Jump to content
Българският форум за музиканти

USB Audio Interface - за китара , Guitar Rig и някакви записи с VST


H.R.

Recommended Posts

Тук вече познанията ми са доста ограничени ! Свеждат се до това, че  

VST работят само с подаден MIDI сигнал от MIDI файл написан на MIDI редактор (например Guitar pro) ; изсвирен директно от MIDI keyboard, или може би от устройство, като SONUUS i2M (превръщащо аналоговия сигнал от китарата в MIDI в реално време).

 В този ред на разсъждения се чудя как ще комуникира сигнала на китарата с VST-то директно без MIDI преобразувател. (Сигурно не знам, че и Guitar RIG също си е VST)

 

С удоволствие бих пробвал и други неща Baby Thomas ако ми ги изпратиш, но се притеснявам , че не съм докрай в час.

Какво е зареждане на импулси ?  :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

VST-тата са плъгини. Има и за МИДИ сигнали, има и за аудио.

 

Импулсът (impulse respons) е записан по специален начин "характер" на усилвателя. Спийкър сим-а е просто едно EQ, което имитира честотната характаристика на определн китарен говорител. Импулсът съдържа в себе си инфо за крайното стъпало, типа лампи, кабинета, микрофона с позицията му! Затова и звучи много по-реалистично от спийкър сим-а. Представлява малък .wav файл и се зарежда в подходящ за това плъгин - ривърб такъв или специализиран само за импулси.

 

За да направиш цял риг можеш да ползваш следния чейн:

  • Китара;
  • Преамп (лампов или не);
  • Аудио интерфейс вход;
  • VST Host/DAW с:
    • Ривърб/импулс плъгин;
    • Импулс;
  • Аудио интерфейс изход;
  • Hi-Fi или РА система.

Вместо реален преамп можеш да ползваш симулация на такъв под формата на плъгин. Тогава чейна става:

  • Китара;
  • Аудио интерфейс вход Hi-Z (или пак в нормалния вход, но с DI Box);
  • VST Host/DAW с:
    • Преамп симулация;
    • Ривърб/импулс плъгин;
    • Импулс;
  • Аудио интерфейс изход;
  • Hi-Fi или РА система.

Най-просто е това. Можеш да ползваш и по-сложни комбинации, сплит на сигнала, стерео режими с различни преампи, комбинации от 2-3 импулса и т.н. и т.н. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново много благодаря Baby Thomas -за положения труд , да ми обясниш толкова подробно и подредено ! :godbless: . Мисля , че мe светна на 100 %. 

 

Замислям се съвсем малко над понятието "ривърб/импулс плъгин" - той ривърба като ефект може да се яви на различно място в "импулса":

 между преамп и крайно стъпало (FX-Loop) ; или след крайно стъпало непосредствено преди спийкър симулатора; (а някои като мен са го слагали и преди преампа - дори да е грешно), но дали трябва да е ривърб/импулс или импулс/ривърб - това е просто термин. 

 

Чейна ми преди седмица : 

  • Китара
  • Дигитално камионче Digitech (вместо DI-BOX, Hi-Z вход)
  • Компютър
  • Relatec вход
  • Плъгин
  • Relatec out
  • Hi-fi Creative / китарно комбо

Настоящ

  • Китара
  • Таскам МКII In
  • Плъгин (Guitar RIG, Cubase LE5 плъгин или друг)
  • Taskam MKII out
  • китарно комбо 
  • халба бира или друго подобно

и още няколко да почерпя !  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би аз не се изразих достатъчно точно.

 

Писах ривърб/импулс плъгин в смисъл едното или другото. Има ривърб плъгини, които поддържат импулси, например Logic Space Designer, Cubase REVerence (май той беше), SIR2. Има други, които са специализирани за импулси, например LePou LeCab2. И двете вършат работа, зависи какво имаш под ръка или те кафи като възможности/интерфейс.

 

Импулс преди преампа е меко казано странно. А наличието на спийкър сим съвместно с него - два пъти по-странно... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тези импулси и lecab2, не знам, нещо не ми харесват. Въпрос на вкус

Не съм пробвал всички възможни импулси из нета, но засега matched cabinet и control room на гитар риг 4 ми харесват най-много, без импулси.

А gr5 кабинетите ми звучат много остро и грубо, не ми аресват :D.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

RedWirez пробвай, те са едни от най-коравите. Но има значение и кое къде и защо го слагаш, не е само ей тей ръчкай и айде. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.