва без микрофон към централното озвучаване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз казвам 100+. може 1х15, може и 2х10, зависи дали търсиш повече мощ в ниските или в средите.

@ каприкорн, преди време бях направил същата грешка. занесох си го в магазина, доплатих и взех по-голямо. друг е въпросът ако си го взел от частно лице.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От магазин е, но проблемът е габаритен- трябва да го товаря в Опел Корса, заедно с 50 ватово китарно кубе, 6 октавов синтезатор, 4 китари, 12 канален пулт, 2 клавирни стойки, три микрофонни стойки, две двойни китарни стойки, два 12 инчови монитора, както и барабанчето, чинелите, стойките и столчето на барабаниста....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лесно е да се зададе въпрос, трудно е да се отговори правилно, особено ако въпросът не е логически верен.

Въпреки, че мощността на даден усилвател има определен принос за силата на звука, не е единството условие за възприятието на силата на звука. Още повече, когато се налага съвместяване (сравнение) с други източници на звук, както в посочения случай.

Неправилно е да се сравняват мощности. Правилното е да се сравняват звукови налягания.

Звуковото налягане, което осигурява една система за озвучаване - например усилвател и озвучително тяло, се определя от няколко компонента - Изходната мощност на усилвателя, Чувствителността на високоговорителя и Акустичното оформление на тялото в което  е монтиран високоговорителя.

Освен посочените аргументи, за бас е необходимо да се отчете и възприемането от слуховия апарат на слушателя.. Последният е много нелинеен в честотната област , в която се изявява баса.

Има още неща, като акустиката на помещението, но да не сме толкова прецизни, че и без това май става доста тегаво да се разбере написаното до сега.

Правилната преценка трудно може да се направи без измерване на звуковото налягане на всеки източник и комбинацията им.

Китарните уредби отдават високи звукови налягания, които не рядко могат да стигнат 115...130dBA.

Честотният им обхват е в сравнително по-линейна честотна област на слуховия апарат на човека и не е необходимо да се правят корекции .

За баса е необходимо поне 3dB до 6dB по-високо звуково налягане, за да се възприеме като равен с китарните системи.

 

Ше дам един пример, за да стане по-лесно за разбиране.

50 вата усилвател с високоговорител имащ чувствителност 97dB/W/m ще осигури на 1 метър  114,5dB SPL

Когато има два идентични усилвателя  звуковото налягане ще е с 3 dB повече, когато сигналите са еднакви ( и по-малко, когато не са еднакви, и едновременни).

Така звуковото налягане от китарните уредби ще е грубо 117.5dB SPL

Добавяйки барабани, вокал, клавишни инструменти и т.н. може с достатъчна прецизност да се очакват поне 120 dB SPL..

 За да не се "губи" баса в общата гюрултия, ще е добре да дава поне същото налягане.

Ако приемем , че басовите високоговорители и тялото в което са монтирани осигуряват чувствителност 97 dB/W/m, следва да се изчисли колко вата усилвател ще е нужен за да се достигнат необходимите 120 dB SPL.

Резултатът е 180 W.

Ако някои от приетите по-горе данни се различават от действителните, сметките трябва да се направят отново.

 

Друг вариант е да се измери звуковото налягане на общата комбинация от инструменти без баса и на тази база да се направят сметките само за баса.

Ако посочената методология се явява неопреодолима, свирите с каквото имате.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много :) А относно другия въпрос - кубе или глава с кабинет? Все още не съм събрал никакви пари, но да речем кое от двете ще е по - добрия вариант ако трябва да се вмести в бюджет от около 500 до 600 лв?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не можеш да получаваш съобщения, затова ме намери на Скайп arblead - зеленото не е активно, невидим съм. Имам нещо конкретно за теб, мисля, че ще те заинтересува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тия пари малко трудно читава глава и кабинет.

Аз се бях загледал по Transporter сериите на Hartke(варианта с 4x10),които са с прилична цена,но отделно една читава глава струва колкото твоя бюджет за 2те неща общо.

Някой колега ако има впечатления от въпросните кабинети,моля да сподели!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кубета имат църквите, нека наричаме нещата малко по-цивилизовано, да речем комбо-усилвател или само комбо.

Трудно е да се каже кое е по-евтино по принцип, цената зависи от много неща.  При дадена мощност и брой и размер на говорителите, обикновено комбото излиза малко по-евтино от отделни компоненти със сравнимо качество на същата фирма.

Какво ще предпочетеш зависи от теб. Комбо усилвателите често са компромис по отношение на обема на ОТ, а оттам и на възпроизвеждането ниските честоти. Освен това си ограничен и по отношение на броя и  размера на говорителите, т.е. каквото има там-това е. Ако ще е комбо усилвател, желателно е да има възможност за включване на външно ОТ.

 

За съжаление, бас апаратурите струват повечко пари и има защо. С посочения бюджет би могло да се закупи сравнително качествено комбо на старо.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич ето една практическа идея... Свирил съм с 150 вата комбо Уоруик на каквито се сетиш сцени от 2 до 30 метра... Става перфектно  бях го купил за 600 , продадох го за 500 ..Това беше преди 5 години и повече май. Мой френд Caruso има Берингер 350 вата глава + 2х10' + 1х 15' и го беше зел за 600 някъде..

Практически решения има . Ти само събери кешта... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отделни усилвател и озвучително тяло са за предпочитане, стига да можеш да си ги позволиш. По практично е - ще имаш възможност за включване на различни озвучителни тела в зависимост от вкус, нужди и възможности, ще можеш да използваш само усилвателя, отделно качеството на изработка е често е по-добро.

Следи базара към форума - появяват се предложения в този ценови диапазон.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте!

Свиря на бас от близо една година. Преди няколко месеца с едни момчета се събрахме и решихме да направим група. Репетирахме в училището, в което учим и нямах проблем с озвучаването тъй като се включвах в пулт свързан с колони, но вече нямаме възможност да репетираме там и ми е нужен усилвател. Единият китарист свири с 50W Marshall с 12" спийкър, а другият свири с Peavey (не помня колко вата) :greenball: . Имам няколко въпроса:

Колко мощен амп ще ми е нужен и колко голям спийкър? И какво ще препоръчате - комбо или отделно глава и кабинет?

Благодаря предварително :)

Здравей!Ще се опитам да ти дам съвети съдейки от моята практика,също и от това което съм чел и сме си споделяли с приятели.Първо писал си,че свириш с двама китаристи - това е добре,лошото е,че не си писал какъв стил музика свирите?Ако е нещо от хейви нагоре - честито,добре дошъл в "бас ад-водовъртежа",ако не, си късметлия - имам предвид ,че ще спестиш  нещо от ватове и кинти.Второ - не пишеш нищо за барабаниста - колко силно свири?Ако е късач на кожи плюс двете китари - добре дошъл в 9тия кръг на същия ад.Ако не - пак спестяваш от същите неща.

Трето -  помещението в което ще свирите също има огромно значение - колкото е  по-малко ,толкова повече ще трябва да усилваш - ако не знаеш защо чичо Гугъл ще ти помогне за да разбереш.  :D .Четвърто - смятате ли да правите участия?

По правило си взимаш 3хпъти мощноста на китариста ви - това не значи,че като са двама трябва да е х6 :P .

Ако барабаниста ти е "глухар" сложи си още отгоре.Според мен заложи като начало  на 180-200 вата - цена и сила са

в добро съотношение при тази комбинация - ако ти изскочи нещо примамливо и по-висок клас за същите пари - още по-добре.

Относно помещението както ти писах - има различни вариянти да не те "заглушават" - има достатъчно писано в нета,няма смисъл да ти преразказвам. :rolleyes:

Ако ще правите участия, по-малкото мъкнене е комбото - ама вие сте младоци,така че ако имаш кинти взимай глава и кабинет :D  :punk_guitar:.

Дали да е 1х15 или 2х10,4х10,8х10 и т.н. зависи изцяло какъв звук гониш.1х15 бута почти на 100% същото количество въздух колкото 2х10,разликата в саунда при тези две е много малка,виж при 4х10 и нагоре става осезаема.

Бих те посъветвал - ако разбира се свириш метал ,да наблегнеш на търсенето на саунд, който може и да не ти харесва много,но ще се чуваш и ти и тебе ще.Ако това те притеснява можеш да се успокойш с изкаванията по въпроса на Дейв Елефсън и Рекс Браун.Ако пък не свириш такава музика - още по-лесно.

Успех. :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Свирим много разнообразни стилове - като се почне от пънк и се стигне до хеви. Мисля, че съм в деветия кръг на ада :D Помещението не е много малко нито много голямо. Не знам как иначе да го опиша. Все още нямаме много участия. Най - много да свирим на някой училищен концерт :D Но все пак имаме покани и за други концерти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко трябва да е мощно едно кубе за бас? - Според мен трябва да бъде толккова мощно , колкото да се чува добре с другите инструменти в групата. При мен това е 100 w. Когато разнасяш техника по участия , започваш да оценяваш и обема и теглото на апаратурата, ама много да ги оценяваш.Както казах много да ги оценяваш.
 Ако ще стои в студиото или репетиционната - голямото дава кеф , но, когато разнасяш техника по участия , започваш да оценяваш и обема и теглото на апаратурата, ама много да ги оценяваш.Както казах много да ги оценяваш. И за финал бих искал да спомена , че , когато разнасяш техника по участия , започваш да оценяваш и обема и теглото на апаратурата, ама много да ги оценяваш.Както казах много да ги оценяваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.