Jump to content
Българският форум за музиканти

Jackson колебания... дайте акъл


Aquarelle

Recommended Posts

След всичките ми бродения по магазини, четене и пробване на китари, вече съм сигурна за себе си, че ще си поръчам Jackson-а... Прави ми впечатление, че новите модели на Ibanez (колкото и да харесвам тази фирма), страдат от чувствително по-лоша изработка и по-високи цени, отколкото старите им такива, а също и спрямо Jackson, така че, за мен изборът е ясен :)

 

@varbanov85 - Това съждение за neck thru и настройката, според мен е пълен абсурд - всичките ми електрически китари са с bolt on конструкция и floyd rose и държат строй с месеци, без да мръднат. Изказването "avoid Jackson, get a Schecter" може да бъде казано само от човек с големи лапи, който свири единствено квинти по ниските струни и нищо повече.... Както споменах и по-рано, Schecter имат по-дебели и по-широки грифове, което за ръка като моята би било чист абсурд да свиря нещата, които искам, камо ли пък да говорим за удобство... А това, че някой го болели палците от тънък гриф, откровено ме разсмя :D

 

Иначе, всяко locking тремоло (разбирай тип Floyd Rose) държи строй повече от което и да е друго тремоло/бридж, поради простата причина, че струната е фиксирана и заключена и в двете си точки. Тук единствено може някой да тръгне да спори за sustain-а, който уж бил по-къс при всичко различно от fixed bridge... Мен лично този въпрос не ме касае, затова и не го коментирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам мнение по въпроса с избора на китара, само искам да се включа относно тремоло системите. Имам Ибанес с EDGE III (по всеобщо мнение - най-евтиния вариант и възможно най-калпавия). Имах и аз проблеми, когато повдигах тона с него и съжалявах, че е вкопано, а не е оставено плътно върху тялото (само ход на долу). Дори носих китарата при Евтим.

 

В крайна сметка - няколко златни правила, които често се споменават, но мога да говоря и от личен опит - да не се пипа височината на тремолото/струните (стъдовете) под голямо напрежение. Трябва да са отпуснати поне малко струните.

Периодично разглобявайте флойд-а. Няма какво да объркате, ако сте поне със средно ниво на техническа грамотност. При някои модели обаче седлата се поставят в точно определен ред, заради радиуса на грифа, но обикновенно са номерирани.

Минавайте го с четка. Някои дори препоръчват да се накисне във ваничка с машинно масло, което за мен е прекалено малко, но поне е хубаво да се смазват стъдовете там, където има контакт с ножовете. (Най-много ще псувате, когато тръгнете да обтягате пружините от флойда към придъжащата планка).

Избягвайте вазелин, гланц за устни. Събира се достатъчно пот и гняс от ръцете, като това води до разяждане на покритието и корозия на метала. Няма нужда от още. (Не е като да тегли вагон, ама все пак...)

И ако стъдовете (да го кажем направо - анкерите) са наранени и имат канали по тях от ножовете - вземете нови, не са скъпи.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми е интересно откъде ги извадихте тия мнения за Шектър? 
Напълно разбираемо е да кажете нещо от сорта на "на мен не са ми удобни" или нещо от сорта, ама да правите такива заключения...
Аз пък мога да кажа, че Ibanez са ми крайно неудобни например, а не смятам, че ръката ми е голяма, дори е по-скоро малка.
Така че всичко е въпрос на вкус в крайна сметка!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами пробвала съм Schecter-и, няколко при това, но хич не са ми удобни... имам усещането, че грифовете им са два пъти по-широки от на Ibanez и самия профил ми е нещо странен...  <_<

 

Хвани Gibson :hysterical:  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Избягвайте вазелин, гланц за устни...

 

Само да вмъкна, че преди време търсих инфо за смазванията и на култовия сайт IbanezRulez намерих инфо, че най-якото нещо е гланц за устни ChapStick. Джо Сатриани ползвал такъв по китарите си. Който не вярва да цъкне на линка и да прочете последните 2-3 абзаца. :)

 

Мислех да си купя за тест, но не намерих в БГ, а ми се струва прекалено голяма глупост, за да поръчвам от Бея... :P

 

П.П. Може да пусна една тема във BG-Mamma форума, там не може да не знаят къде има! :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Ами пробвала съм Schecter-и, няколко при това, но хич не са ми удобни... имам усещането, че грифовете им са два пъти по-широки от на Ibanez и самия профил ми е нещо странен...  <_<

 

Хвани Gibson :hysterical:  

 

Това сарказъм ли е, или си от Gibson сектата? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро мернах тва из нета.....V-то не печели много точки за удобство и надали ще те спечели(а и след всичко за Jackson-a)....На хартия поне ми изглежда като оферта, а и с едни нови адаптри става чук...ся какво е качеството като цяло не знам, но ако някой има подобни дилеми надявам се да му е от полза...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

...Избягвайте вазелин, гланц за устни...

 

Само да вмъкна, че преди време търсих инфо за смазванията и на култовия сайт IbanezRulez намерих инфо, че най-якото нещо е гланц за устни ChapStick. Джо Сатриани ползвал такъв по китарите си. Който не вярва да цъкне на линка и да прочете последните 2-3 абзаца. :)

 

Мислех да си купя за тест, но не намерих в БГ, а ми се струва прекалено голяма глупост, за да поръчвам от Бея... :P

 

П.П. Може да пусна една тема във BG-Mamma форума, там не може да не знаят къде има! :greenangel:

 

И ето така компанията ChapStick печели от фанатичните фенове на Ибанес... :P

 

И аз съм го чел това. Даже имаше и снимки. Според мен си е обикновен гланц, ама не ми се рискува да слагам нещо такова...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това сарказъм ли е, или си от Gibson сектата? ;)

 

Имам Gibson, да... Но не исках това да кажа  ;) Просто според мен една китара дори да ти е неудобна в началото ръката бързо се нагажда. Според мен е по-важно да избереш китарата според всички други показатели, удобството е най-накрая. Естествено - мое мнение.

 

Ако пък си държиш на Jackson-а, аз като бивш притежател на подобна китара (абсолютна талпа) бих те посъветвал да погледнеш Charvel ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Charvel-ите ги гледах, обаче нямат модели, които да ми вършат работа... :(

А за това с удобстовото, никак, ама никак не съм съгласна! Това е все едно да си купя страхотни обувки, с които не мога да направя и десет крачки, с надеждата, че ще ми се нагоди крака... повярвай ми - имам пребогат опит с подобни истории...

 

...завършващи с подарени обувки... :D

 

А инак, би ли пояснил каква разлика виждаш между Jackson и Charvel, понеже аз не долавям чувствителна такава...?

А пък за протокола, държа на 7-струнна китара с Floyd Rose (може и Kahler, макар и да нямам опит с такова тремоло :blush: ), с 24 или повече прагчета и тънък и тесен гриф.... и ако може да е в рамките на 1500 лв. да речем...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А инак, би ли пояснил каква разлика виждаш между Jackson и Charvel, понеже аз не долавям чувствителна такава...?..

 

Веднага ти отговарям - basswood body, калпав хардуер (Jackson-ските ключове са ужасни например) флойда също е лицензен... Charvel предлагат много по-добро качество за тези пари.

Извинявай обаче, сега видях че искаш 7-мак, трудна работа наистина...

 

Не съм в Европа и не съм запознат с тамошния пазар, но аз бих взел по-скоро това, въпреки че е молко над бюджета ти http://www.thomann.de/gb/bc_rich_stealth_pro_marc_rizzo_7.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос, държиш ли на нова китара?

Ако отговора е НЕ и както сподели, че Ибанец са ти доста удобни, защо не продължиш с тях? Ако успееш да намериш на старо RG7620 или RG1527 (все още не е непосилна задача, ако имаш избор силно препоръчвам Rg7620) мисля, че биха ти свършили страхотна работа (Японски, хубаво дърво, прилични магнити и страхотни тремоло системи (Lo Pro Edge 7 или Edge Pro 7). Единственият смислен ъпгрейд след това е по читави магнити и резултата ще е адски сериозен инструмент (по мое мнение и без ъпгрейда са достатъчно сериозни китари)!

Моите 2 стотинки.

Успех.

 

;)  Марио B)

Редактирано от killer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислех го и този вариант, но на стара китара ще трябва да сменям и тремоло, освен адаптри, което вече покачва бюджета колкото за нова китара и начинанието започва да ми се обезсмисля...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.